
Naujausios
Nėra medikų – bus eilės
Šiauliuose apsilankiusi sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė pažėrė pretenzijų šeimos gydytojams: nesutvarkyti pacientų dokumentai, neteisingos diagnozės, siuntimai, nėra eilių mažinimo tvarkos. Poliklinikų vadovai atsako: gydytojai dirba gerai, diagnozes kartais ne taip supranta konsultantai.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Ministrės pretenzijos ir pasiūlymai
Sveikatos apsaugos ministrė R. Šalaševičiūtė, susitikusi su Šiaulių medikais, sakė turinti pretenzijų šeimos gydytojų ataskaitoms, siuntimams: „Pacientų dokumentai nepakankamai sutvarkyti, pacientams įrašomos klaidingos diagnozės. Į Santariškes atvyksta 43 procentai pacientų ne su tomis diagnozėmis, nepadarytais tyrimais.“ Be to, „ne visi šeimos gydytojai nenori ar negali to padaryti kokybiškai. Jiems trūksta informacijos“. Pabrėžė, jog šioje grandyje dirbančių gydytojų amžiaus vidurkis yra 57 metai.
Siūlomos įstatymų pataisos, kad šeimos gydytojo konsultacija turi būti suteikta ne vėliau kaip per 7 dienas, gydytojo specialisto – per 30 dienų, brangūs tyrimai turi būti atlikti taip pat ne vėliau kaip per mėnesį, o planinė operacija – per 60 dienų.
Gydymo įstaigos, pažeidusios šiuos maksimalius terminus, už laiku nesuteiktas paslaugas negautų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF).
Siekiant mažinti pacientų eiles poliklinikose, siūloma daugiau funkcijų suteikti slaugytojams: jie galės išrašyti pacientams reikalingas kompensuojamas medicinos pagalbos priemones. Skaičiuojama, kad slaugytojai išrašys nuo 50 iki 80 procentų medicinos pagalbos priemonių receptų.
Tvarką jau suderino su ministerija
„Ieškoma „bizūnėlių“ sudrausminti užsnūdusius vadovus, kad atrodytų viskas gerai. Bet ar visiškai eilių klausimą bus galima išspręsti – abejoju“, – sakė Šiaulių centro poliklinikos vyriausiasis gydytojas Mindaugas Maželis.
Administracija priemonių planą mažinti eiles su ministerija suderino ir pasitvirtino 2014 metų vasarį. Prailgintos gydytojų priėmimo darbo valandos, gydytojai, kurie turi daugiau negu pusantro tūkstančio prisirašiusių pacientų, gali darbo laiką pasiilginti, kad galėtų pakonsultuoti visus pageidaujančius. Jei bus poreikis, pas tokį gydytoją galės dirbti dvi slaugytojos.
„Ar slaugytojų išrašomi receptai sumažintų eiles? Gal ir sumažintų, tačiau slaugytojos receptus ir taip užpildydavo, kad gydytojui liktų tik uždėti antspaudą ir pasirašyti“, – sakė vadovas.
Dar viena iš eiles mažinančių priemonių – elektroninė sveikatos sistema dirbti su elektroniniais receptais, pacientų kortelėmis. Poliklinika įsidiegė elektroninį odontologinį rentgeną, kai skaitmeninė nuotrauka iškart pateks pas gydytoją į kabinetą.
„Šiuolaikinės įrangos trūkumas nukelia į akmens amžių, gaišina gydytojų ir paties paciento laiką. Rašome projektus, dalyvaujame programose“, – sakė M. Maželis.
Klaidų yra visur
„Kai kuriose srityse fiziškai nėra specialistų“, – sakė M. Maželis. Nuolat ieškoma naujų gydytojų. Šiais metais poliklinikoje įdarbinti penki šeimos gydytojai. Įstaigoje dirba apie 20 procentų gydytojų pensininkų.
Dirba ir specialistų konsultantų: echoskopuotojas, rentgenoskopuotojas, endokrinologas, okulistas, neurologas, pulmonologas, ortodontas, endodontas. Pas juos eilės dėl kelių priežasčių: gydytojų stoka, teritorinės ligonių kasos negali sumokėti už daugiau negu numatyta tais metais konsultacijų.
Įstaiga yra sudariusi sutartį su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto podiplominių studijų centrais dėl galimybės rezidentams dirbti poliklinikoje. Gydytojas rezidentas turi savo kabinetą, kuriame priima ligonius. Nuo lapkričio 1 dienos atsiras budinčio gydytojo kabinetas.
„Jei bus poreikis, galėsime dirbti ir nuo septynių ryto. Siekiamybė – aptarnauti pacientą čia ir dabar, bet yra priekaištų ir pacientams, kurie pamiršta apie vizitus, neateina“, – sakė M. Maželis.
