Dovanos ir nuolaidos – universiteto koziriai

Dovanos ir nuolaidos – universiteto koziriai

Do­va­nos ir nuo­lai­dos – uni­ver­si­te­to ko­zi­riai

Šiau­lių uni­ver­si­te­te po fa­kul­te­tų reor­ga­ni­za­ci­jos nuo ko­vo 1 die­nos pra­si­dės ir ka­ted­rų jun­gi­mas. Su­ma­žės de­ka­nų ir pro­de­ka­nų, ma­žiau rei­kės pa­sta­tų. Op­ti­mis­tiš­kai pla­nuo­ja­mas ir bū­si­mų stu­den­tų skai­čius. In­ter­viu „Šiau­lių kraš­tui“ rek­to­rius Do­na­tas Jur­gai­tis sa­kė, kad stu­den­tus aukš­to­ji mo­kyk­la ban­dys pri­trauk­ti do­va­no­mis ir nuo­lai­do­mis. „Rei­kia at­lik­ti vi­sus žings­nius, kad Šiau­liai lik­tų jau­ni­mo mies­tu“, – tei­gė rek­to­rius.

Si­mo­na KVE­DE­RY­TĖ

si­mo­na.k@skrastas.lt

Su­ma­žin­ti krū­viai

– Ko­kia da­bar­ti­nė uni­ver­si­te­to si­tua­ci­ja?

– Šių me­tų pra­džio­je tu­rė­jo­me 496 tūks­tan­čius eu­rų sie­kian­čią sko­lą. Bet di­džią­ją da­lį jos su­da­rė dar­buo­to­jų at­ly­gi­ni­mai už gruo­džio mė­ne­sį. Vis­ką su­mo­kė­jo­me sau­sio mė­ne­sį ir da­bar ne­be­tu­ri­me jo­kių sko­lų. At­ly­gi­ni­mus mo­ka­me lai­ku.

Gruo­džio mė­ne­sį iš­lei­do­me dar­buo­to­jus ir dės­ty­to­jus pen­kių die­nų ap­mo­ka­mų ato­sto­gų. Tam, kad ga­lė­tu­me ne­šil­dy­ti pa­tal­pų ir su­tau­py­tu­me pi­ni­gų. Dėl to va­sa­rą ato­sto­gau­si­me ati­tin­ka­mai trum­piau.

Per pa­sta­ruo­sius me­tus pa­vy­ko su­ma­žin­ti eta­tų skai­čių. 2014 me­tų pa­bai­go­je jų bu­vo – 654. 2015 me­tų pa­bai­go­je – 578 eta­tai.  Di­džią­ją jų da­lį – 212 – su­da­ro dės­ty­to­jai.

Nors eta­tus ma­ži­no­me, bet dėl to dės­ty­to­jų ne­rei­kė­jo iš­va­ry­ti. Jiems tik su­ma­žin­tas krū­vis. Pa­tys dėl mū­sų pro­ble­mų nei­šei­na, džiau­gia­si ga­lė­da­mi dirb­ti, kad ir ma­žiau.

Ban­do­me sta­bi­li­zuo­ti si­tua­ci­ją. Ma­nau, kad vis­kas ei­na į ge­ra.

– Nuo va­sa­rio 1 die­nos pra­dė­jo­te vyk­dy­ti aukš­to­sios mo­kyk­los struk­tū­ros reor­ga­ni­za­ci­ją. Kur veiks su­jung­ti fa­kul­te­tai?

– Bu­vo su­jung­ti še­ši uni­ver­si­te­to fa­kul­te­tai ir vie­nas ins­ti­tu­tas. Li­ko pen­ki aka­de­mi­niai pa­da­li­niai.

Su­jung­ti pa­da­li­niai da­bar­ti­nė­se vie­to­se gy­vuos iki šių moks­lo me­tų pa­bai­gos. Į bend­ras pa­tal­pas bus per­kel­ti iki rug­sė­jo 1 die­nos.

Pla­nuo­ja­ma, kad So­cia­li­nių, hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų ir me­nų fa­kul­te­tas veiks tri­juo­se pa­sta­tuo­se. So­cia­li­nių moks­lų fa­kul­te­tas iš Ar­chi­tek­tų gat­vės bus per­kel­tas į tris pa­sta­tus: Hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų fa­kul­te­tą, In­for­ma­ti­kos, ma­te­ma­ti­kos ir e. stu­di­jų ins­ti­tu­tą, Me­nų fa­kul­te­tą ar­ba į „Stu­den­tų kam­po“ pa­sta­tą, esan­tį P. Vi­šins­kio gat­vė­je 11.

