Vangi Lietuvos politinė savaitė

Redakcijos nuotr.
Valentinas MITĖ
Jokio aiškumo Lietuvos politikoje praeinanti savaitė neatnešė. Valstiečiai su jiems prijaučiančiomis smulkiomis parlamentinėmis frakcijomis ir toliau derasi dėl koalicijos susitarimo. Skelbiama, jog antradienį susitarimas bus pasiektas. Tačiau atrodo, jog daugiau kaunamasi dėl konkrečių postų nei bandoma susitarti dėl konkrečių darbų, kuriuos bus bandoma nuveikti.

Žiniasklaida apie šias derybas kalba beveik kasdieną, bet visa tai yra tik spėlionės, nes tikras povandenines sroves vargu ar kas žino, išskyrus keletą žmonių.
Vienas derybų objektas yra Seimo pirmininko kėdė. Socialdarbiečiai jos verkiant nori, bet dabartinis Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis nežada trauktis. Ar užteks Seimo daugumai jėgų jį priversti išeiti? Jei neužteks, kaip jam seksis atlikti savo pareigas neturint Seimo daugumos palaikymo, sunku įsivaizduoti.
Jei pasisektų pašalinti Pranckietį, didžiausia Seimo frakcija net neturėtų Seimo pirmininko pareigų, kurias pasiryžęs perimti Gediminas Kirkilas. Ramūnas Karbauskis, nors ir stengiasi viską kontroliuoti ir yra Valstiečių/Žaliųjų partijos vadovas, bet užima tik Švietimo komiteto pirmininko pareigas. Keistas tas valstiečių valdymas.
Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis kažkodėl nusprendė per patį derybų įkarštį savaitę poilsiauti Ispanijoje. Lyg tai jo neliestų, nors S. Skvernelis ir yra nepartinis, bet būtent Seimo koalicija lems, kokia bus Vyriausybės sudėtis. Vyriausybės sudėties negalima keisti be Ministro pirmininko žinios ir sutikimo. Atrodo, jog S. Skverneliui tai nesvarbu.Tačiau ir jis pats iki liepos 12 nepasakys, ar nori būti ministru pirmininku, ar ne. Kažkokia sumaištis valdžioje arba ta sumaištis tik imituojama.
Juk niekam ne paslaptis, kad apie Skvernelį kalbama, kaip apie galimą kandidatą į ES komisaro pareigas. Girdi, trūksta gero anglu kalbos mokėjimo. Tačiau Donaldas Tuskas taip pat nemokėjo anglų kalbos ir labai greitai Briuselyje ją išmoko. Gal šiek tiek ciniška taip svarstyti, bet Skvernelis ne kartą yra pareiškęs, jog jam ypatingai svarbūs jo paties šeimos interesai. Svarstant piniginiu požiūriu, tikrai komisaro pareigos yra daug pelningesnės nei Lietuvos Respublikos ministro pirmininko. Tačiau vėl gi, į Seimą ir Vyriausybę,, o ir bendrai į politiką, turėtų būti einama pirmiausia siekiant Lietuvos interesų.
Dar daugiau nežinomumo Lietuvos politiniam gyvenimui suteikia tai, jog Gitanas Nausėda yra tik išrinktasis prezidentas, o pareigas toliau kol kas eina D. Grybauskaitė. Tačiau G. Nausėda jau susitikinėja su politikais, aukštais šalies pareigūnais. Mesteli vieną ar kitą repliką dėl Vyriausybės darbo ar ministrų tinkamumo. Štai šią savaitę, beveik visas politinis elitas aptarinėjo, ar Nausėda pasirinko tinkamą asmenį gydytoją.
Tiek tų politinių įvykių Lietuvoje šią savaitę. Galimi tik du paaiškinimai – arba visus nualino karščiai, arba tikrai rimti dalykai ir sandėriai vyksta “po kilimu”.