Nelaimė darbe paliko be cento

Nelaimė darbe paliko be cento

Nelaimė darbe paliko be cento

Šiaulietė, darbo metu bendrovėje „Venta“ patyrusi galvos sužalojimą, ištisus tris ligos mėnesius liko be pragyvenimo šaltinio. Kol tęsėsi įvykio tyrimo procedūros, už nedarbingumą jai nemokėta. Darbdaviai taip pat nepanoro padėti darbe sužalotai darbuotojai.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Buvo sužalota darbe

Ilgametė Šiaulių bendrovės „Venta“ darbuotoja Genovaitė Veronika Grušeckienė pasveikusi nebeketina grįžti į darbą. Po nelaimingo atsitikimo moteris teigia, jog darbovietėje nebesijaustų saugi.

Įvairiais niuansais apraizgyta istorija prasidėjo praėjusių metų spalio 9 dieną. 62 metų moteris pasakoja, jog tądien pamainai baigiantis dirbusi ceche, prie pjovimo staklių. Prisimena staiga pajutusi stiprų smūgį į skruostą.

Jos žodžiais, tarsi bomba sprogo. Genovaitė tvirtina, kad ją užkliudė skėlimo staklės, kurios buvusios be apsaugos priemonių.

Atsipeikėjo ant grindų. Stipriai skaudėjo galvą ir kaklą. Į įvykio vietą atskubėję meistras ir brigadininkė liepę eiti namo.

„Manęs niekas nepalydėjo. Nusvyravau į rūbinę. Ten supykino ir ėmiau vemti, o prie išėjimo vos nepargriuvau. Sargas kažkam paskambino, atvažiavo greitoji. Ligoninėje apžiūrėjo neuropatologė ir chirurgas, suleido daug vaistų. Išsiprašiau namo, bet naktį vėl prasidėjo siaubingi skausmai, ėmiau vemti. Sūnus iškvietė greitąją, šįkart ligoninėje gydžiausi dešimt dienų.“

Po ligoninės vieną mėnesį praleido Šventojoje, sanatorijoje.

„Apie lapkričio 11-ą, kai, grįžusi iš sanatorijos, su ligonlapiu nuvykau į “Ventą“. Kaip ir po įvykio, vėl pakišo aktą — kad pasirašyčiau, jog nukritau iš išgąsčio. Šį kartą pasirašiau, nes pagrasino, kad negausiu pinigų už biuletenį. Vaistai kainavo brangiai, jau bridau į skolas, pinigų man labai reikėjo“, — pasakojo Genovaitė.

Tą pačią dieną nedarbingumo lapelis buvo pristatytas į „Sodrą“.

Tačiau atėjo Naujieji metai, o pašalpos tebelaukia.

Sausio 2 dieną, nunešusi į „Sodrą“ antrą ligonlapį, Genovaitė atėjo į redakciją. Su nuoskauda klausė: “Ar teisinga, kad mane, darbo metu sužeistą įmonėje, ištisus tris mėnesius paliko be cento kišenėje?“

Už slogą sumoka greitai

Kodėl ligos pašalpos išmokėjimas užtruko tris mėnesius?

„Tai buvo nelaimingas atsitikimas darbe. Tokiu atveju tyrimas pirmiausia yra vykdomas darbovietėje“, — “Šiaulių kraštui“ aiškino Stanislava Barauskienė, Šiaulių “Sodros“ pašalpų ir nedarbingumo kontrolės skyriaus vedėja.

„Sodra“ nelaimingo atsitikimo darbe aktą iš darbdavio gavo lapkričio 28 dieną, įvykio tyrimo terminai, anot specialistės, nebuvę užvilkinti.

Spalio mėnesio atsitikimas „Ventoje“ taip pat buvo užfiksuotas Valstybinės darbo inspekcijos Šiaulių skyriuje, kuri savo ruožtu taip pat atliko tyrimą.

Įstatymai numato, kad išsamų nelaimingo atsitikimo darbe tyrimą atlieka ir „Sodra“.

Pripažinta, kad nelaimingas atsitikimas yra draudiminis. Tai reiškia, kad už ligos pašalpą bus išmokėta 100 procentų darbuotojos atlyginimo.

Pasak S. Barauskienės, po nelaimingų atsitikimų darbe tenka atlikti nemažai įvairių procedūrų, todėl ligos pašalpos išmokamos vėliau nei šiaip susirgus. O esant sunkiam kūno sužalojimui, aplinkybių tyrimas, o drauge ir ligos pašalpos išmokėjimas gali užsitęsti dar ilgiau.

„Žmogus negauna pinigų, yra įžeistas, ir tai suprantama. Bet tvarka yra tokia, nelaimingo atsitikimo tyrimas gali tęstis ilgai“, — sakė specialistė.

Paradoksas, tačiau susirgus paprasta sloga, pinigai privalo būti išmokėti per dešimt darbo dienų.

Kolektyvas nepadėjo

Laurynas Kaulinis, bendrovės „Venta“ direktorius, paklaustas, kodėl įmonė materialiai neparėmė darbo metu sužalotos darbuotojos, sakė, jog “šitos ponios asmeniškai nepažįsta,“ o nuomonė apie ją esanti prieštaringa.

„Įstatymai nėra pažeisti. Tyrimas atliktas, dokumentai pristatyti, yra visi paaiškinimai. Cecho kolektyvo kompetencijoje yra nemaža pinigų suma ir jie patys sprendžia, kur tuos pinigus naudoti,“ — sakė direktorius.

citata: „Žmogus negauna pinigų, yra įžeistas, ir tai suprantama. Bet tvarka yra tokia, nelaimingo atsitikimo tyrimas gali tęstis ilgai.

DARBDAVYS: Nelaimingas atsitikimas bendrovėje „Venta“ ilgametę darbuotoją tris ligos mėnesius paliko be cento, bet darbdavys pagalbos rankos neištiesė.

venta

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.

PARADOKSAS: Genovaitė Veronika Grušeckienė po nelaimingo atsitikimo darbe tris mėnesius gydėsi traumą ir tiek pat laiko negavo ligos pašalpos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

KOMENTARAS

Susižeidus ligos pašalpa — tiktai po gero mėnesio

Marija JAKENTIENĖ, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Socialinio draudimo skyriaus vyriausioji specialistė:

— Jeigu nelaimingas atsitikimas darbe neištiriamas per 30 dienų nuo kreipimosi į „Sodrą“, ligos pašalpa nuo trečios laikinojo nedarbingumo dienos mokama įstatymo nustatyta tvarka.

Ištyrus nelaimingo atsitikimo darbe aplinkybes ir pripažinus įvykį draudiminiu, ligos pašalpa perskaičiuojama pagal nuostatus ir išmokamas ligos pašalpos skirtumas. Apdraustajam tapus laikinai nedarbingam dėl draudiminio įvykio, mokama ligos pašalpa, kurios dydis yra 100 procentų kompensuojamojo uždarbio.

Sprendimas dėl nelaimingo atsitikimo darbe ar profesinės ligos pripažinimo draudiminiu įvykiu turi būti priimtas ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo paskutinio reikiamo dokumento gavimo teritoriniame „Sodros“ skyriuje.

Nelaimingą atsitikimą darbe ar profesinę ligą pripažinus draudiminiu įvykiu, sprendimas dėl išmokų (išskyrus vienkartinę draudimo išmoką apdraustajam mirus) skyrimo turi būti priimtas ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo prašymo su visais reikiamais dokumentais gavimo teritoriniame skyriuje.