Tech­no­lo­gi­jos, fi­zi­nių ir bio­me­di­ci­nos moks­lų fa­kul­te­tas veiks Vil­niaus gat­vė­je 141, da­bar jau bu­vu­sia­me Tech­no­lo­gi­jos ir gam­tos moks­lų fa­kul­te­to pa­sta­te. Čia bus per­kel­tas In­for­ma­ti­kos, ma­te­ma­ti­kos ir e. stu­di­jų ins­ti­tu­tas.

Ug­dy­mo moks­lų ir so­cia­li­nės ge­ro­vės fa­kul­te­tas liks I rū­muo­se, P. Vi­šins­kio gat­vė­je 25. Čia veiks su­jung­ti Edu­ko­lo­gi­jos bei So­cia­li­nės ge­ro­vės ir ne­ga­lės stu­di­jų fa­kul­te­tas. Pla­nuo­ja­ma per­kel­ti ir re­for­mos ne­pa­lies­tą Moks­lo ins­ti­tu­tą. Tęs­ti­nių stu­di­jų ins­ti­tu­tas liks da­bar­ti­nė­se pa­tal­po­se – Sto­ties g. 11.

De­ka­nų kan­di­da­tū­ras teiks rek­to­rius, tvir­tins Ta­ry­ba

– Kas va­do­vaus nau­jiems pa­da­li­niams?

– Da­bar trims su­kur­tiems fa­kul­te­tams lai­ki­nai va­do­vau­ja nau­ji de­ka­nai. Ug­dy­mo moks­lų ir so­cia­li­nės ge­ro­vės fa­kul­te­tui nuo šiol va­do­vau­ja pro­fe­so­rė Dia­na Strak­šie­nė, bu­vu­si Edu­ko­lo­gi­jos fa­kul­te­to de­ka­nė. So­cia­li­nių, hu­ma­ni­ta­ri­nių moks­lų ir me­nų fa­kul­te­to va­do­vo po­stą uži­ma bu­vęs So­cia­li­nių moks­lų fa­kul­te­to de­ka­nas Gin­ta­ras Ša­par­nis. Tech­no­lo­gi­jos, fi­zi­nių ir bio­me­di­ci­nos moks­lų fa­kul­te­to gal­va ta­po Da­rius Šiau­čiū­nas, bu­vęs In­for­ma­ti­kos, ma­te­ma­ti­kos ir e. stu­di­jų ins­ti­tu­to va­do­vas.

Ki­tų de­ka­nų ir jų pro­de­ka­nų pen­ke­rių me­tų ka­den­ci­jos bai­gė­si.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to se­na­tas ne­se­niai priė­mė tri­jų fa­kul­te­tų ta­ry­bų su­da­ry­mo tvar­ką. Dvie­jų fa­kul­te­tų ta­ry­bo­se bus po 19 na­rių, vie­no – 17. Ta­ry­bą su­da­rys de­ka­nas, ka­ted­rų ve­dė­jai, ke­tu­ri stu­den­tai ir dar vie­nas pa­pil­do­mas na­rys. Ta­ry­bos tu­rė­tų bū­ti iš­rink­tos iki ba­lan­džio mė­ne­sio.

Fa­kul­te­tų ta­ry­boms aš teik­siu de­ka­nų kan­di­da­tū­ras. Iš­rink­tus as­me­nis dar tu­rės pa­tvir­tin­ti uni­ver­si­te­to Ta­ry­ba. Fa­kul­te­tų va­do­vai sa­vo nuo­žiū­ra at­rinks pro­de­ka­nus.

Su­ma­žės ne tik de­ka­nų, bet ir pro­de­ka­nų skai­čius. Trims fa­kul­te­tams iš­da­lin­ti 2,75 eta­to.

– Dėl reor­ga­ni­za­ci­jos ma­žė­ja va­do­vų. Ar nė­ra il­ga­me­čių dar­buo­to­jų pa­si­pik­ti­ni­mo, kon­ku­ren­ci­jos dėl dar­bo vie­tų?

– Ži­no­ma, yra ne­pa­si­ten­ki­ni­mo. Jei pen­ke­rius me­tus esi de­ka­nu, na­tū­ra­lu, kad no­rė­si dirb­ti ir vė­liau. Bet rei­kia su­pras­ti, kad tiek fa­kul­te­tų eg­zis­tuo­ti ne­ga­li.

