
Naujausios
Milijoninis objektas – 10 metų investicija
R. Juknevičius vadina save pavėlavusiu ūkininku – asmeninį ūkį įregistravo 2002 metais. Šiuo metu dirba 150 hektarų žemės, kurios didžioji dalis nuomojama. Tačiau ūkininkas įsitikinęs, kad "Metų ūkio" konkursą laimėjo ne dėl savo asmeninio ūkio, o dėl aktyvios kitos veiklos – jau dešimtmetį vadovauja Šiaulių krašto ūkininkų sąjungai ir tiek pat metų direktoriauja kooperatyvui "Šiaulių aruodas".
Prieš pat Naujuosius metus sukaks lygiai dešimtmetis, kai R. Junknevičus kartu su kitais bendraminčiais inicijavo ir sukūrė ūkininkų kooperatyvą. Šiandien jis vienija 34 Šiaulių ir Akmenės rajonų ūkininkus. Skaičiuojant grūdinių, ankštinių kultūrų, rapsų auginimo apimitis, tai kooperatyvas vienija apie 8 tūkstančius hektarų dirbamos žemės.
Direktorius mus pasitiko prie šįmet pastatyto grūdų elevatoriaus. Jis pasakojo, kad bendros gamybinės bazės idėja ūkininkams kilo dar 2011 metais, o po poros metų atsirado galimybė nupirkti ir sujungti du sklypus netoli Kužių šalia geležinkelio. Didelės vertės objekto statybai kooperatyvas tikėjosi Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos. 2015 metų vasarą pateikė paraišką finansavimui gauti, tačiau projekto vertinimas užtruko beveik pusantrų metų. Tik 2017 metų vasarį buvo pasirašyta paramos teikimo sutartis.
"Kol neturėjome finansavimo sutarties, nedrąsu buvo imtis veiksmų, nes finansinė našta yra ne ta pati. Pavedė projektuotojai, tikėjomės anksčiau pradėti statybas. Bet šįmet jau šitas ilgas kelias eina į pabaigą ir objektas jau pradės veikti visu pajėgumu", – džiaugėsi kooperatyvo vadovas, pabrėždamas, kad naujasis objektas – viso kooperatyvo veiklos dešimtmečio vaisius.
Beje, šis "vaisius" pastarosiomis dienomis buvo įkeistas bankui, kad galėtų atsiskaityti su statybininkais. Dabar kooperatyvas teiks prašymą mokėjimo agentūrai, nes pirma turėjo užbaigti statybas, o tik tada prašyti ES finansavimo. ES struktūrinių fondų parama elevatoriaus ir sėklų fabriko statybos projektui sudarys per 2,4 milijino, o visa projekto vertė – apie 8 milijonus eurų.
Aprodydamas dar naujumu blizgančius elevatoriaus bokštus, R. Juknevičius pasakojo, kad jame telpa 20 tūkstančių tonų grūdų, o šalia – sėklų fabrikas, kurio našumas – 10 tonų grūdinių kultūrų sėklos per valandą. Gamybinės bazės teritorija nemaža, todėl galima tarpininkauti aprūpinant kooperatyvo narius jiems reikalingomis augalų apsaugos priemonėmis, trąšomis – yra kur jas laikyti.
"Tai tarsi bendras ūkinis kooperatyvo narių kiemas. Juridiškai objektas yra kooperatyvo, o faktiškai – įkeistas bankui. Dar liko neužstatytos žemės, yra minčių, ką galima būtų daryti bendrai kooperatyvui, kad daugelyje sričių grūdinės produkcijos auginimo savikaina būtų sumažinta", – komentavo R. Juknevičius.
Apibendrinimas, kad ūkininkai gyvena gerai, atsirado, kai vienas pagrindinis ūkininkas tapo matomas Seime, ir pagal jo kurpalių viskas matuojama. Tai yra graudu.
Gali sėkmingiau derėtis dėl palankesnių kainų
Naujasis grūdų elevatorius ir sėklų fabrikas įkurti buvusiame miškų urėdijos sandėlyje. Direktorius pasakoja, kad atrodė, jog statyba bus paprastesnė ant esamų pastatų, tačiau paaiškėjo, kad dalį jų reikėjo griauti, nes naujasis pastatas turėjo būti ne mažesnis nei 14 metrų.
R. Juknevičius aiškino, kad pagrindinis šio projekto tikslas įkurti fabriką, kuriame iš grūdų būtų padaryti kokybiška sėkla.
Grūdų elevatoriuje grūdai priimami ne saugoti, o pagerinti jų kokybę, paruošti realizuoti.
"Mes žinome, kokios kokybės produkciją galime parduoti, todėl galime pasirašyti didelių apimčių sutartis. Tai yra pridedamoji vertė ir prasmė visiems ūkininkams tai daryti bendrai viename gamybiniame objekte. Parduodant didesnį kiekį produkcijos, mūsų derybinės galios išauga, galime tikėtis palankesnių kainų", – kooperacijos esmę aiškino direktorius.
Akcentuodami ne kiekybę, o kokybę, tikisi paslaugas teikti ne tik kooperatyvo nariams.
