Paukščių gripas kėsinasi į gandrus

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių apskrityje paukščių gripas nusitaikė į gandrus. Tai kelia didelį nerimą, nes šie sparnuočiai dažnai gyvena šalia sodybų iškeltuose gandralizdžiuose.
Šiaulių apskrityje plinta paukščių gripas. Kol kas krenta gandrai. Iš lizdo iškritęs paukštis rastas Kelmės rajone, Maironių kaime, dar du – Šiaulių rajone, Žadžiūnuose. Vakar Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento specialistai informuoti apie pastebėtą negyvą gandrą Šiaulių rajono Piktuižių gyvenvietėje. Beveik neabejojama, kad šį nacionalinį paukštį pakirto tas pats pavojingas virusas.

Šalia paukštyno

Vakar į Šakynos seniūnijoje esantį Piktuižių kaimą, kur Žagarės gatvėje esančiame gandralizdyje buvo pastebėtas nugaišęs paukštis, vyko veterinarijos specialistai. Ar gandras krito dėl mirtinos paukščių gripo ligos, spėjama, paaiškės atlikus gaišenos laboratorinį tyrimą.

Apie Kelmės ir Šiaulių rajonuose iš lizdų iškritusius negyvus gandrus veterinarijos specialistams pranešė vietos gyventojai. Balandžio 22 dieną buvo patvirtinta, kad sparnuočius pakirto pavojingas virusas – labai patogeniškas, šiuo metu Europoje cirkuliuojantis paukščių gripas H5N1.

Siekiant efektyviai suvaldyti pavienius ligos taškus, paukščių gaišenų radimo vietos buvo paženklintos, gyventojams patarta imtis saugumo priemonių.

Dešimties kilometrų spinduliu aplink Šiaulių rajono Žadžiūnų kaimą, kurio teritorijoje rasti du nugaišę gandrai, komercinių paukščių ūkių nėra. Tuo tarpu Kelmės rajone artimiausias naminių paukščių ūkis nutolęs vos pusantro kilometro, jame šiuo metu laikoma apie du tūkstančiai vištų dedeklių. Ūkio savininkas apie nustatytą atvejį informuotas nedelsiant, jis ėmėsi maksimalių apsaugos priemonių, kad pavojingas virusas nepatektų į ūkį ir jame neišplistų, dėl to tektų sunaikinti paukštyną.

Žmogui nepavojingas, bet saugotis reikėtų

Veterinarijos specialistams kelia nuostabą ir kartu nerimą, kad pavojinga paukščių liga šiais metais ėmė plisti būtent tarp gandrų – Europoje 2021–2022 metais paukščių gripo sezonu nustatyti 45 atvejai, kai virusas pakirto šiuos paukščius. Kur kas dažniau šio viruso platintojai gamtoje buvo laukiniai vandens paukščiai – gulbės nebylės, pilkosios žąsys, baltaskruostės ir kanadinės berniklės, paprastieji suopiai, sidabriniai kirai ir kiti, taigi neramu, kad socialūs ir gyventojų jaukinami gandrai gali virusą išnešioti po sodybas bei ūkius.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento direktorius Arūnas Teišerskis sako, kad mirtinai ligai nusitaikius į gandrus gyventojai turėtų būti išskirtinai atsargūs.

„Neramu tai, kad gyventojai prie savo sodybų gandrams kelia lizdus, o tai pavojus, kad juose apsistoję sergantys paukščiai gali ligą išplatinti ir tarp naminių sparnuočių“, – sakė veterinarijos specialistas.

Jo žodžiais, paukščiai ne tik sėdi lizduose, bet ir vaikšto po pievas, ateina atsigerti ir pavarlinėti prie vandens telkinių – virusas gali čia pasilikti.

Gyventojai raginami jokiu būdu savo paukščiams nenešti iš laukų žolės arba, vis dėlto parsinešus jos, būtinai termiškai apdoroti. Naminiams paukščiams skirtą pašarą būtina laikyti laukiniams paukščiams neprieinamoje vietoje, nenaudoti atvirų telkinių vandens naminiams paukščiams girdyti.

Geriausia, kad naminiai paukščiai, saugant juos nuo galimo kontakto su laukiniais, būtų laikomi uždaroje erdvėje – paukštidėje, arba aptverti tvora, ją pridengiant ir iš viršaus. Patariama dezinfekuoti paukštynų patalpas, inventorių, laukuose dirbusią žemės ūkio techniką, įrenginius. Jei ūkyje imtų gaišti paukščiai, būtina nedelsiant informuoti veterinarijos specialistus ir imtis priemonių, kad virusas neišplistų.

„Primygtinai prašau, aptikus paukščio gaišeną, jokiu būdu jos neliesti, niekur nenešti, netvarkyti, tik informuoti specialistus, kurie imsis reikiamų priemonių ir paims ištirti mėginius dėl paukščių gripo viruso“, – sakė A. Teišerskis.

Jis nuramino, kad sparnuočiams grėsmingas gripas žmonių sveikatai ar net gyvybei pavojaus nekelia. Vis dėlto saugotis šios ligos reikėtų, nes žmonės gali būti šio viruso įnešėjai į paukščių ūkius.

Atvejų būta

Vis dėlto nerimą dėl plintančio paukščių gripo kelia ne tik gandrai. Balandžio 25 dieną Utenoje buvo rastos ir dar kelių laukinių paukščių gaišenos. Šiuo metu dėl paukščių gripo tiriamos šešių balandžių ir trijų kovų gaišenos.

Šiais metais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento specialistams buvo pranešta apie Kurtuvėnų regioninio parko teritorijoje rastas dvi negyvas gulbes. Atlikus laboratorinius tyrimus, paukščių gripo gulbių gaišenose nerasta. Spėjama, kad sparnuočiai galėjo pražūti skrisdami atsitrenkę į medį arba elektros laidus.

Pernai paukščių gripas buvo nustatytas vienoje Šiaulių rajono sodyboje – susirgo kelios vištos, kurios vaikščiojo palaidos ir mėgo laiką leisti prie sodybos tvenkinėlio. Tada liga neišplito.

Šiaulių departamento direktorius A. Teišerskis sako, kad pastarųjų dienų įvykiai, kai įvairiuose Šiaulių apskrities rajonuose randami nuo paukščių gripo nugaišę gandrai, yra fiksuojami pirmąkart.

„Neatmetama, kad gandrai ankstesniais metais būdavo gripo nešiotojai, tačiau patys juo nesirgdavo. Dabar virusas atsisuko prieš pačius“, – teigė specialistas.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ragina apie naminių ir laukinių paukščių susirgimus ir gaišimus kuo skubiau informuoti veterinarijos inspektorius nemokama telefono linija 8 800 40403.

 

Susijusios naujienos