Ministras Šiaulių ligoninėje ieškojo mobingo

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nist­ras Arū­nas Dul­kys ne­slė­pė, jog po­kal­biuo­se su ko­lek­ty­vu įžvel­gęs pro­ble­mų Res­pub­li­ki­nė­je Šiau­lių li­go­ni­nė­je. Dešinėje – lai­ki­noji ad­mi­nist­ra­to­rė Čes­lo­va Špū­rie­nė.
Vakar Respublikinėje Šiaulių ligoninėje lankęsis ir su įstaigos bendruomene bei nušalintą ligoninės vadovą Remigijų Mažeiką pakeitusia laikinąja administratore Česlova Špūriene bendravęs sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys popietiniame susitikime su žurnalistais sakė pajutęs, jog problemų – darbo organizavimo ir krūvių, bendravimo kultūros, atlyginimų – ligoninėje esama, ir jas būtina nedelsiant spręsti.

Ministro vizitas į Šiaulius susijęs su prieš kelias savaites Respublikinę ligoninę sukrėtusiais įvykiais – jaunos medikės savižudybe.

Medikai kalbėjo

Į spaudos konferenciją kartu su Č. Špūriene atvykęs sveikatos apsaugos ministras sakė, jog pagrindinis jo apsilankymo Šiauliuose uždavinys – aiškintis, ar įstaigoje yra problemų, apie kurias po kolegės mirties prabilę kai kurie medikai ir Medikų sąjūdžio atstovai. Esminis klausimas: ar tai, kas vyksta įstaigoje, nėra susiję su pandemija ir su ją lydinčiu nuovargiu. Esą kai kurie medikai pripažino, kad krūviai pandemijos metu problemas įstaigoje galbūt paaštrino, bet jie nėra pagrindinė psichologinės įtampos priežastis.

„Darbo krūviai, atlyginimai, organizacinė kultūra – tokias problemas kėlė kalbėjusieji su manimi. Viena iš gydytojų pasakė, kad jai trūksta supratimo, kas tai yra mobingas, ir koks skirtumas tarp jo ir reiklumo“, – pokalbių su bendruomenės atstovais įspūdžiais dalijosi A. Dulkys. Jis taip pat sakė manantis, kad ribos tarp mobingo ir reiklumo išties yra labai neryškios.

Ministras vaikščiojo po ligoninę, kalbėjosi su bendruomenės nariais, nė vieno neklausdamas nei pareigų, nei pavardės ar vardo.

„Galbūt buvo slaugytojų, gal buvo ir padalinių vadovų. Ne pareigos svarbiausia, svarbiausia užčiuopti problemas ir ieškoti būdų jas spręsti, – sakė sveikatos apsaugos ministras. – Be to, yra dar viena problema – reputacinė. Neužmirškime, kad yra pacientai, kurie įvykius stebi iš šono, nerimauja dėl savęs.“

A. Dulkio teigimu, nuo pareigų, siekiant atlikti nešališką tyrimą, nušalinus ligoninės vadovą R. Mažeiką, problemos greičiausiai neišsispręs, nušalinimas – tik dalelė tyrimo.

„Dirba Valstybinė darbo inspekcija, Generalinė prokuratūra, esu sudaręs komisiją, kuri tiria galimą tarnybinį pažeidimą įstaigoje, pareigas vykdo laikinai paskirta administratorė. Antradienį į ligoninę atvyksta Pokyčių inicijavimo grupė, kuri analizuos čia vykstančius procesus ir teiks pasiūlymus. Žodžiu, žiūrima kompleksiškai“, – kalbėjo ministerijos vadovas.

Kolektyvo žinutė ir netikėtas skambutis

Ministras sakė, kad kai kurie kolektyvo nariai prabilo apie moralinius dalykus: teigė, jog nešioja širdgėlą, nes matė, kas kelerius metus yra daroma su iš gyvenimo pasitraukusia gydytoja, bet nieko nedarė – nerado būdų, kaip galima padėti, medikams stigo pasitikėjimo ir drąsos kalbėti.

„Panašu, kad viskas prasideda nuo pirmųjų slaugytojos žingsnių, nuo rezidento pirmų žingsnių... Jų užduotis – ne tik kėdę profesoriui panešioti. Toks dalykas, kaip organizacinė kultūra Šiaulių ligoninėje, atrodo, yra primirštas „, – kalbėjo ministras.

Pasak A. Dulkio, Respublikinė Šiaulių ligoninė šiuo metu, įsidarbinus nemažai jaunų medikų, išgyvena tam tikrą kartų kaitą, o, esant pokyčiams, vidinės problemos tampa dar aštresnės.

Po susitikimo su Šiaulių miesto meru Artūru Visocku ministras sulaukė netikėto skambučio iš ligoninės: atsirado norinčiųjų pasikalbėti. A. Dulkys į gydymo įstaigą nuvyko.

Tyrimai, tyrimai

Apie mobingo apraiškas Respublikinėje Šiaulių ligoninėje prabilta po to, kai iš gyvenimo pasitraukė 36 metų gydytoja anesteziologė reanimatologė. Medikai vienas po kito ėmė kalbėti, kad išėjusi kolegė patyrė kelių skyrių vadovų spaudimą. Esą tokį patiria ir daugiau darbuotojų. Gydytojos mirties priežasčiai nustatyti Kauno prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Siekiant objektyvaus tyrimo dėl galimų darbo drausmės pažeidimų, Sveikatos apsaugos ministerija nuo pareigų nušalino Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorių R. Mažeiką. Beje, R. Mažeika yra įtariamasis ir STT atliekamoje korupcijos byloje.

Penktadienį Generalinė prokuratūra, įvertinusi turimą medžiagą, iškėlė baudžiamąją bylą dėl galimo privedimo prie savižudybės ir dokumentų klastojimo Respublikinėje Šiaulių ligoninėje. Tyrimą atlieka Panevėžio apskrities policija.