Daugiabučio renovacijos kainos pokyčiai byloja apie statybinių medžiagų brangimą

BETA archyvo nuotr.
Daugiabučių renovacija Lietuvoje.
Šiemet, lyginant su ankstesniais metais, dar labiau išaugo daugiabučių namų renovacijos kainos. Būsto energijos taupymo agentūra (BETA) pasakoja, kas tam padarė didžiausią ir kodėl dabar yra pats tinkamiausias metas gerinti savo gyvenimo kokybę.

„Gali pasirodyti, kad dėl karantino sustojo darbai ir kainos galėtų kristi, tačiau per metus bendra statybos darbų skaičiuojamoji kaina padidėjo 4 proc., per du metus darbai pabrango 8 proc. Matome, kad kainos nemažėja, todėl svarstantiems apie daugiabučio renovaciją tikrai nereiktų laukti kainų kritimo, o gerinti gyvenimo kokybę jau dabar“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.

V. Serbenta priduria, kad atsinaujinusias kainas galima rasti du kartus per metus skelbiamame Pastatų atnaujinimo (modernizavimo) darbų kainyne. Jis yra puiki pagalbinė priemonė planuojant daugiabučių renovacijos projekto biudžetą.

Kyla statybinių medžiagų kainos

Nustatant preliminarią daugiabučio namo atnaujinimo priemonių įgyvendinimo kainą, vadovaujamasi rekomendacijomis, kurias pateikia Statybos projektų sertifikavimo centras. Skaičiuojamąją kainą apibrėžią trys pagrindiniai veiksniai: naudojamos medžiagos, įrenginiai bei žmonių darbo laikas.

Išaugusią renovacijos kainą lėmė statybinių medžiagų kainų augimas – per metus nuo 2020 m. balandžio mėn. bendras jų kainų indeksas padidėjo 3,8 proc.

„Pagal medžiagų grupes labiausiai pabrango metalas (20 proc.) ir izoliacinės medžiagos (3 proc.). Vienoje medžiagų grupėje taip pat gali būti didelė kainų diferenciacija. Pavyzdžiui izoliacinė medžiaga putų polistirenas pabrango iki 20 proc., tai paveiks gyventojų, planuojančių įsidiegti ventiliuojamą fasadą, renovacijos kainą“, – teigia V. Serbenta.

Daug įtakos išaugusiai kainai turėjo ir renovacijos darbams atlikti reikalingų mechanizmų brangimas. Dėl kuro kainų ir 5,6 proc. išaugusių darbininkų atlyginimų jų kainos per metus išaugo daugiau nei 5 proc.

Rinkos pokyčių analizė

Norint efektyviai planuoti finansinius resursus ir renovacijos biudžetą, svarbu suprasti tokias sąvokas, kaip skaičiuojamoji ir faktinė kaina.

Skaičiuojamoji kaina yra bendra visų numatomų renovacijos darbų kaina. O faktinė kaina – galutinė kaina, kurią reikia sumokėti po to, kai užbaigus visus darbus yra atliekama išlaidų apskaita ir yra apmokamos sąskaitos

Svarbu pažymėti, kad rengiant investicijų planą svarbu turėti aktualią informaciją apie statybos darbų rinkos kainų pokyčius. Tokiu atveju planuojamas renovacijos biudžetas nebus deficitinis, t. y. darbų metu nepritrūks pinigų.

Remiantis BETA duomenimis, šiemet įgyvendintų projektų vidutinė rangos darbų vertė siekė 451 tūkst. eurų. Vidutinė skaičiuojamojo 1 kv. m kaina yra apie 233 eurų iki valstybės paramos suteikimo.

Užs. Nr. 483002

1 1