Aukso gysla tekės po priedanga

Aukso gysla tekės po priedanga

Aukso gysla tekės po priedanga

Šiauliuose Vaikų poliklinikoje norima įsteigti Psichikos sveikatos centrą — sujungti du į vieną ie įkurti naują kontorą. Pasigirdus kalboms apie poliklinikos pastato ar dalies privatizaciją, medikai prabilo atvirai: dalį pastato atiduos ligoniams, dalį — parduos vaistinei ir farmacininkų milijonai bus svarbiau negu pacientų interesai.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Užčiuopta aukso gysla

Šiauliuose vieni politikai porina apie erdvių patalpų miesto centre (Varpo 9) paskyrimą psichinės sveikatos puoselėtojams — esą patogu ne tik medikams, bet ir pacientams. Kiti tikina, kad dviejų centrų susijungimas — nauja administracija, farmacijos įmonių proteguota vaistinė bei nepigių psichotropinių vaistų tiekimas.

Vakar vicemerė Alma Javtokienė su keliais Tarybos nariais apsilankė Šiaulių asmens sveikatos priežiūros bei Dainų pirminio sveikatos priežiūros centrų Psichikos sveikatos centruose, apžiūrėjo patalpas, kalbėjosi apie specialistų darbo sąlygas, pacientų srautus, jų užimtumą bei gydymą.

Šiaulių asmens sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro vedėja Laima Šėporaitienė aprodė dalį šiam skyriui paskirtą ketvirto aukšto specialistų kabinetus. Centre yra 12 kabinetų, dirba 6 gydytojai, 3 socialiniai darbuotojai.

L. Šėporaitienė tikino, kad vieno centro reikėtų dėl erdvių patalpų bei didesnio dirbančių specialistų kiekio. Tačiau paklausus apie žmonių su psichine negalią interesus bei privatumo teisę, gydytoja atsakė: „Šiuo metu yra svarbiau ateinantys pinigai, negalime laukti, kol visuomenė prisitaikys ir tokią negalią turinčius žmones priims“.

Milijonais kvepiantis masalas

Politikų aplankytame Dainų sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius tikino, kad patalpos Psichikos sveikatos centrui pritaikytos: jos atskirtos nuo bendrosios praktikos gydytojų kabinetų, saugant pacientų privatumą, padarytas atskiras įėjimas.

Centre dirba 5 gydytojai psichiatrai, yra 4 kabinetai, per mėnesį apsilanko vidutiniškai apie tūkstantis pacientų.

„Centras dirba 80 procentų pajėgumu, galime priimti daugiau pacientų, spūsčių niekada nėra. Turime galimybę, esant reikalui, patalpas išplėsti“, — sakė direktorius.

Pasak jo, išardyti jau veikiančią sistemą lengva, tačiau sukurti naują bus sudėtingiau. Juolab, kad įkurtame viename centre bus pažeistas pacientų konfidencialumas — visi matys ir supras, kur tu eini.

Medikai užsiminė, kad vieno centro įkūrimas — politinių interesų tenkinimas, nes atsiras ir galimybė įsteigti vaistinę, o tai — milijoninė finansinė nauda. Pasakojo, kad viso miesto psichiatrai kompensuojamų vaistų išrašo už daugiau nei 3 milijonus litų.

„Dienos stacionaras — priedanga, bus įsteigta vaistinė, o jūs paieškokit mieste vaistinės, kurios pelnas keli milijonai litų. Taip ir atsiverčia kortos“, — tikino medikai.

Interesai ne pacientų

Igoris Strupeikis, gydytojas ir Tarybos narys patikino, kad Europos Sąjungos 3 milijonai litų, skirti Psichikos sveikatos centro Dienos centro įkūrimui bus bet kokiu atveju paskirti.

„Niekur pasaulyje nėra, kad tokia gydymo įstaiga atsirastų miesto centre. Medicinoje akcentuojama, kad paslaugas būtina artinti prie pacientų, o kas daroma dabar? Reikės važiuoti į miesto centrą“, — sakė gydytojas.

Pasak I. Strupeikio, įkūrus vieną tokį centrą pažeidžiamas asmens privatumas, kuris atneš daugiau žalingos negu naudos: „Žmogaus liga yra tik jo problema, todėl niekas nenori, kad apie jo susirgimus žinotų ir kiti. O eidamas į miesto centre esančią tokią gydyklą gali būti badomas pažįstamų pirštais“.

Tarybos narys teigė, kad net Seimo patvirtintoje Valstybinės psichikos sveikatos strategijoje aiškiai numatyta, kad būtina išvaduoti psichikos sveikatos sritį iš profesinės, politinės ir geografinės izoliacijos ir kuo labiau integruoti šią sritį į visuomenės sveikatos sistemos infrastruktūrą, pirminę sveikatos priežiūrą, bendrąją sveikatos priežiūros, švietimo, socialinės apsaugos bei kitų sektorių infrastruktūrą.

„Jei kyla klausimų, dėl ko čia verda aistros, atsakymas paprastas: ieškokite farmacijos kompanijos interesų — pelno užteks net anūkams“, — mano medikas.

Visuomenės štampas

Tarybos narė Aldona Augutienė itin skeptiškai vertino dviejų centrų jungtuves. Teigė, kad prieš rinkimus visi vieningai rinkėjams teigė, kad paslaugos bus priartintos prie paciento, o dabar ji tolinama. Ardoma daugeliui priimtina sistema, kuri puikiai funkcionuoja Vilniuje ir Kaune.

„Visuomenė stigmatizuota, pacientai eidami į Varpo 9 pastatą bus jau su štampu. Kaip visa Lietuva žino, kas yra Vasaros 5, taip šiauliečiai dabar žinos, ko einama į Varpo 9 pastatą. Kas klausė pacientų, kaip geriau?“, — klausė Tarybos narė.

IŠNAŠA:

„Dienos stacionaras — priedanga, bus įsteigta vaistinė, o jūs paieškokit mieste vaistinės, kurios pelnas keli milijonai litų. Taip ir atsiverčia kortos“

KETINIMAI: Iš dviejų, ne itin perpildytų Psichikos sveikatos centrų ketinama įkurti vieną.

GALIMYBĖ: Atveriamos durys ne tik Europos Sąjungos finansuojamam Psichikos sveikatos centro Dienos stacionarui, bet gal ir naujai vaistinei.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

NUOMONĖ: „Dabar svarbiausia yra ateinantys pinigai“, — sakė Šiaulių asmens sveikatos priežiūros centro Psichikos sveikatos centro vedėja Laima Šėporaitienė.

„Mūsų Psichikos sveikatos centre yra atskiras įėjimas, pacientai saviti, drovūs ir tikrai nenori savo ligas viešinti, todėl būtinas konfidencialumas“, — tikino Dainų asmens sveikatos priežiūros centro direktorius Pranas Andruškevičius.

Sauliaus JANKAUSKO nuotr.