Popierinė aukso kasykla

Popierinė aukso kasykla

Popierinė aukso kasykla

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) palaimintas spartus Šiaulių visuomenės sveikatos biuro augimas išgąsdino visko mačiusius miesto politikus: ketinama patvirtinti apie 16 darbuotojų etatų, įrengtos patalpos, pirkti kompiuteriai, baldai, naujas automobilis, iš biudžeto išlaikymui skiriama daugiau nei pusę milijono litų.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Visus pinigus biuras išnaudojo

Pernai Savivaldybė biurui paskyrė apie 264 tūkstančius litų, šiemet jam prireikė 542,4 tūkstančio. Savivaldybės Sveikatos ir socialinių reikalų tarybos nariai susidomėjo, kur išleidžiami tokie pinigai. Susipažinus su sumomis, kurias per metus planavo išleisti biuro darbuotojai, skaičiai daugeliui tarybos narių sukėlė pasipiktinimą.

Paaiškėjo, kad Visuomenės sveikatos biuras praėjusiais metais ryšio paslaugoms išleido 20,2 tūkstančių litų, spaudinių įsigijimui — 12 tūkstančių, įvairiems pirkiniams — 27,6 tūkstančio, komandiruotėms — 11,2 tūkstančio, o medikamentams— 1,6 tūkstančio litų. Atlyginimams skirta 614,2 tūkstančių bei 190 tūkstančių litų.

Finansų skyriaus vedėja „Šiaulių kraštui“ sakė, kad visus metams skirtus pinigus biuras išnaudojo, jei nebūtų išnaudoję — likusius būtų reikėję gražinti į valstybės biudžetą.

Lėšų apetitas auga

Visuomenės sveikatos biuras išlaikomas ne tik savivaldybės, bet ir valstybės biudžeto lėšomis. Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Kazimiera Daujotienė paaiškino, kad Šiaulių visuomenės sveikatos biuras, kaip patvirtinta Vyriausybės nutarime turi būti išlaikoma ne tik iš valstybės biudžeto, prisidėti trečdaliu privalo miesto savivaldybė ir Privalomasis sveikatos draudimo fondas.

„Prieš biuro steigimą miesto politikams buvo aiškiai pasakyta, kad finansavimo iš miesto biudžeto nereikės, o kas vyksta dabar? Reikia vis daugiau“, — sakė Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto narė Elena Mockuvienė.

Paskaičiuota, kad biurui šiais metais numatoma paskirti 280 tūkstančių iš Sveikatos ministerijos, apie 326 tūkstančių litų iš Ligonių kasos, iš šių lėšų mokamos algos mokyklų slaugytojoms, 542,4 tūkstančiai litų iš miesto biudžeto.

Biuras žada kreiptis į Savivaldybės administraciją, kad ji patvirtintų biurui 16,5 etato.

Biuras strategijoms kurti

Šiaulių savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Jolanta Stirbienės teigimu, viena iš 2006 metais įkurto biuro pagrindinių funkcijų yra vaikų ir moksleivių sveikatos priežiūra.

„Dviejų ministrų yra pasirašyta, ką mokyklose turi veikti slaugytojos, o darželių priežiūra dar ateityje“. 2007 metais į Šiaulių miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biurą perėjo dirbti mokyklų visuomenės sveikatos priežiūros specialistės.

„Daug darbų. Perimtos visos mokyklų slaugytojos, biuras inventorizavo jų darbą bei turtą, sudarinėjo sutartis su mokyklomis, vyko mokymo kursai, baigti darbo strateginiai planai, parengti priemonių planai, rengiamos stebėsenos programos“, — pasakojo vedėja.

Ministerija duoda — reikia imti

Vakar „Šiaulių kraštui“ Visuomenės sveikatos biuro direktorė Dalia Miniauskienė sakė, kad biuras mieste kelia daug kalbų, tačiau patikino, kad visi darbai numatyti ministerijos ir vykdomi pagal ministro įsakymus.

Direktorė paaiškino, kad darbuotojų biurui trūksta, nes pagal SAM įsakymą visuomenės sveikatos specialisto etatas turėtų būti įsteigtas 12-15 tūkstančių gyventojų. Steigti naujus etatus leidžia Savivaldybė.

„Didžiąją dalį pinigų gauname iš ministerijos. Mums pasisekė, nes pirmuosius šalies biurus jie labai stipriai remia. Reikia tik pasiimti pinigų, o juos ministerija duos tik tada, kai Savivaldybė skirs trečdalį lėšų“, — sakė D. Miniauskienė.

Vedėja „Šiaulių kraštui“ aiškino, kad iš spaudiniams skirtų tūkstančių litų buvo pirkta metodinė, mokslinė medžiaga mokyklose dirbantiems biuro darbuotojams, už daugiau nei pusantro tūkstančio litų pirkti medikamentai buvo naudojami mokymų metu, automobilio ir kompiuterių reikia vykdomiems mokymams.

„Mes ir patys jau uždirbome apie 60 tūkstančių litų iš privalomųjų mokymų. Čia nėra jokio kriminalo, tik daug keliamų aistrų“, — stebėjosi D. Miniauskienė.

citata:

„Reikia tik pasiimti pinigų, o juos ministerija duos tik tada, kai Savivaldybė skirs trečdalį lėšų“

TŪKSTANČIAI: Šiaulių visuomenės sveikatos biuro sparti plėtra kelia miesto politikų pasipiktinimą — išlaikymui reikia skirti šimtatūkstantines pinigų sumas.

NURODYMAI: „Čia nėra jokių paslapčių, dirbama pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus“, — sakė Šiaulių visuomenės sveikatos centro direktorė Dalia Miniauskienė.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.

NUSITEIKIMAS: „Daug politikų buvo nusiteikę prieš biuro steigimą, o dabar dar reikia skirti biurui pinigų iš miesto biudžeto“, — sakė Tarybos narė Elena Mockuvienė.

PINIGAI: Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Kazimiera Daujotienė sakė, kad šiais metais Šiaulių sveikatos biurui iš miesto biudžeto numatoma skirti 542,4 tūkstančių litų.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.