
Naujausios
1509 litų minimumas: per daug ar per greitai?
Seimo Pirmininkei Loretai Graužinienei pasiūlius minimalią mėnesinę algą (MMA) nuo 2015 metų didinti iki 1509 litų, premjeras Algirdas Butkevičius nežada didesnių algų greitai. Šiuo metu MMA siekia 1000 litų arba 290 eurų neatskaičius mokesčių. Latvijoje MMA šiais metais sieks 320 eurų. Estijoje šiais metais bus 355 eurai, o nuo 2015 metų – 390 eurų.
Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.
VYRIAUSYBĖ: Premjeras Algirdas Butkevičius šiais metais nemato galimybių didinti minimalią mėnesinę algą (MMA) iki 1509 litų: „Šiais metais yra patvirtintas biudžetas, tai faktiškai MMA didinimas priverstų koreguoti ir biudžeto išlaidas ir pajamas, bet aš manau, kad mes atsižvelgę į makroekonominę situaciją Lietuvoje, politiniu lygiu, Politinėje taryboje svarstysime ir kalbėsimės apie 2015-uosius“. Perklausus, ar įmanomas 1509 litų MMA iki euro įvedimo, Premjeras teigė šiuo metu negalįs atsakyti į šį klausimą.
SEIMAS: Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė sako, kad įsivedant eurą kartu būtų didinama ir minimali alga: „Turime rasti būdų, pinigų, galimybių ir kompromisą, kad MMA būtų ne mažesnė kaip 1509 Lt. MMA didinimas – visų mūsų koalicinių partijų susitarimas, prieš tvirtinant Vyriausybės programą“.
Ką apie algos didinimą mano Šiaulių įmonių vadovai?
Skirtumas tarp valytojo ir specialisto turi būti
Arūnas RUPŠYS, UAB „Ruvera“ direktorius (bendrovėje dirba 50 darbuotojų), Šiaulių pramonininkų asociacijos viceprezidentas:
– Didesnėms įmonėms didesnių problemų dėl staigaus MMA pakėlimo nebūtų. Sudėtingiausia bus toms įmonėms, kurios turi vos kelis darbuotojus. Smulkusis verslas tam tikrai nepasiruošęs.
Kai MMA kilo nuo 800 iki 1000 litų, žinau ne vieną įmonę, kuri užsidarė, ypač nedidelės maisto gamybos įmonės.
Šiauliuose nedarbo lygis – 8,4 procento – tikrai nėra didelis. Įmonės ieško specialistų, žmonių, kurie turi aukštą kvalifikaciją. Jiems siūlomas atlyginimas tikrai gerokai didesnis nei 1,5 tūkstančio litų.
Kas bus iš to, jeigu mes padarysime lygiavą ir valytoja gaus 1,5 tūkstančio litų, o specialistas – 2 tūkstančius litų? Atsiras tam tikras priešiškumas: mažėtų atlyginimų skirtumas tarp kvalifikuotų ir nekvalifikuotų darbuotojų.
Jeigu darbdaviai norės išlaikyti tam tikrą teisingumą, atlyginimus reikės kelti visoms grupėms, ne tik tiems, kurie uždirba minimalų atlyginimą. Kitaip specialistai jausis nuskriausti. Todėl kalbėti tik apie minimalų atlyginimą čia negalima.
1509 litų MMA – šiandien per daug užsimota. Kai įsivesime eurą, mūsų MMA taip pat augs, kaip Latvijoje ar Estijoje, nes kils kainos. Kai estai įsivedė eurą, kainos kilo apie 20 procentų.
Vyksta rinkėjų papirkinėjimas
Stanislovas GRUŠAS, AB Neaustinių medžiagų fabriko (per 2000 darbuotojų) generalinis direktorius:
– Tokiais pažadais valdžia nori papirkti rinkėjus, užsiiminėjama populizmu, norint įsiteikti rinkėjams.
Kas pajėgus per vieną dieną staiga padidinti atlyginimus 33 procentais? Bus iškreipiamos rinkos sąlygos.
Juk taip drastiškai keliant atlyginimus nukentės patys darbuotojai. Ne visos įmonės gali taip staigiai ir taip ženkliai padidinti atlyginimus. Dalis verslo įmonių tiesiog bankrutuos.
Norint gerų rezultatų, viskas yra daroma palaipsniui. O dabar – kokia logika per metus trečdaliu pakelti atlyginimus? Jokios! Lietuvai toks ėjimas padarys žalos, o ne naudos.
Nedarbas mažėja, atlyginimai natūraliai kyla, o dirbtinai kelti atlyginimus pagal kažkieno sprendimus, o ne logiką, būtų klaida. Nesąmonė būtų daryti tokius staigius judesius.