Be to, esa­mi ir bu­vę de­ka­nai ga­li ro­dy­ti ini­cia­ty­vą ir į šias pa­rei­gas pre­ten­duo­ti. Ne­nusp­ren­džiau, ko­kius kan­di­da­tus kel­siu. Vis­kas pri­klau­sys nuo žmo­nių dar­bo.

Uni­ver­si­te­tas yra įsi­su­kęs į svar­bų ak­re­di­ta­ci­jos va­jų. Vyks­ta ver­ti­ni­mas. Ste­bė­siu žmo­nių at­si­da­vi­mą, ma­no pa­siū­ly­mai pri­klau­sys nuo ak­re­di­ta­ci­jos re­zul­ta­tų.

Ka­ted­rų per­tvar­ka nuo ko­vo 1 die­nos

– Kaip nuo ko­vo 1 die­nos kei­sis ka­ted­rų struk­tū­ra?

– Da­bar vei­kia 24 ka­ted­ros, liks – 20. Ne­be­rei­kės ke­tu­rių ve­dė­jų.

Jung­si­me Dai­lės, Di­zai­no ir Teat­ro ka­ted­ras į Me­nų ka­ted­rą.

Fi­lo­so­fi­jos ir ant­ro­po­lo­gi­jos bei Is­to­ri­jos ka­ted­ra taps Is­to­ri­jos ir fi­lo­so­fi­jos ka­ted­ra.

Jung­si­me Lie­tu­vių kal­bo­ty­ros ir ko­mu­ni­ka­ci­jos bei Li­te­ra­tū­ros is­to­ri­jos ir teo­ri­jos ka­ted­rą – šis jun­gi­nys va­din­sis Lie­tu­vių kal­bo­ty­ros, li­te­ra­tū­ros ir ko­mu­ni­ka­ci­jos ka­ted­ra.

Mu­zi­kos pe­da­go­gi­kos ka­ted­ra bus per­kel­ta į Ug­dy­mo moks­lų ir so­cia­li­nės ge­ro­vės fa­kul­te­tą. So­cia­li­nės pe­da­go­gi­kos ir psi­cho­lo­gi­jos ka­ted­ros pa­va­di­ni­mą kei­si­me į So­cia­li­nės ge­ro­vės stu­di­jų ka­ted­rą.

Vi­si ka­ted­rų ve­dė­jai sa­vo pa­rei­gas ei­na lai­ki­nai. Su nau­jais de­ka­nais pa­si­tar­siu ir ve­dė­jų kan­di­da­tus teik­siu fa­kul­te­tų ta­ry­boms. Iš­rink­tus ka­ted­rų va­do­vus tvir­tins uni­ver­si­te­to Ta­ry­ba.

Kai ku­riuos ve­dė­jus pa­kei­tė­me, lai­ki­nai bū­ti ve­dė­jais ne­kvie­tė­me. Dės­ty­to­jau­ti li­ko Ma­ri­ja Ži­bū­die­nė, Gied­rius Šiukš­čius, Jū­ra­tė Mac­ke­vi­čiū­tė, Džiul­je­ta Mas­ku­liū­nie­nė. Jų ka­den­ci­jos bai­gė­si.

Anks­čiau ka­ted­ros bu­vo ne­vie­no­do dy­džio. Vie­no­je dir­bo trys, ki­to­je – 30 žmo­nių. Da­bar jas su­vie­no­di­no­me.

Uni­ver­si­te­te eg­zis­tuo­ja dar vie­nas da­ri­nys – stu­di­jų pro­gra­mų prie­žiū­ros ko­mi­te­tai. Jų yra po vie­ną kiek­vie­nai stu­di­jų pro­gra­mai. Kiek­vie­na­me ko­mi­te­te dir­ba po 5–6 žmo­nes. Ma­no ma­ny­mu, tuos ko­mi­te­tus rei­kia iš­gry­nin­ti, nes jie kai ku­riais at­ve­jais at­lie­ka tą pa­tį dar­bą, kaip ir ka­ted­ros.

Gal­vo­ja­me apie ga­li­my­bę nai­kin­ti ko­mi­te­tus ir jų funk­ci­jas ati­duo­ti ka­ted­roms. Dar ne­nusp­ren­dė­me.

– Kaip kei­sis stu­di­jų pro­gra­mų skai­čius?

