
Naujausios
Į 777 metų miestą kūrėją atlydėjo 77 gimtadienis
„Šiauliai švenčia 777 metų gimtadienį, o man šiemet sukako 77 metai“, – gražiu skaičių sutapimu savo tapybos ir pastelės parodos atidaryme džiaugėsi dailininkas, profesorius Vitolis Trušys, ilgus metus kūręs Šiauliuose, o dabar gyvenantis Vilniuje. Šiaulių universiteto bibliotekos salėje pristatyta menininko knyga „Užgeso mano Gabija“, skirta amžinybėn išėjusios mylimos žmonos Galinos atminimui.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Įkvėpė gimtinės vaizdai ir žmonės
Parodos pristatymas pradėtas iš V. Trušio tėviškės – Pasvalio rajono Pušaloto seniūnijos Mikoliškio kaimo atvykusio moterų ansamblio daina.
„Man taip miela klausytis balsų iš mano krašto“, – dainininkėms dėkojo V. Trušys. Jis pasakojo apie vaikystės ir mokyklinius metus, prabėgusius Pušalote, į kurį ir dabar dažnai užsuka.
Savo parodą jis apibūdino paprastai – atvežė tiek darbų, kiek tilpo jo automobilio bagažinėje: „Parinkau tokio formato paveikslus, kurie nėra labai dideli. Yra ir didelių, tik kur dabar juos sutalpinsi?“.
26 paveikslai – pastelės ir tapyba. Juose užfiksuoti gimtojo krašto peizažai ir žmonių portretai. „Ilgą laiką jau esu realistas, nors buvau kitoks. Gyvenimas eina, apsistoji į pabaigą“, – apie savo kūrybą kalbėjo menininkas.
Praėjęs turtingą meninių ieškojimų kelią, V. Trušys tarsi grįžo į gimtąjį Žiemgalos kraštą, kurio subtiliais ir dvasingais vaizdais užbūrė susirinkusiuosius. Paveikslai – nauji, nematyti.
Pedagogas ir kūrėjas
Dailininką sveikino kolegos, bičiuliai ir bendražygiai. Menotyrininkas Vytenis Rimkus pasidžiaugė, kad V. Trušys grįžo į Šiaulių universitetą, buvusį pedagoginį institutą, kuriame žengė pirmuosius gyvenimo ir kūrybos žingsnius.
„Tada bandyta mūsų kaimus ir miestelius priartinti prie dailės, šiame institute pradėta rengti piešimo mokytojus Lietuvos mokykloms. Vitolis Trušys buvo vienas iš pirmųjų dailės dėstytojų“, – prisiminė V. Rimkus.
V. Trušys ne tik dėstė, bet ir aktyviai kūrė – buvo dailininkas monumentalistas. Sudėtinga technika atliktos didžiulės freskos, mozaikos, už kurias pelnytas ne vienas apdovanojimas.
Už mozaiką „Iš lietuvių mitologijos“ Vilniaus universitete 1979 metais pelnyta valstybinė premija. V. Trušys – nusipelnęs Lietuvos meno veikėjas (1986 m.), Šiaulių miesto garbės pilietis (2007 m.).
Knyga skirta mylimai žmonai
„Visa, ko V. Trušys nesutalpina paveiksluose ir mozaikose, išsilieja jo knygose“, – trečiosios dailininko knygos „Užgeso mano Gabija“ pristatyme kalbėjo leidėjas, Šiaulių universiteto docentas Stasys Tumėnas.
Ši knyga, skirta amžinybėn išėjusiai mylimai V. Trušio žmonai Galinai.
S. Tumėno žodžiais, menininkui svarbu turėti savo mūzą – žmogų, kuris padeda, pataria, pirmasis įvertina darbus. Toks žmogus V. Trušiui buvo jo žmona.
Ji – žemaitė, kilusi iš Viekšnių. Ten prabėgo vaikystės ir jaunystės metai. Vilniuje baigusi vidurinę mokyklą, ji įstojo į Šiaulių pedagoginį institutą, kur ir susipažino su būsimuoju vyru, tada jau dėstytoju V. Trušiu.
„Visą gyvenimą Galina dirbo nelengvą pedagoginį darbą – iš pradžių su ikimokyklinukais, vėliau vaikų namuose. Čia išryškėjo neeiliniai jos sugebėjimai – ne kartą buvo apdovanota už gerą darbą. Gyvendama su manimi, Galina tvarkė visus šeimos rūpesčius, todėl galėjau atsidėti kūrybai“, – knygos anotacijoje rašo autorius.
Knygos turinį sudaro ne vienerius metus V. Trušio rašyti eilėraščiai, prozos nuotrupos, prisiminimų iš bendro su žmona gyvenimo fragmentai, draugų portretai, dienoraščio, Galinos rašyto beviltiškos ligos akivaizdoje, ištraukos.
Neatsitiktinai knyga pavadinta „Užgeso mano Gabija“. Gabija – senųjų lietuvių šeimos židinio, ugnies deivės simbolis, atkeliavęs iš V. Trušio mozaikų Vilniaus universitete.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
SUGRĮŽIMAS: Šiaulių universitete, kur daugel metų dėstė ir kūrė, profesorių Vitolį Trušį kolegos ir bičiuliai apsupo pagarba ir meile.
ŽIEMGALA: Dvasingi dailininko Vitolio Trušio gimtojo krašto vaizdai ir žmonės atsiskleidė naujoje kūrėjo parodoje.