Kas laukia ataušus galvoms?

Kas laukia ataušus galvoms?

Kas lau­kia atau­šus gal­voms?

Rin­ki­mų re­zul­ta­tai ke­lia po­li­ti­nes aist­ras – nuo de­ši­nių­jų eu­fo­ri­jos dėl į ant­rą tu­rą išė­ju­sių kan­di­da­tų iki Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų par­ti­jos ly­de­rių am­bi­cin­gų pa­reiš­ki­mų trauk­tis iš val­džios. Tie­sa, pa­sta­ra­sis gra­si­ni­mas va­kar kiek pri­slo­po, ak­cen­tuo­ja­mas dar vie­nas „jei­gu“ – „vals­tie­čiai“ gal liks val­džio­je, jei lai­mės Eu­ro­pos Par­la­men­to rin­ki­mus.

Apie tai, kaip ver­ti­na rin­ki­mų re­zul­ta­tus, ku­rį kan­di­da­tą pa­lai­kys ant­ra­ja­me tu­re, ką ma­no apie „vals­tie­čių“ gra­si­ni­mus trauk­tis iš Vy­riau­sy­bės ir val­dan­čio­sios dau­gu­mos, pa­klau­sė­me po­li­ti­kų.

Jū­ra­tė RAU­DU­VIE­NĖ

jurate@skrastas.lt

Be­veik 20 pro­cen­tų – tai ne 4

Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo pir­mi­nin­ko pir­mo­ji pa­va­duo­to­ja Ri­ma Baš­kie­nė rin­ki­mus ver­ti­na, kaip ne­men­ką žmo­nių pa­si­ti­kė­ji­mą, ir nė­ra lin­ku­si vi­siš­kai pri­tar­ti par­ti­jos ly­de­rių ke­ti­ni­mams trauk­tis iš ša­lies val­dy­mo.

„To­kia žmo­nių va­lia ir ją prii­ma­me, kaip rin­kė­jų pa­si­rin­ki­mą. Iš Prem­je­ro po­zi­ci­jos kan­di­da­tuo­ti į Pre­zi­den­tus yra su­dė­tin­ga. Aš ne kar­tą su­si­ti­ki­muo­se su gy­ven­to­jais gir­dė­jau, kad S. Skver­ne­lis – pui­kus Prem­je­ras, te­gul dir­ba to­liau, tę­sia pra­dė­tus dar­bus, juo pa­si­ti­ki.

Žiū­rint rin­ki­mų re­zul­ta­tų skai­čius, 19,7 pro­cen­to S. Skver­ne­lio bal­sų, o su­mi­ne iš­raiš­ka 278 tūks­tan­čiai Lie­tu­vos žmo­nių – di­džiu­lis pa­si­ti­kė­ji­mas. Dau­giau nei 4 000 di­des­nis, nei vi­sa par­ti­ja bu­vo ga­vu­si 2016 me­tų Sei­mo rin­ki­muo­se. Tai ro­do di­džiu­lį pa­si­ti­kė­ji­mą Prem­je­ru“, – ma­no R. Baš­kie­nė.

Ji siū­lo ne­ta­pa­tin­ti vi­sų rin­ki­mų ir at­skir­ti Prem­je­ro, Pre­zi­den­to ir Eu­ro­pos Par­la­men­to po­zi­ci­jas.

„Mū­sų rin­kė­jai yra iš­min­tin­gi. Jie mąs­to apie kiek­vie­ną per­so­na­li­ją at­ski­rai. Aš ši­tų rin­ki­mų ne­ver­tin­čiau kaip ne­sėk­mės“, – sa­kė Sei­mo vi­ce­pir­mi­nin­kė.

Apie ke­ti­ni­mą „vals­tie­čiams“ trauk­tis į opo­zi­ci­ją, R. Baš­kie­nė kal­bė­jo: „Tai pa­ža­das, žo­džiai, iš­sa­ky­ti mū­sų par­ti­jos pir­mi­nin­ko“. Ji pri­mi­nė, kad prieš rin­ki­mus frak­ci­ja svars­tė to­kį siū­ly­mą, ne­tu­rė­da­ma rin­ki­mų re­zul­ta­tų, daug bu­vo bal­sa­vi­me ne­da­ly­va­vu­sių. Šian­dien po­li­ti­kė ak­cen­tuo­ja, kad be­veik 20 pro­cen­tų rin­kė­jų bal­sų – tai ne ke­tu­ri pro­cen­tai.

