„Kardas-Milžinas“ padovanotas husarams

Kęs­tu­čio BAL­ČI­KO­NIO nuo­tr.
„Kardas-Milžinas“, iškeltas į 5 metrų aukštį, yra 8,5 metro ilgio, 350 kilogramų svorio. Jo statyba apipinta ir kosmine legenda.
Šiauliečio dizainerio Viliaus Purono meninis akcentas-skulptūra „Kardas-Milžinas“, iškilęs Pajuostyje (Panevėžio r.), Lietuvos kariuomenės dalinio teritorijoje, penktadienį iškilmingai atidengtas ir padovanotas Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Karaliaus Mindaugo husarų batalionui.

„Kardo-Milžino“, kuris yra įregistruotas Lietuvos rekordų knygoje, statyba Pajuostyje buvo užfiksuota net iš kosmoso JAV palydovų.

Tampa tradicijų dalimi

Iškilmės surengtos Husarų bataliono vėliavos dieną. Svečius sveikino husarų rikiuotė ir bataliono vadas pulkininkas leitenantas Vilius Zagurskis. Į ceremoniją atvyko kūrinio autorius Vilius Puronas, kūrinio gamintojos UAB „Elga“ vadovas Ramūnas Volbekas, mecenatas, „Kardą-Milžiną“ Lietuvos kariuomenei dovanojusio Jotvingių kryžiaus riterių ordino Didysis magistras Artūras Rukas Daujotis.

Kardas sumontuotas prie Nevėžio upės, ant kalvos. Ant keturių galingų stulpų jis iškeltas į 5 metrų aukštį. Kardo ilgis siekia 8,5 metro, o masė apie 350 kilogramų. Kardo geležtėje išpjaustytas istorinis lietuvių bajorijos karinis devizas „Adversitate Etiam Gloriosi“ –„Kovojantiems garbė!“ Kūrinio laikymo konstrukcijoje išgraviruotas Karaliaus Mindaugo husarų bataliono devizas: „Viešpatie, padėk mums – Tėvynės laisvę ir garbę ginam!“

Šalia sumontuotas metalinis užrašas „Kardas-Milžinas“ su dedikaciniu dovanojimo tekstu dabarties husarams, taip pat – du šiaulietiški „tūkstantmečio suoliukai“, tapę šio komplekso dalimi.

Įspūdingą kūrinį pašventino kapelionas plk. ltn. Virginijus Veilentas. V. Puronas apdovanotas Lietuvos kariuomenės Sausumos pajėgų medaliu „Už pasižymėjimą“. Bataliono apdovanojimai įteikti Jotvingių kryžiaus riterių ordino magistrui A.R. Daujočiui ir bendrovės „Elga“ vadovui R. Volbekui.

Per ceremoniją pabrėžta, jog batalionui suteiktas istorinis Karaliaus Mindaugo pavadinimas užtikrina Lietuvos kariuomenės tęstinumą, o istorijos žinojimas ir tradicijų puoselėjimas laikomas karių stiprybės šaltiniu. Pasidžiaugta, jog meninis akcentas ,,Kardas milžinas“ nuo šiol simbolizuoja husarų tvirtybę, jėgą ir laisvę. Ne tik gražina bataliono aplinką, bet yra neatsiejama tradicijų puoselėjimo dalis.

Kariškiai ir svečiai įvykiui atminti pasodino du ąžuoliukus.

Kardas jau išgarsėjęs

„Šiaulių kraštui“ V. Puronas akcentavo, jog „Kardas-Milžinas“ buvo sukurtas dar 2010 metais ir yra įregistruotas Lietuvos rekordų agentūros „Factum“ kaip „Didžiausias kardas“.

Šiauliams jis buvo sukurtas. Tačiau, kaip sako autorius, „kardo atsisakė tuometinė Šiaulių biurokratija.“ Šiauliečiai dar atsimena, kaip kardas kabojo Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro arkoje, bet tik tris savaites eksponuotas. Biurokratams, V. Purono žodžiais, matyt, per daug priminęs Damoklo kardą, kabantį virš galvų už blogus darbus. Nukabintas „Kardas-Milžinas“ dešimtmetį buvo saugomas gamyklos „Elga“ teritorijoje, kol sulaukė kariškių susidomėjimo.

Praeitų metų rudenį Pajuostyje pradėtos montuoti kardo konstrukcijos iš karto išgarsėjo, autorius žodžiais, „kosminio lygio legenda“.

„Mūsų stulpus JAV palydovai pastebėjo iš kosmoso, – V. Puronas iki šiol neatsistebi, kokios netikėtos reakcijos buvo sulaukta. – NATO kariškiai klausė Pajuostės bataliono vadų: „Kas per ginklas montuojamas karinėje teritorijoje..?“

Mūsiškiai paaiškino, kad „Kardas-Milžinas“, tai – kertamasis ginklas, kurį senovės riteriai dovanoja dabartiniams husarams. Praėjo šiek tiek laiko, kol šio ginklo esmė ir prasmė į jų galvas atėjo.“

Menininkas džiaugiasi, kad jo kūrinys „Kardas-Milžinas“ atgijo, įgavo naujų prasmių ir tarnaus Lietuvos kariuomenės husarų dvasiai stiprinti.

Kardas, kaip pažymima Didžiojo magistro Artūro Ruko Daujočio pasirašytoje dovanojimo sutartyje, tapo neterminuota Lietuvos kariuomenės nuosavybe, brigados „Geležinis Vilkas“ Karaliaus Mindaugo husarų bataliono reprezentaciniu inventoriumi.