Šią vasarą gamybinius pajėgumus kooperatyvas jau išbandė ir dabar ruošiasi pavasario sėjai. Atlikti gamybiniai bandymai, išbandytas našumas ir įrangos kokybė. Kooperatyve dirba 17 žmonių. Vienoje pamainoje sėklų fabrike dirba 3 žmonės. Kadangi visa sistema yra kompiuterizuota, operatoriams reikia išmanyti ir IT technologijas. Dauguma darbuotojų atvyksta iš Šiaulių miesto.
R. Juknevičius neneigia, kad žiemą darbas yra stabtelėjęs, tačiau gamybiniame procese dar yra vietų, kurias stengiamasi patobulinti.
"Kuriame patys sau kokybės valdymo sistemą – kaip sureguliuoti grėsmes, parengti instrukcijas darbuotojams. Sekančio sezono sėkmė priklausys nuo to, kiek būsime išvadų padarę ir supratę, kurioje vietoje blynai gali svilti", – sako direktorius.
Investicijos – ūkininkų pensijų fondas
R. Juknevičius akcentuoja, kad geras ūkininkas turėtų būti mažiausiai 10 sričių specialistas, kas vargiai yra įmanoma – neužtektų paroje 24 valandų. Gal jis geras agronomas, bet nebus geras inžinierius ar mechanizatorius, ir panašiai.
Kooperatyvas turi agronomą konsultantą, kuris apvažiuoja ūkininkų laukus, bendrai tariasi, kokios naudingos auginimo technologijos, kokie produktai parenkami auginimui.
Kitas dalykas, ūkininkams šiandien reikia daug žinių. Organizuojama daug mokymų už ES lėšas, tačiau kol tokie mokymai gauna finansavimą, jie jau nebeina koja kojon su nūdiena. Šiandien labai greitai keičiasi technologijos, agronominiai dalykai. "Mes kviečiamės lektorius, kurie atitinka šios dienos lūkesčius, kad pajustume, kuria linkme turime judėti, jei ne šiandien, tai rytoj. Reikia daryti, kiek įmanoma mažiau klaidų".
Į kooperatyvą susivieniję ūkininkai perka paslaugas iš savo kooperatyvo, kaip ir iš bet kurios kitos įmonės. Tik jei kitose įmonėse pelno dalis liktų jų akcininkams, tai čia jis lieka kooperatyvui, ir metų pabaigoje jo nariai sprendžia, kur tą pelną panaudoti. Per dešimt metų jis nebuvo skirstomas, o naudojamas tam, kad stiprėtų gamybinė bazė.
"Ši 10 metų investicija – mūsų pensijų fondas. Aktyviai ūkininkaujant labai naudinga būti kooperatyve, tačiau nusprendus pasitraukti yra galimybė atsiimti savo dalį sukaupto turto. Čia niekas neprapuola", – pasakojo R. Juknevičius.
Ūkininkas – savo verslo fanas
Kas šiandien yra ūkininkas? Pirmiausia, verslininkas – savo verslo fanas. Gal jam ir žemė kvepia, gal gyvulius prižiūri ir nakties neturėdamas. Gal ir iš meilės. Bet ūkininkas turi pasirūpinti savimi, savo šeima, darbuotojais ir tai yra nemaži iššūkiai.
Šiandien svarbiausiu reikalu tapo pelningai parduoti savo produkciją ir, žinoma, ją užauginti kuo mažesnėmis sąnaudomis.
"Gaila, kad visuomenėje tvyro nuomonė, jog ūkininkai turi daug lengvatų, kokie jie "vargšai", kokia brangi jų technika, džipai. Jei nebūtų tų kelių lengvatų, tie ūkiai vargiai išliktų. Aš kiekvienam asmeniškai galiu padėti tapti ūkininku, tik negaliu pažadėti, kad padėsiu išgyventi".
Anot R. Juknevičiaus, net ir tie ūkininkai, kurie žmonėms atrodo viskuo aptekę, susiduria su tomis pačiomis išgyvenimo problemomis. Didžioji dalis tos brangios technikos įsigyta skolintais pinigais – kaskart reikia sukti galvą, kaip surinkti pinigus, kad sumokėtum bankui eilinę įmoką. Savų pinigų ir nuosavybės ten yra dar nedidelė dalis. Ūkininkai vykdo individualią veiklą. Neišmokėję bankui kredito už traktorių, rizikuoja prarasti savo namus, kitą turtą.
Jei tu nepirksi brangiai kainuojančios našios technikos, neinvestuosi, tai atsiliksi nuo pasaulio ūkininkų galimybių, nes naši technika duoda darbo efektyvumą. Šiandien tai yra būtinybė, kaip efektyvinti darbą, kad pardavus produkciją mažomis kainomis, tau dar liktų ir pelno dalis.
Ketvirti metai iš eilės derlius yra sumažėjęs dėl prastų oro sąlygų – skendimo arba sausros. Tačiau to niekaip neatspindėjo supirkimo kainos, nes jos yra pasaulinės ir šiuo metu, lyg tyčia, yra žemumose.
