Karščių pasekmės: ligoninėms pradėjo trūkti kraujo

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
Ligoninėms pradėjo trūkti kraujo.
Pastarąją savaitę oro temperatūra Lietuvoje viršijo 30 laipsnių karščio ir įsibėgėjus vasarai sumažėjo kraujo aukojančių žmonių. Ligoninėse kraujo poreikis nemąžta ir jau ima jo trūkti, praneša Nacionalinis kraujo centras (NKC) .

Įprastomis sąlygomis patenkinti kraujo poreikį reikia, kad kraujo paaukotų bent 300 žmonių per dieną, tačiau pastarąją savaitę tiek norinčiųjų nebesusirenka. Ypatingai kraujo trūkumas pasijautė didžiosiose Vilniaus ir Kauno gydymo įstaigose, kuriose pacientų skaičius, taigi ir kraujo poreikis, didžiausias. Šiuo metu trūksta visų kraujo grupių kraujo, o ypač pirmosios bei antrosios, tiek teigiamos, tiek neigiamos (0 (I) Rh + ir -, A (II) + ir -).
"Kiekvienais metais pastebime, kad prasidėjus vasarai donorų skaičius kiek sumažėja, nes gyventojai pradeda atostogauti", – sako "Nacionalinio kraujo centro" (NKC) laikinoji vadovė Ignė Klangauskienė.
NKC kviečia atvykti į esančius punktus ir duoti kraujo.
Praėjusią savaitę prasidėjo jau dešimtasis neatlygintinos kraujo donorystės turas per Lietuvą, kurio metu kitų miestų gyventojai kviečiami padovanoti kraujo.
Paaukotas kraujas naudojamas ne tik avarijų, sužalojimų, traumų, nudegimų, apsinuodijimų ir kitais skubiais atvejais, bet ir tokioms ligoms kaip mažakraujystė, onkologinėms, infekcinės ligoms gydyti, gimdymo, skubių ir planinių chirurginių operacijų atvejais.
"Pavyzdžiui, vienai gimdyvei gali prireikti net kelių dešimčių kraujo donorų kraujo. Onkologinėmis ligomis sergantiems atliekami nuolatiniai kraujo perpylimai, taigi kraujo poreikis sveikatos priežiūros įstaigose išlieka pastovus ir didžiulis", – sako NKC gydytoja Ieva Linkevičiūtė Ji taip pat primena, kad per karščius būtina gerti daug skysčių, ypač vandens, nes organizmas karštu oru jų daugiau netenka.