Ledo arenoje liejasi kraujas

Ledo arenoje liejasi kraujas

Ledo arenoje liejasi kraujas

Apsilankęs naujoje ledo arenoje, šiaulietis buvo išgabentas su greitąja — kitas čiuožėjas aštria pačiūža perčiuožė jo ranką. Delną teko siūti, žmogus ilgam neteko darbingumo.

Prieš kelias savaites atidaryta pirmojoje ledo arenoje Šiauliuose jau susižalojo keturi žmonės. Arenos vadovai sako, kad čiuožėjai turi saugotis patys.

Sigita STONKIENĖ

siga@skrastas.lt

Ledas nusidažė krauju

Ledo arena atidaryta prekybos ir laisvalaikio centre „Bruklinas“. Pirmasis apsilankymas ledo arenoje šiauliečiui Rimui B. baigėsi nesėkmingai ir moraline, ir materialine prasme: sužeistą delną teks gydytis visą mėnesį arba ilgiau, o sužalojimo pasekmės kol kas neaiškios. Kol ranka išgis, jaunam šeimos tėvui paskirtas nedarbingumas.

Rimas su septynerių metų dukra, tikėdamiesi smagiai praleisti laiką, pirmą kartą ledo arenoje apsilankė praėjusį šeštadienį. Išsinuomojo pačiūžas ir stojo ant ledo.

Dukrai pargriuvus, tėvas pasilenkė ją pakelti, todėl nepastebėjo jų link skriejančio čiuožėjo, kuris atsirenkė į vyriškį ir, šiam parkritus, pačiūžomis pervažiavo per jo delną.

Redakcijoje rodydamas subintuotą ranką ir pamėlusius bei ištinusius pirštus, vyras sakė, jog po smūgio jį ištiko fizinis ir emocinis šokas. Smarkiai skaudėjo perpjautą delną, o ledas nusidažė krauju.

Iš arenos buvo išgabentas su greitąja. Šiaulių apskrities ligoninėje chirurgai susiuvo aštuonių centimetrų ilgio ir apie trijų centimetrų pločio žaizdą.

Išleistas iš ligoninės, šiaulietis kreipėsi į ledo arenos vadovus, bandydamas išsiaiškinti, kas atsako už lankytojų saugumą? Mat jis mano, kad, pirkdami paslaugą, arenos lankytojai turėtų jaustis ramiai ir saugiai, tačiau arenoje sąlygų tam nesą.

Sužaloto vyriškio nuomone, nelaimingo atsitikimo galėjo būti išvengta, jei arenos vadovai pasuktų galvą dėl žmonių saugumo, o ne tiktai vaikytųsi kuo didesnio pelno. Pavyzdžiui, septyniasdešimt žmonių, kurie vienu įleidžiami į areną, šiauliečio įsitikinimu, yra ryškiai per daug: čiuožėjai stumdosi ir griuvinėja vieni ant kitų.

Po jį ištikusios nelaimės žmogus taip pat mano, kad būtų nepalyginti saugiau, jei mokantiems čiuožti ir pradedantiesiems būtų paskirtos atskiros zonos, o į areną be šalmo ir kitų apsaugos priemonių čiuožėjai apskritai nebūtų įleidžiami.

Čiuožėjų suleidžiama per daug?

„Direktoriaus paklausiau, kas man atlygins moralinę žalą? O jis man priekaištavo, esą kalti patys, nes neišsinuomojome apsaugos priemonių. Bet mūsų niekas dėl to neįspėjo ir nepatarė, o patys apie tai nė nepagalvojome. Ten dauguma čiuožėjų čiuožė be jokių apsaugų. Gali bet kas pervažiuoti per galvą ir kaltų nebus. Tas vaikinukas, kuris man pervažiavo per ranką, juk taip pat šito nenorėjo,“ — svarstė Rimas.

Jis — ne vienintelis, per dvi savaites nuo arenos atidarymo tapęs ledo arenos auka. Praėjusį ketvirtadienį traumą patyrė mažametė čiuožėja, kuriai per riešą lūžo ranka. Pasak jos tėvo Audriaus, dukra su drauge jau buvo prie išėjimo, kai čiuoždamas atbulomis stambaus sudėjimo vyriškis trenkėsi į jas. Mergaitės pargriuvo — dukters ranką teko sugipsuoti.

Mažosios čiuožėjos tėvai dėl nelaimingo atsitikimo arenoje nieko nekaltina. Tačiau ir jie mano, kad tuo metu, kai dukra patyrė traumą, žmonių ant ledo buvo per daug.

Patys kalti?

Greitoji pagalba per dvi savaites nuo atidarymo į ledo areną kviesta keturis kartus. Arenos vadybininkas Benas Drabavičius paaiškino taip: pro kiekvieno čiuožėjo — nepastovėsi. Jo žodžiais, jei jau stojai ant ledo — savo saugumu privalai pasirūpinti pats.

Šiuo metu arenoje per dieną apsilanko apie 600 žmonių. Nors vaikams iki dešimties metų apsaugos duodamos nemokamai, vadybininkas negalėjo pasakyti, kodėl šiauliečio septynmetei dukrai jos nebuvo pasiūlytos.

Arenos vadovas Eugenijus Civilka patikino, kad nuo pat pirmos dienos vienos sesijos metu neleidžiama čiuožti daugiau kaip septyniasdešimčiai žmonių, nors taisyklėse nurodoma, kad maksimalus skaičius vienos sesijos metu yra aštuoniasdešimt čiuožėjų. Bendras arenos plotas yra 640 kvadratinių metrų.

„Visose ledo arenose traumos yra labai dažnos, galbūt todėl Lietuvos draudimas čiuožėjų nedraudžia. Siūlėme apdrausti nors tuos, kurie dėvi apsaugas — atsisakė. Žmonės yra labai neatsargūs. Bet kai kas nors atsitinka, tuojau atsiranda nepatenkintų,“ — sakė ledo direktorius.

Arena niekuo neįsipareigoja

Arenoje ant sienos kabo taisyklės, kuriose nurodoma, kaip elgtis ant ledo, kad jo nesugadintum ir nekeltum grėsmės sau ir aplinkiniams. Taisyklėse taip pat pažymima, jog lankytojai, nusipirkę bilietą, „tuo pačiu pripažįsta šias taisykles bei įsipareigoja jų laikytis“.

Sesijos metu čiuožėjus ir bendrą tvarką prižiūri vienas arba du instruktoriai.

Tose pačiose taisyklėse nurodoma, kad administracija už paliktus be priežiūros daiktus, traumas ir sužalojimus, patirtus ant ledo, ir kitokias lankytojų pretenzijas — neatsako.

Taisyklėse nėra nė žodžiu nurodyta, kuo administracija įsipareigoja lankytojams.

PJŪVIS: Rimo delne kito čiuožėjo pačiūža paliko aštuonių centimetrų ilgio ir trijų centimetrų pločio pjūvį.

GRĖSMĖ: Per dvi savaites nuo ledo arenos atsidarymo greitoji pagalba čia kviesta keturis kartus.

TAISYKLĖS: Ledo arenos vadybininkas Benas Drabavičius lankytojams rekomenduoja laikytis taisyklių ir nuo traumų saugotis patiems.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

Citata: „Greitoji pagalba per dvi savaites nuo atidarymo į ledo areną kviesta keturis kartus.