Tektų didinti paslaugos kainą vandens vartotojams
Jonas MATKEVIČIUS, UAB „Šiaulių vandenys“ (283 darbuotojai) generalinis direktorius:
– Minimalus atlyginimas turėtų didėti po truputį, o ne tokiais drastiškais skaičiais. Ne vien dėl konkrečių įmonių, o dėl pačios šalies – jos finansinių įsipareigojimų, kriterijų, finansinės politikos ir jos tvarumo.
Viskas turi būti gerai suskaičiuota, sudėliota, pasverta. Mūsų, Savivaldybės, įmonei, abejoju, ar būtų pakeliama našta.
Taip staigiai padidinus atlyginimus vėl būtų peržiūrimos paslaugų kainos vartotojams, nes iš niekur per metus padidinti atlyginimą 500 litų – nerealu.
Per metus – ne daugiau kaip 200 litų
Edgaras PIŠČIKAS, UAB „Gorila reklama“ (bendrovėje dirba 6 darbuotojai) savininkas ir vadovas:
– Gerai, kad atlyginimas didėtų, jį reikia kelti, bet ne taip staigiai, kaip siūloma – ne iš karto nuo 1000 iki 1500 litų. Jeigu atlyginimas didės palaipsniui – maždaug po 200 litų per metus – viskas būtų gerai. Jeigu per metus reikėtų atlyginimus pakelti 500 litų, daugeliui verslo įmonių tikrai b0tų prastai, ypač didžiosioms įmonėms.
Kalbino Rita ŽADEIKYTĖ
Aistros dėl MMA vyko valdančiųjų Politinėje taryboje
Vakar po valdančiųjų Politinės tarybos posėdžio premjeras Algirdas Butkevičius sakė, jog valdantieji sutarė, kad kasmet, atsižvelgiant į šalies ekonomikos padėtį, bus stengiamasi didinti minimalią mėnesinę algą (MMA) bei realų darbo užmokestį. Tačiau A. Butkevičius nemano, kad jau šiais metais MMA, jei 2015 metais bus įvestas euras, galėtų būti padidintas iki 1509 litų, kaip tai siūlo daryti „darbiečiai“.
Premjeras neprognozavo, kiek MMA gali paaugti kitąmet.
„Reikia įvertinti, koks bus poveikis makroekonomikai, smulkiajam ir vidutiniam verslui, investicijų pritraukimui. Visi sprendimai bus priimti vadovaujantis sveika logika ir sveiku protu“, – sakė A. Butkevičius.
Finansų ministras Rimantas Šadžius yra skaičiavęs, kad MMA nuo 2015 metų būtų galima padidinti 5 procentais.
Seimo Pirmininkė, Darbo partijos vadovė Loreta Graužinienė neišsižada siekio, kad MMA turi būti ne mažesnė nei 1509 litai.
L. Graužinienės teigimu, ar MMA didės jau šiemet, ankstyvas klausimas. Tai esą priklausys nuo ekonominių rodiklių, surinkto biudžeto.
„Įstatymai leidžia peržiūrėti biudžetą metų viduryje. Diskutuosime su Vyriausybe, koalicijos partneriais, Premjeru apie vieną ar kitą galimybę“, – patikino parlamento vadovė.
Tačiau A. Butkevičius atkirto, kad diskusijos dėl 2014 metų valstybės biudžeto peržiūrėjimo – ankstyvos.
Darbo partijos pirmininkė pabrėžė, kad 2015 metais bus privalu turėti 1509 litus siekiančią MMA, nes gyventojai pajus euro įvedimą.
„Jeigu euras bus įvestas ir Lietuva turės jį, tai minimalus darbo užmokestis turės būti ne mažesnis kaip 1509 litai, nes kitaip žmonės neturės iš ko nusipirkti maisto ir sumokėti mokesčių“, – Lietuvai prisijungus į euro zoną kainų šuolį prognozavo L. Graužinienė.
„Paverskite litus į eurus ir pamatysite, kiek žmogus bus pajėgus ką padaryti“, – replikavo L. Graužinienė.
Savo ruožtu Premjeras A. Butkevičius patikino, kad įsivedus eurą 2015 metais darbo užmokestis didės, o žmonės nepajus papildomos finansų naštos.
Profesinės sąjungos pasisako už tai, kad minimali alga būtų keliama 200 litų, iki 1200 litų, ir tai galbūt ne visoje Lietuvoje, o išskiriant regionus, kur atotrūkis tarp minimalios ir vidutinės algos yra didžiausias.
Kaimyninėje Latvijoje, kuri nuo sausio 1 dienos tapo 18-ąja euro zonos nare, minimalus atlyginimas šiais metais sieks 320 eurų. Estijoje, kurioje minimalus atlyginimas yra didžiausias Baltijos šalyse, iki 2013 m. gruodžio 31 d. minimalus atlyginimas per mėnesį taip pat buvo 320 eurų, šiais metais bus 355 eurai, o nuo 2015 metų – 390 eurų.
Pagal ELTA inf.