Medikas į ministrės priekaištus dėl neteisingų diagnozių bei netvarkingai gydytojų sutvarkomų dokumentų turėjo savo nuomonę: „Tai – abipusė kaltė. Konsultantai rodo mūsų klaidas, mes – jų. Negalima sakyti, kad šeimos gydytojai nedaro klaidų – jų visur yra.“
Mato gydytojų geranoriškumo stoką
Dainų pirminio sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius visus ministrės priekaištus vadino teisingais, bet patikino, jog pacientų priėmimo ir srautų reguliavimo tvarka jau patvirtinta.
„Asmeniškai kontroliuoju visą tvarką, tikrinu talonų išdavimo terminus. Jeigu trūktų specialistų – eilės didėtų, o dabar jos stabilios – apie savaitę. Jeigu gydytojai išdirbtų visas numatytas darbo valandas – eilių nebūtų“, – sakė direktorius.
Dainų centre dirba 26 šeimos gydytojai. Vadovo pensininkai paklausia, kas būtų, jei jie išeitų. Jis pasiūlo išeiti, nes tuomet likusiems algos padidėtų 42 procentais.
„Kai pradedi kažką keisti, sulauki didelės priešpriešos iš gydytojų. Trūksta geranoriškumo ir geros valios iš pačių medikų. Taigi neprašoma daryti kažką, kas neįmanoma“, – sakė vadovas.
P. Andruškevičius pasakoja, kad ir pacientai gudrauja. Norėdami patekti pas odontologus, jie registratūroje aimanuoja susiėmę skruostą, o patekę pas gydytoją aiškina, kad nori susitvarkyti senokai kamuojantį kariesą.
„Gydytojai sako, kad vienas pacientas per dieną tikrai neateina. Bet jeigu žino, kad neateina, tai tegul užsirašo vienu pacientu daugiau į priėmimą“, – sakė direktorius.
Skaičiuoja, kad centre pas odontologus yra prisirašę apie 25 tūkstančiai pacientų, pas šeimos gydytojus – apie 26 tūkstančiai, pas psichiatrus – 56 tūkstančiai pacientų.
Jei pacientas ateina neužsiregistravęs pas savo gydytoją, ne jo darbo valandomis, jį paskiria apžiūrėti ir skirti gydymą kitam.
„Pacientas pravėrė poliklinikos duris – visa kita tampa nebe jo, o mūsų problema. Mūsų darbas – skubiai ir kokybiškai suteikti jam paslaugas“ – sakė P. Andruškevičius.
Ministrės priekaištą, kad šeimos gydytojai neteisingai ir netvarkingai pildo dokumentus, vadovas vadino teisingu: „Siuntimai neįskaitomi, netvarkingi, nesilaikoma nustatytų dalykų. Spaudžiame juos dirbti tvarkingai, tačiau konsultantams taip pat turime priekaištų.“
Į rajoną gydytojų prisikviesti sudėtinga
Aloyzas Rapševičius, Šiaulių rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius, sakė, kad įstaigoje eilės pas medikus susidaro. Viena didžiausių problemų – odontologų ir šeimos gydytojų trūkumas.
„Šiuo metu dirba keturi odontologai, ateitų dar vienas – priimtume. Buvo laikas, kai tedirbo du“, – sakė vadovas.
Poliklinika Kuršėnuose dirba nuo 7 ryto iki 18 valandos, visame centre dirba apie 20 šeimos gydytojų. Direktorius mano, kad toks darbo laikas pakankamas, nes pacientų srautas didesnis iki pietų, vakare pacientų ateina mažai.
Pacientų srautų valdymo tvarka ir priemonių planas taip pat patvirtintas. Pagrindinė priemonė – įdarbinti kuo daugiau gydytojų.
Jono TAMULIO nuotr.
ABEJONĖS: Mindaugas Maželis, Šiaulių centro poliklinikos vyriausiasis gydytojas, abejoja, ar bus visiškai išspręstas eilių pas medikus klausimas.
POZICIJA: „Pacientas pravėrė poliklinikos duris – visa kita tampa nebe jo, o mūsų problema. Mūsų darbas – skubiai ir kokybiškai suteikti jam paslaugas“ – įsitikinęs Pranas Andruškevičius, Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro direktorius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PRIEŽASTYS: Šiaulių centro poliklinikoje dirba ir specialistai konsultantai, pas kuriuos atsiranda eilės. Jų trūksta, o Teritorinė ligonių kasa negali sumokėti už daugiau negu numatyta tais metais atlikti konsultacijų.
PRIEKAIŠTAI: „Turime pretenzijų šeimos gydytojų ataskaitoms, siuntimams, pacientų dokumentai nepakankamai sutvarkyti, pacientams įrašomos klaidingos diagnozės“, – priekaištų pažėrė Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė vizito Šiauliuose metu.