
Naujausios
Pasirinko penkias seniūnijas
Vėjo elektrinių išdėstymo Radviliškio rajone – Grinkiškio, Pakalniškių, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijose – specialųjį planą pristatė UAB "Archstudija" vadovas Dainius Jurėnas ir projektų vadovė Inga Baronienė.
Šis planas skirtas vėjo elektrinių parko bei inžinerinių komunikacijų statybai.
Grinkiškio, Pakalniškių, Šaukoto, Šeduvos miesto ir Šiaulėnų seniūnijų planuojamose teritorijose numatoma įrengti iki 30 vienetų vėjo elektrinių parką. Bendras elektrinių aukštis (įskaitant sparnuotę) – iki 270 metrų. Preliminarus analizuojamos teritorijos plotas – apie 10,4 tūkstančio hektarų.
Kodėl vėjo elektrinių statybai buvo pasirinktos būtent šios vietovės?
Pasak rengėjų, pasikeitusios technologijos leidžia vėjo jėgaines statyti ir ten, kur vėjai yra mažiau palankūs, tarp jų – ir Radviliškio rajone.
Anot D. Jurėno, buvo renkamasi atsižvelgiant į įvairius kriterijus bei ribojimus. Esą teko atsižvelgti į "Natura 2000" saugomas teritorijas, kurių rajone gana daug, buvo apeinamos ir kariuomenės uždraustos zonos, kuriose tokie statiniai negalimi. Atsižvelgta ir į tai, kur yra geresnis privažiavimas.
D. Jurėno teigimu, tarp statybas ribojančių veiksnių buvo ir atstumai nuo gyvenamųjų teritorijų, kurie negali būti mažesni nei 500 metrų. Išklausyti ir ūkininkų, norinčių turėti vėjo jėgaines savo žemėje, pageidavimai.
Tokių pageidavimų esą jau yra nemaža – yra norinčių statyti ir pavienes jėgaines, ir parkus.
Su bendruomenėmis ieškos kompromiso
Tarybos narė Zita Žvikienė pasidalijo abejonėmis, ar neturėtų būti dokumentai ruošiami ne kelioms seniūnijoms, kuriose atsirado projektu suinteresuotų asmenų, o visam rajonui, atmetus kriterijų neatitinkančias zonas.
D. Jurėnas suskubo nuraminti politikę, teigdamas, jog pristatomi dokumentai nėra galutiniai ir specialusis planas dar gali keistis – teritorijų gali ir padaugėti, ir sumažėti, gali keistis ir numatyta jėgainių vieta.
Svečiai suskubo nuraminti ir dėl gyventojų ramybės subruzdusius Tarybos narius. Pasak jų, vėjo jėgainės nebus statomos, jei tam nepritars vietos bendruomenės, o statyboms pritarusioms esą yra numatyta kasmetinė parama.
Politikai domėjosi: kokią naudą iš pastatytų jėgainių turės rajonas?
Pasak D. Jurėno, rajone pradėjusio veikti vėjo jėgainių parko savininkai į biudžetą kasmet atseikės nustatytą turto mokesčio procentą, kuris įvairiuose rajonuose yra skirtingas ir priklauso nuo Tarybos sprendimo.
Jis prašė politikų leisti investuotojams įkelti koją į rajoną ir neužkrauti iš pat pradžių maksimaliu mokesčiu, duoti jiems pirma įsivažiuoti.
"Rajone numatomos investicijos sieks 100 milijonų eurų, o turto mokestis yra gana ženklus. Viena jėgainė kainuoja apie 4 milijonus eurų, tad galima paskaičiuoti, kiek mokesčių gaus biudžetas.
Pavyzdžiui, Šilutės rajone iki šiol šis mokestis buvo 0,3 procento, o Pagėgiuose – 3 procentai, bet ten ir vėjo daugiau, ten veikia apie 70 jėgainių, panašiai tiek dar yra suprojektuota. Pagėgiai į biudžetą iš vėjo jėgainių gauna apie 800 tūkstančių eurų.
Bet jei Radviliškyje bus iš karto nustatytas maksimalus mokestis, investuotojai gali čia net neateiti.
I. Baronienės patikinimu, specialiojo plano rengimo kaštai guls ant UAB "Archstudija" pečių, tad Savivaldybei tai nekainuos.
Įprastai specialiojo plano procedūros trunka 6–8 mėnesius. Po jų Taryba turės dar kartą tvirtinti parengtąjį planą.
Pagrindinis planavimo tikslas: suformuoti ilgalaikes savivaldybės vietovių vėjo elektrinių plėtros kryptis. Plane bus numatyta galima vėjo elektrinių įtaka gamtinei ir gyvenamajai aplinkai, numatytos kompensacinės priemonės jai mažinti.