Henriko Orakausko flirtas su nuodėme

Henriko Orakausko flirtas su nuodėme

Henriko Orakausko flirtas su nuodėme

Šeštadienį Šiaulių Trakų gatvės galerijoje atidaryta žinomo skulptoriaus Henriko Orakausko piešinių paroda „Flirtas su nuodėme“. Autorius sakė, kad iš kiekvieno jo pristatomo piešinio galima padaryti skulptūrą.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Gražūs tvirti žmonės

Parodoje eksponuojama penkiolika vaškinėmis kreidelėmis nupieštų paveikslų, siejamų dekalogo ir vieno sparno temos, erotikos ir ironijos motyvų.

„Man nepriimtinas vien tik filosofinis požiūris į gyvenimą, be ironijos neliktų šventės, gyvenimo džiaugsmo“, – „Šiaulių kraštui“ sakė H. Orakauskas.

Autorius atviravo, kad jam gražūs stambūs, tvirtai ant žemės stovintys žmonės – tokius ir piešiąs. H. Orakausko personažai – nuogi, nes rūbai menininkui nepadeda, o tik trukdo.

„Žmogus man yra svarbiausias ir vienintelis personažas. Daugiaprasmės metaforos lydi žmogų kiekviename piešinyje“, – sakė jis.

„Skulptoriaus darbas reikalauja labai daug fizinės jėgos, o piešimas – tarsi poilsis, atgaiva sielai ir kūnui. Parodoje piešiniai, kurie man padeda atskleisti idėjas, tinkamas įgyvendinti skulptūrose. Mano piešinyje nerasite puošybos ar užpildančių erdvę dekoro elementų. Piešiu tik tai, kas man svarbu ir ką verta materializuoti popieriaus lakšte“, – atviravo menininkas.

Skulptorius džiaugėsi, kad į parodos atidarymą susirinko daug lankytojų. Jis kvietė stabtelėti prie kiekvieno darbo – įdėmiai skaityti užkoduotas prasmes. „Jeigu matote tik piešinėlius, be reikalo atėjote – eikite švęsti Velykų“, – patarė autorius.

Piešinių istorijos

Menininkas įdomiai ir įtaigiai pasakojo kone apie kiekvieną savo darbą, jo atsiradimo istoriją, perteikė savas dekalogo interpretacijas.

„Flirtas su nuodėme“ – žiaurus, pavojingas ir viliojantis mūsų kasdienio dvasinio gyvenimo reiškinys.

Dekalogo ciklo piešiniuose atskleidžiama dar viena tema – „Vieno sparno istorija“. Autorius įsitikinęs, kad kiekvienas žmogus iš Dievo gauna dovanų vieną sparną. Tai – galimybė tobulėti, pakilti, realizuoti savo dvasinius siekius.

Piešiniuose galima atsekti, kaip dvasios simbolį – sparną – žmogus panaudoja kasdieniniame gyvenime. Kai žaidžiamas dvigubas žaidimas su sąžine, sparnas lieka nereikalingas – tampa tik keista atauga.

Piešinyje „Trečias atramos taškas“ vaizduojamas paplūdimyje stovintis vyras, iš kurio povyzos sklinda brutuali jėga, o iš rankos mosto – nuosprendis silpnesniam. Šiam personažui sparnas tarnauja tik kaip trečias atramos taškas. Tai – agresijos iliustracija.

Piešinyje „Elegantiškai sutrikdytas regėjimas“ pavaizduota figūra su kauke, ranka pridengianti klūpančiam žmogui akis.

„Čia bandau parodyti susidūrimą su netikru pranašu. Piešinyje vyrą aprengdamas puošnia moteriška suknele, siekiau parodyti spekuliatyvinio proto žaidimus. Žmogaus tapatumo paieškas. Kas aš esu – vyras ar moteris? Ar kaukė yra mano dvasinė atrama?“ – klausė autorius.

Henriko Orakausko paroda Šiauliuose veiks iki balandžio 28 dienos.

„APSIKABINIMAS": „Taip apsikabinama, kai vyras grįžta iš karo“, – komentavo Henrikas Orakauskas.

GUNDYMAS: Flirto su nuodėme motyvas persmelkia daugumą parodoje pristatomų darbų. „Piešinyje „Švelniai paraudę skruostai“ mergina leidžiasi gundoma Minotauro, bet nebūtinai toks bendravimas turi baigtis nuodėme“, – aiškino Henrikas Orakauskas.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.