A. Dulkys: Šiaulių ligoninėje susidariusią krizę būtina spręsti sistemiškai visos Lietuvos lygiu

ELTA nuotr.
Arūnas Dulkys.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys pakvietė Šiaulių ligoninės darbuotojus kreiptis į jo suburtą Pokyčių inicijavimo grupę, kuri nagrinės situaciją šioje įstaigoje, susidariusią po tragiško įvykio, kuomet gegužės pradžioje iš gyvenimo pasitraukė jauna Šiaulių ligoninės gydytoja. Ministras kalbėjo, kad šios grupės ekspertai taip pat vyks į pačią įvykio vietą, tačiau jis pats teigė artimiausiu metu neplanuojantis vizito į Šiaulius, kadangi pasitiki savo patarėjais.

„Artimiausiu metu nevyksiu, nes nuo pat pirmos dienos turiu labai profesionalius patarėjus šitoje srityje. Mes būtent norėjome pasižiūrėti į šį klausimą taip, kaip jį reikia daryti profesionaliai. Taip, aš bendrauju ir su artimaisiais, ir su medikų bendruomene ten, bet tai darau ne su medijos pagalba“ – prieš Seimo posėdį atsakinėdamas į žurnalistų klausimus kalbėjo A. Dulkys.

Jis pažymi, kad situaciją tirsianti grupė savo darbą pradės jau ketvirtadienį, o ją sudaro ne tik Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovai, tačiau ir mokslininkai bei įvairių organizacijų atstovai.

„Pirmomis dienomis mums buvo svarbiausia nusiųsti ten profesionalių psichologų pagalbą, kuri staigiai, pirmomis akimirkomis, padėtų ir bendruomenei, administracijai, ir visiems kitiems išgyventi susidūrimą su visa šita tema, pasiruošti krizės valdymo planą, o šiandien jau pradeda dirbti mano inicijuota Pokyčių grupė“, – sakė sveikatos apsaugos ministras, kartu teigiantis, kad būtent ši grupė ir lankysis Šiauliuose.

„Darbas prasideda, vyks šita grupė ir į vietą. Bus sudaromos visos sąlygos, kad žmonės anonimiškai, saugiai galėtų pateikti savo informaciją, išsikalbėti, kad mes galėtumėme priimti sprendimus. Sprendimus, kurie būtų ne laikini, bet tokie negrįžtami ir sisteminiai“, – kalbėjo jis.

Ministras paragino visus Šiaulių ligoninės darbuotojus kreiptis į Pokyčių grupę, teikiant situacijos analizei reikalingą informaciją, ir kartu atkreipė dėmesį, kad jis pats susilaukia įvairių pranešimų ir iš kitų Lietuvos ligoninių.

„Noriu pakviesti, visų pirma, šios gydymo įstaigos žmones, kad jie tikrai pasitikėtų šita grupe ir teiktų jai visą reikalingą informaciją. O savo ruožtu noriu pasakyti, kad manęs asmeniškai netenkina šito klausimo sprendimas vien tik per Šiaulių aspektą todėl, kad šiomis dienomis sulaukiau labai gausių anoniminių skambučių ir neoficialių laiškų iš pačių skirtingiausių Lietuvos vietų“, – sakė ministras, kartu pažymėdamas, kad jis sieks sisteminių pokyčių gydymo įstaigose visos Lietuvos mastu.

„Aš kviečiu visas Lietuvos gydymo įstaigas, kuriose jaučiat, kad yra kažkokių tokių dalykų, daryti iš viso to sąjūdį ir kreiptis į mus, bet kreiptis ne anoniminiais laiškais, bet tikrai suteikti vertingą informaciją. Spręskime galų gale šitą klausimą visos Lietuvos atžvilgiu, o ne taip, kad vis kas keli metai, įvykus kažkokiai skaudžiai situacijai“, – tvirtino A. Dulkys.

ELTA primena, kad, įvykus krizei Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, sudaryta Pokyčių inicijavimo grupė. Ministerija, bendradarbiaudama su Valstybine darbo inspekcija, ketina pasitelkti psichologus, turinčius ekspertinę patirtį psichikos sveikatai palankios aplinkos ir kultūros organizacijoje klausimais.

 

SAM praėjusios savaitės pradžioje kreipėsi į gydymo įstaigą dėl faktinių aplinkybių ir papildomos informacijos, galimai susijusios su įvykiu, pateikimo. Pirmadienį, kaip nurodo SAM, informacija buvo gauta ir yra vertinama. Sudarytos grupės tikslas – išnagrinėti, suprasti ir vertinti vykstančius procesus, identifikuoti sistemines problemas, pokyčių reikalaujančias sritis bei imtis priemonių, kad, kaip paaiškėjo, ilgai besitęsianti situacija baigtųsi sprendimais.

Konkretūs įtarimai dėl netinkamo darbo ligoninės vadovybei kol kas nėra pareikšti. Pokyčių inicijavimo grupės užduotis yra vertinti visas aplinkybes, ir, atsiradus bet kokiam pagrįstam įtarimui ar faktui, dėl ko reikėtų pradėti papildomus tyrimus, jie bus nedelsiant pradedami (nelaukiant grupės darbo pabaigos).

Ministerija pabrėžia bendraujanti ir bendradarbiaujanti su visomis pusėmis, yra pasiryžusi jas visas išklausyti, nes situacija yra daugialypė, informacija nuolat kintanti ir pasipildanti naujomis aplinkybėmis. Su ja siejamas reorganizacijos procesas, mobingo apraiškos, savižudybės, kaip krizinio įvykio, valdymas, tinkamų darbo sąlygų užtikrinimas. Pokyčių inicijavimo grupė sudarys sąlygas kiekvienam bendruomenės nariui būti išklausytam, užtikrinant anonimiškumą, neatskleidžiant informacijos šaltinių.