– Uni­ver­si­te­te nuo rug­sė­jo pir­mos die­nos li­ko ke­lio­li­ka stu­di­jų pro­gra­mų ma­žiau. Ne­su­rin­ko­me į jas stu­den­tų.

Nuo nau­jų moks­lo me­tų pra­džios vi­sos ka­ted­ros tu­rė­tų vyk­dy­ti po vie­ną dvi stu­di­jų pro­gra­mas. Šie­met teik­si­me 34 ba­ka­lau­ro ir 24 ma­gist­ro stu­di­jų pro­gra­mas.

Atei­ty­je pla­nuo­ja­me pa­lik­ti tik 20 ba­ka­lau­ro ir 20 ma­gist­ro stu­di­jų pro­gra­mų. Gal­būt dar ma­žiau.

Glau­din­si­me stu­di­jų pro­gra­mas. Ma­žiau­siai sto­ja į tech­no­lo­gi­nės, in­ži­ne­ri­nės kryp­ties moks­lus. Ne­daug stu­den­tų su­ren­ka hu­ma­ni­ta­ri­niai moks­lai, ypač lie­tu­vių fi­lo­lo­gi­ja, is­to­ri­ja, fi­lo­so­fi­ja. Dau­giau stu­den­tų ren­ka­si ad­mi­nist­ra­vi­mą, kū­no kul­tū­rą, svei­ka­tos moks­lų pro­gra­mas.

Ne­rei­ka­lin­gus pa­sta­tus – į auk­cio­ną

– Koks to­les­nis tau­py­mo pla­nas?

– Uni­ver­si­te­te yra de­šimt tar­ny­bų. Iki ak­re­di­ta­ci­jos jos liks ne­pa­lies­tos. Vė­liau im­si­me ma­žin­ti ir jų skai­čių.

Po fa­kul­te­tų reor­ga­ni­za­ci­jos pa­ma­žės ir ūkio dar­buo­to­jų skai­čius. Da­lis bus per­kel­ti į ki­tus pa­da­li­nius, jei tu­rė­si­me jiems dar­bo. Ki­ti yra pen­si­nio am­žiaus, to­dėl jie išeis.

– Ką da­ry­si­te su ne­rei­ka­lin­gais pa­sta­tais?

– Tau­py­si­me ma­žin­da­mi ko­mu­na­li­nius mo­kes­čius. Jie kau­pia­si dėl ne­rei­ka­lin­gų pa­tal­pų.

Kol kas tik vie­ną pa­sta­tą, esan­tį P. Vi­šins­kio gat­vė­je 23, do­va­no­jo­me Sau­liaus Son­dec­kio me­nų gim­na­zi­jai.

Da­lį pa­sta­tų pla­nuo­ja­me par­duo­ti vie­ša­me auk­cio­ne. Vy­riau­sy­bei tei­kė­me pa­sta­tų są­ra­šą. Pro­ce­dū­ras pra­dė­si­me ga­vę lei­di­mą.

Ke­ti­na­me par­duo­ti So­cia­li­nių moks­lų fa­kul­te­to pa­sta­tą Ar­chi­tek­tų gat­vė­je. Taip pat pir­mą­jį ir tre­čio­jo bend­ra­bu­čio du aukš­tus, ga­ra­žus Ka­na­pių gat­vė­je, prie Hu­ma­ni­ta­ri­nio fa­kul­te­to esan­tį na­me­lį. Gau­tas lė­šas nau­do­si­me ki­tų pa­sta­tų re­mon­tui.

Vė­liau vis­kas pri­klau­sys nuo stu­den­tų skai­čiaus. Uni­ver­si­te­tas ba­zuo­sis P. Vi­šins­kio gat­vė­je, Vil­niaus gat­vė­je 141, Auš­ros alė­jo­je.

Prie stu­den­tų vi­lio­ji­mo pri­si­dės Sa­vi­val­dy­bė

– Ko­kią uni­ver­si­te­to per­spek­ty­vą ma­to­te nau­jais moks­lo me­tais?

– Da­ro­me vis­ką, kad stu­den­tų skai­čius sta­bi­li­zuo­tų­si. Ti­ki­mės, kad nau­jais moks­lo me­tais su­rink­si­me ne ma­žiau stu­den­tų nei šie­met. Ta­da sta­bi­li­zuo­sis ir uni­ver­si­te­to pa­ja­mos.

