Žolinė buvo švenčiama tarp augalų

Re­gi­nos MA­ČIU­LY­TĖS nuo­tr.
Šiau­lių uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos so­de žy­di jur­gi­nai.
Šiau­liuo­se Žo­li­nė bu­vo šven­čia­ma Šiau­lių uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos so­de, o va­ka­ro­nė tę­sė­si prie Šiau­lių "Auš­ros" mu­zie­jaus Ža­liū­kių ma­lū­ni­nin­ko so­dy­bos.

Žo­ly­nus Bo­ta­ni­ko so­de šven­ti­no Šiau­lių uni­ver­si­te­to ka­pe­lio­nas Arū­nas Jan­kaus­kis.

Gro­jant folk­lo­ro an­samb­liams ir pa­vie­niams mu­zi­kan­tams, bu­vo ga­li­ma ne tik ap­žiū­rė­ti Bo­ta­ni­kos so­do eks­po­zi­ci­ją, bet ir da­ly­vau­ti edu­ka­ci­jo­se, įsi­gy­ti lauk­tu­vių, pa­ma­ty­ti re­tų rū­šių gė­lių.

Tre­čius me­tus šven­tė­je da­ly­va­vo pe­lar­go­ni­jų au­gin­to­jai su de­ko­ra­ty­vio­mis, kva­pio­sio­mis, rū­ši­nė­mis pe­lar­go­ni­jo­mis. Pe­lar­go­ni­jas pri­sta­tė ir šiau­lie­tės au­gin­to­jos Gi­ta­na Bag­do­nai­tė, Da­nu­tė And­ru­ly­tė-Ku­li­kaus­kie­nė, Eri­ka Pet­raus­kie­nė.

Kar­de­lių se­lek­ci­nin­kas Sil­vest­ras Ra­ma­naus­kas iš Bu­bių (Šiau­lių r.) į Bo­ta­ni­kos so­dą at­vy­ko su sa­vo iš­ves­tų kar­de­lių ko­lek­ci­ja.

Akį trau­kė jur­gi­nų, vie­na­die­nių, le­li­jų, strep­to­kar­pų, san­pau­li­jų, su­ku­len­tų ko­lek­ci­jos.

Kas­me­tis Žo­li­nės da­ly­vis – Lat­vi­jos na­cio­na­li­nis bo­ta­ni­kos so­das, su­kau­pęs vie­ną iš tur­tin­giau­sių au­ga­lų ko­lek­ci­jų šiau­rės ry­tų Eu­ro­po­je: so­de au­ga per 14 000 au­ga­lų rū­šių, for­mų, veis­lių.

Jur­gi­nų pa­ro­dą pri­sta­tė Lie­tu­vos jur­gi­nų se­lek­ci­jos cent­ru va­di­na­mas Vy­tau­to Di­džio­jo uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos so­das Kau­ne, puo­se­lė­jan­tis per 1 200 veis­lių.

Žo­li­nės da­ly­viai ga­lė­jo įsi­gy­ti ne tik au­ga­lų, bet ir ga­mi­nių iš jų: kva­pių­jų alie­jų, prie­sko­nių, ar­bat­žo­lių, fer­men­tuo­tų čes­na­kų.

Ar­bat­žo­lių ži­no­vės pa­sa­ko­jo apie vais­ti­nių au­ga­lų sa­vy­bes, o Tra­kiš­kio žo­li­nin­kės siū­lė ap­rū­ky­ti, kad "vel­niai at­sto­tų ir pik­tos dva­sios ne­si­ke­ro­tų".

Šiau­lių "Auš­ros" mu­zie­jus Bo­ta­ni­kos so­de pri­sta­tė pa­ro­dą "Iš se­no­lių pa­li­ki­mo", o tau­to­dai­lės meist­ras Al­ber­tas Mar­ti­nai­tis kvie­tė į mu­zi­ki­nes-kū­ry­bi­nes dirb­tu­vė­les.

Šiau­lių jau­nų­jų gam­ti­nin­kų cent­ras į Bo­ta­ni­kos so­dą at­si­ga­be­no au­gin­ti­nių. Že­mai­ti­jos skau­tai pri­sta­tė sa­vo veik­lą ir ke­pė už­kan­džius lau­že.

Va­ka­rop šven­tė iš Bo­ta­ni­kos so­do per­si­kė­lė į Ža­liū­kių ma­lū­ni­nin­ko so­dy­bą, čia vy­ko liau­diš­ka va­ka­ro­nė, skir­ta Že­mai­ti­jos me­tams.

Prie ma­lū­no vei­kė žo­ly­nų tur­ge­lis, bu­vo ska­nau­ja­ma ką tik iš­kep­tos ru­gi­nės duo­nos, ją pa­šven­ti­no Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos Ne­kal­to­jo Pra­si­dė­ji­mo pa­ra­pi­jos kle­bo­nas Sau­lius Pa­liū­nas.

Per­nykš­čius žo­ly­nus bu­vo ga­li­ma su­de­gin­ti – kas iš že­mės atė­ję, tas tu­ri į že­mę ir grįž­ti.

Va­ka­ro­nė­je kon­cer­ta­vo Ak­me­nės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės kul­tū­ros cent­ro Ven­tos kul­tū­ros na­mų folk­lo­ro an­samb­lis "Vo­lun­gė", Šiau­lių mies­to kul­tū­ros cent­ro "Laip­tų ga­le­ri­ja" folk­lo­ro an­samb­lis "Sal­du­vė", Tel­šių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės kul­tū­ros cent­ro folk­lo­ro an­samb­lis "Spi­gėns".

Net­rū­ko dar­bų pa­baig­tu­vių links­my­bių: bu­vo ga­li­ma dūk­ti ant šie­no, pa­ma­ty­ti, kaip ku­lia­ma spra­gi­lais, pa­si­sver­ti se­no­viš­ko­mis svars­tyk­lė­mis, su­si­mal­ti mil­tų ran­ki­nė­mis gir­no­mis, aus­ti spal­vin­gą žo­ly­nų ki­li­mą.

Žo­li­nė – va­sa­ros dar­bų pa­baig­tu­vių šven­tė, nuo V am­žiaus krikš­čio­nių mi­ni­ma kaip Švč. Mer­ge­lės Ma­ri­jos dan­gun ėmi­mo šven­tė.

Žo­li­nės die­ną šven­ti­na­mi ne tik žo­ly­nai ir užau­gin­tas der­lius, žiem­ken­čių sėk­la, bet ir duo­na, iš­kep­ta iš nau­jo ru­gių der­liaus.