Gripo atmaina įžengė į paukščių ūkius

VMVT nuotr.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento patarėjos Daivos Kazlauskienės teigimu, dėl pavojingos paukščių gripo atmainos, nesiimant griežtų saugumo priemonių, gali tekti sunaikinti ne tik asmeniniuose žmonių ūkiuose augančius paukščius, bet ir stambius ūkius.
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) fiksuoja atvejus, kai iš nelegalių Lenkijos pardavėjų savo reikmėms įsigyti naminiai paukščiai buvo sergantys ir, kaip vėliau paaiškėjo, užsikrėtę pavojinga paukščių gripo viruso atmaina. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba perspėja: pavojus kilęs ne tik vištų pirkėjams Vilniaus rajone, bet ir visai šalies paukštininkystei. Jei infekcija pasklistų, gali tekti sunaikinti ištisus ūkius, be to, gali būti uždraustas paukštienos eksportas.

Į „Šiaulių krašto“ klausimus atsako Daiva KAZLAUSKIENĖ, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento patarėja.

– Kada ir kur patvirtintas paukščių gripas Lietuvoje?

– Nuo praėjusios savaitės pabaigos VMVT fiksuoja atvejus, kai iš nelegalių pardavėjų Vilniaus apskrities gyventojai savo reikmėms įsigijo naminių paukščių, kurie buvo sergantys ir, kaip vėliau paaiškėjo, užsikrėtę pavojinga paukščių gripo viruso atmaina.

Balandžio 26 dienos duomenimis, jau patvirtinta 17 didelio patogeniškumo (agresyvios H5N8 atmainos) paukščių gripo protrūkių Vilniaus miesto ir rajono, taip pat Trakų, Širvintų ir Molėtų rajonų bei Elektrėnų savivaldybių ūkiuose, kuriuose jau teko sunaikinti daugiau kaip 400 vištų.

Neatmetama, kad pavojinga infekcija plis ir toliau, taigi paukščių augintojai turėtų elgtis itin atsargiai.

– Šiaulių apskrities ūkiuose paukščių gripas kol kas nefiksuotas?

– Kol kas tokios informacijos nėra. Tačiau tai nereiškia, kad mūsų apskrities augintojai neturi laikytis visų atsargumo rekomendacijų ir imtis griežtų saugumo priemonių. Liga neturi ribų, apskričių ligos čia negalioja. Pagrindinė užduotis dabar – griežtai laikytis visų saugumo rekomendacijų ir, svarbiausia, nepirkti iš abejotinų pardavėjų nei vieno viščiuko, kad paskui nereikėtų sunaikinti viso ūkio.

– Kada reikėtų sunerimti ir įtarti, kad ūkyje yra paukščių gripas? Kur kreiptis jį įtarus?

– Jei pastebėjote neįprastą padidėjusį naminių paukščių gaišimą, netipinę laikomų paukščių elgseną – nustojo lesti, gerti, pasireiškė apatija, atsirado barzdelių ar kitokių odos pakitimų, prašome apie tai kuo skubiau pranešti VMVT nemokamu telefonu (8800) 40 403 ar artimiausiam VMVT regioniniam padaliniui.

– Kur geriausia įsigyti paukščius?

– Paukščius reikėtų pirkti iš patikimų prekiautojų – juos pardavinėti gali tik leidimus turintys asmenys ir paukštininkystės ūkiai. Visi paukščių prekiautojai turi būti įregistravę savo veiklą, turėti paukščių įsigijimą ir kilmę patvirtinančius dokumentus bei užtikrinti tinkamas jų transportavimo ir laikymo sąlygas.

Prekiauti galima tik tose miestų, miestelių, kaimų turgavietėse ar kitose vietose, kurios yra suderintos su savivaldybėmis ar seniūnijomis.

– Kaip žinoti, kad paukščiais prekiaujama legaliai?

– Paukščiais prekiaujantis pardavėjas turi vesti jų apskaitą ir, pirkėjui paprašius, pateikti dokumentus apie paukščių kilmę, sveikatos būklę ir veislę. Parduodamas nors ir vieną viščiuką, prekiautojas privalo pirkėjui išduoti dokumentą – važtaraštį, kuriame būtų visa informacija. Tokio dokumento svarbu reikalauti dar ir todėl, kad šios informacijos reikia norint ištirti skundą dėl įsigytų netinkamų paukščių.

Pavyzdžiui, kai įsigyti paukščiai vienas po kito ima kristi.

Noriu atkreipti dėmesį, kad itin greit plintantis paukščių gripas yra naminių ir laukinių paukščių liga, dėl jos gali nugaišti visi ūkyje laikomi paukščiai, todėl reikia ypatingą dėmesį atkreipti į paukščių laikymo biosaugos reikalavimus, nepirkti paukščių iš nežinomų pardavėjų.

Perspėjama, kad šios užkrečiamosios ligos išplitimo atveju pasekmės gali būti itin skaudžios visiems paukščių augintojams ir šalies ekonomikai.

Susijusios naujienos