Ži­no­ma, ne­rei­kia at­mes­ti kas­met di­dė­jan­čių iš­šū­kių. Šie­met į uni­ver­si­te­tą atė­jo treč­da­liu stu­den­tų ma­žiau nei per­nai. Ta­čiau tai – ne pa­grin­di­nė pro­ble­ma.

Kas­met krep­še­lių gau­na­me vis ma­žiau. Ypač daug rū­pes­čių ke­lia mo­kan­čių­jų skai­čius – jis tirps­ta kur kas spar­čiau.

2013 me­tais krep­še­lius ga­vo 1 419 stu­den­tų, už moks­lą mo­kė­jo 2 947. 2014-ai­siais ne­mo­ka­mai stu­di­ja­vo 1 213 jau­nuo­lių, mo­ka­mai – 2 389. 2015 me­tais 1 062 stu­den­tai ga­vo vals­ty­bės fi­nan­sa­vi­mą, už moks­lą mo­ka – 1 848.

Uni­ver­si­te­tą į duo­bę tem­pia ir moks­lo me­tų ei­go­je išei­nan­tys ir iš­kren­tan­tys stu­den­tai. 2013/2014 moks­lo me­tais ne­te­ko­me 708 stu­den­tų. 2014/2015 moks­lo me­tais iš­kri­to 625 jau­nuo­liai. Prie­žas­tys įvai­rios – li­gos, ne­pa­žan­gu­mas, ne­ga­lė­ji­mas su­mo­kė­ti už moks­lą.

– Kaip pla­nuo­ja­te pri­trauk­ti nau­jų stu­den­tų ir iš­lai­ky­ti esa­mus?

– Prob­le­ma, kad krep­še­lius ga­vu­sius stu­den­tus ne­sun­kiai su­gun­do Vil­niaus aukš­to­sios mo­kyk­los.

Ma­no­me, kad stu­den­tus pri­trauk­si­me ir iš­lai­ky­si­me juos rem­da­mi.

Tu­ri­me su­kū­rę ska­ti­ni­mo sis­te­mą, lem­sian­čią pa­ra­mos for­mą ir dy­dį. Tam, kad mo­ty­vuo­ti stu­den­tai, ne­ga­vę fi­nan­sa­vi­mo, ne­bėg­tų į sos­ti­nę ir po stu­di­jų lik­tų stu­di­juo­ti Šiau­lių re­gio­ne.

Siū­ly­si­me ne­mo­ka­mą bend­ra­bu­tį, stu­di­jų lai­ko­tar­piui pirk­si­me kom­piu­te­rius ar dar ką nors. Siū­ly­si­me nuo­lai­das mo­kes­čiui už moks­lą, sti­pen­di­jas. Pa­ra­mą gaus ge­rai bai­gę mo­kyk­lą, ge­rai be­si­mo­kan­tys uni­ver­si­te­te, ki­lę iš so­cia­li­nės ri­zi­kos šei­mų, so­cia­liai rem­ti­ni.

Mums pa­dės Šiau­lių mies­to sa­vi­val­dy­bė. Už bend­ra­dar­bia­vi­mą uni­ver­si­te­tas iš biu­dže­to 2016 me­tais tu­rė­tų gau­ti 48 tūks­tan­čius eu­rų. Stu­den­tams ska­tin­ti ke­ti­na­me skir­ti iki 80 pro­cen­tų tos su­mos. Ma­nau, kad pri­si­dės ir vers­las. Lė­šų nu­ma­ty­si­me ir sa­vo biu­dže­te.

Ma­nau, to­kia stra­te­gi­ja pa­si­tvir­tins. Rei­kia at­lik­ti vi­sus žings­nius, kad Šiau­liai lik­tų jau­ni­mo mies­tu.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

STRA­TE­GI­JA: Šiau­lių uni­ver­si­te­to rek­to­rius Do­na­tas Jur­gai­tis ti­ki­si, kad stu­den­tus pa­vyks pri­trauk­ti ir iš­lai­ky­ti juos re­miant.

KRI­TE­RI­JUS: „Uni­ver­si­te­tas yra įsi­su­kęs į svar­bų ak­re­di­ta­ci­jos va­jų. Vyks­ta ver­ti­ni­mas. Ste­bė­siu žmo­nių at­si­da­vi­mą, ma­no pa­siū­ly­mai pri­klau­sys nuo ak­re­di­ta­ci­jos re­zul­ta­tų“, – apie bū­si­mų kan­di­da­tų į de­ka­nus kri­te­ri­jų už­si­mi­nė rek­to­rius Do­na­tas Jur­gai­tis.