"Dvejus metus iš eilės pavasarį turėjome gerą potencialą, tačiau kaitra sunaikino 30–40 procentų derliaus potencialo. Prieš tai dėl lietaus liko nenuimtas derlius. O nuimtą teko džiovinti, savikaina gavosi nereali".
Šįmet startavo pilotinis pasėlių draudimas nuo sausros, tačiau jo kaštai kol kas žemdirbiams yra nerealūs.
Ūkininkų atstovas mano, kad yra neteisinga iš žemdirbių reikalauti mokėti tokį pat akcizą dizelinui kaip ir kitam autotransportui. Akcizas dizelinui naudojamas kelių infrastruktūrai tvarkyti. Pašnekovas tvirtino, kad aviaciniam kurui akcizo nėra, nes lėktuvai nevažinėja keliais, o skraido. Tad kodėl akcizas žemdirbiams turi būti toks pat, kaip krovininio transporto ar lengvųjų automobilių, jei keliais žemės ūkio technika važinėja mažai, dirba laukuose?
Ūkininkai matuojami pagal pagrindinį ūkininką Seime
"Apibendrinimas, kad ūkininkai gyvena gerai, atsirado, kai vienas pagrindinis ūkininkas tapo matomas Seime, ir pagal jo kurpalių viskas matuojama. Tai yra graudu. Ūkis ūkiui nelygus. Vyriausybės programoje buvo žadama sudaryti geresnes sąlygas smulkiam ir vidutiniam verslui, darbai rodo ką kitą. Kuo daugiau uždusinsi mažą ir silpnesnį, tuo daugiau erdvės atsiras plėstis didžiajam. Kas neapsigins, tam ir užkraus tą mokestinę naštą", – piktinosi ūkininkas.
Jis priminė, kad per 2008 metų krizę prasidėjo mokesčių didinimas žemės ūkiui. "Mes sakėme: viskas tvarkoje, mes tikrai negyvenome taip blogai, kad negalėtume padėti Lietuvai, kuri atsidūrė sunkioje padėtyje ir turėjo mažinti pensijas. Viskas buvo gerai. Bet dabar, ekonomika auga, o žemės ūkyje pajamos mažėja. Kai kalbama apie tuos kelis mokesčius, kurių pagrindu didins pensijas, matome, kad mes turime tą gerovės valstybę pastatyti. Ar tikrai?"
Vaikams tokio vargo nelinkėtų
Sudėtinga situacija žemės ūkyje neskatina ūkininkauti jaunų žmonių. Ūkininkaujantis R. Juknevičius, kaip ir dauguma šalies ūkininkų, nėra tikras, kad turės ateityje, kam perduoti savo puoselėjamą ūkį. Užauginęs dukrą ir du sūnus tarsi ir turėtų savo veiklos tęsėjų, tačiau jei tokia situacija žemės ūkyje išliks, jis nenorėtų savo vaikams tokio vargo.
"Mano supratimu, vaikams būtina suteikti galimybes rinktis. Vaikai bando susirasti save, tiesti sparnus. Esu sukūręs ūkį, ir jis yra ta vieta, kur jie galės sugrįžti, jei tuos sparnus nusvils. Negalėčiau sakyti, kad vaikus ruošiu tapti ūkininkais. Tačiau jie dirbo ūkyje, ir tą amatą prireikus žinos", – sako ūkininkas.
Jo dukra pasirinko IT specialisto duoną ir gavo kvietimą dirbti Čikagoje. Tikėtis, kad jai apsimokės grįžti, tėvui sunku.
"Mano ūkio finansinėje ataskaitoje – nuostolis. Jį subalansuoti leidžia tik tiesioginės Europos Sąjungos išmokos. Jei ne šios išmokos, būčiau bankrutavęs".
Vienas sūnus studijuoja ortopediją Glazgo (Škotija) universitete, kitas – KTU "kerta" mechatroniką.
Ir jums gali pasakyti "ne", nes jūsų batai purvini
Vadovaudamas Šiaulių krašto ūkininkų sąjungai R. Juknevičius organizavo protesto akcijas. Jį nemaloniai nustebino miesto valdžios bandymai supriešinti miestą ir kaimą, neišduodant leidimo žemdirbiams protesto akcijai Šiauliuose.
"Dėl to ir važiavome, kad diskusija visuomenėje vyktų. Kaimas – maisto augintojas ir teikėjas, miestui aktualu, kokia bus maisto produktų kokybė ir kaina".
Visuomenininkas remiasi statistika, kad viena darbo vieta kaime aprūpina darbu dar keturis žmones – kažkas kurą tiekia, kažkas perdirba produkciją, kažkas traktorius pardavinėja. Tie žmonės taip pat nukenčia dėl blogos situacijos žemė ūkyje.
"Jei tokie precedentai (leidimo protestui neišdavimas – aut.) atsitiko su žemdirbiais, gali atsitikti su bet kuria bendruomenės dalimi. Jums irgi gali pasakyti – ne, jūs negalit, nes jūsų batai purvini. Kaip dabar pasigirdo, kad iš tvartų atvažiuos traktoriai ir sugadins asfaltą. Na, tai jau yra žema."