„Tai yra at­sa­ko­my­bės klau­si­mas. Žmo­nės mums po pa­sa­ky­tų pir­mi­nin­ko žo­džių sa­kė, kad mes pri­va­lo­me dirb­ti ir tęs­ti pra­dė­tus dar­bus. Aiš­ku, bu­vo ir to­kių, ku­rie sa­kė: ei­ki­te. Gerb­ti­nos yra vi­sos po­zi­ci­jos, – aiš­ki­no R. Baš­kie­nė. – Ne­ga­liu pa­sa­ky­ti, kad ne­bė­ra no­ro dirb­ti. Yra at­sa­ko­my­bė ir įsi­pa­rei­go­ji­mas. Ma­ne ket­vir­tą kar­tą Šiau­lių kraš­to žmo­nės iš­ren­ka į Sei­mą vien­man­da­tė­je apy­gar­do­je ir tai ver­ti­nu kaip di­džiu­lį įpa­rei­go­ji­mą dirb­ti. Mes, vien­man­da­ti­nin­kai, ne­sa­me par­ti­jos sta­ty­ti­niai. Nė­ra taip, kad mes pa­gal par­ti­jos są­ra­šą atė­jo­me. Vien­man­da­tė apy­gar­da už­de­da dar di­des­nę at­sa­ko­my­bę.“

Ji siū­lė su­lauk­ti to­li­mes­nių dis­ku­si­jų, lie­pos 12 die­ną vyk­sian­čios nau­jo­jo Pre­zi­den­to prie­sai­kos. Ta­da Prem­je­ras grą­žins įga­lio­ji­mus ir bus aiš­kiau, kas to­liau.

Sei­mo vi­ce­pir­mi­nin­kė įsi­ti­ki­nu­si, kad „vals­tie­čių“ pa­si­trau­ki­mas į opo­zi­ci­ją kri­zės ne­su­kel­tų, ta­čiau Sei­mo ir Vy­riau­sy­bės dar­bą su­stab­dy­tų. Užt­ruk­tų lai­ko su­ras­ti kan­di­da­tus į nau­jos Vy­riau­sy­bės na­rius, tek­tų per­for­muo­ti Sei­mo ko­mi­te­tus. Sei­mas su­si­tvar­ky­tų, nė­ra kri­zės pa­vo­jaus, spren­di­mų ke­liai bū­tų su­ras­ti. Ne­ri­mą ke­lia tai, kad vi­sa tai vyk­tų 2020 me­tų vals­ty­bės biu­dže­to ren­gi­mo fo­ne.

„Ma­nau, kad at­sa­ko­my­bė prieš žmo­nes yra svar­biau­sias da­ly­kas ir ti­kiu, kad ko­le­gos ne emo­ci­jas iš­kels auk­čiau vis­ko, o ra­cio­na­lų mąs­ty­mą. Rin­ki­mai vi­sa­da įne­ša tam tik­rų emo­ci­jų – ašt­res­nių pa­si­sa­ky­mų, žo­džių. Bet pa­si­bai­gus rin­ki­mams, su­lauk­sim ir blai­ves­nio mąs­ty­mo, kaip veik­ti to­liau“, – vy­lė­si R. Baš­kie­nė.

Ku­riam iš dvie­jų kan­di­da­tų į Pre­zi­den­tus „vals­tie­čiai“ nu­kreips sa­vo rin­kė­jų bal­sus?

„Rin­kė­jui ne­la­bai svar­bu, kas ką pa­sa­ko. Jis tu­ri sa­vo nuo­mo­nę. Nė­ra taip, kad per­dė­jau bal­sus iš vie­nos ki­še­nės į ki­tą“, – pa­reiš­kė po­li­ti­kė.

Neį­ver­ti­no dar­bų, rin­ko­si per­spek­ty­vą

Lie­tu­vos Res­pub­li­kos Sei­mo na­rys Lie­tu­vos vals­tie­čių ir ža­lių­jų frak­ci­jos at­sto­vas šiau­lie­tis Arū­nas Gu­mu­liaus­kas ap­gai­les­ta­vo, kad rin­kė­jai neį­ver­ti­no Vy­riau­sy­bės nu­veik­tų dar­bų, o rin­ko­si atei­ties vi­zi­jas.

„Rin­ki­mų re­zul­ta­tus ver­ti­nu nor­ma­liai. Pir­miau­sia, tai yra Pre­zi­den­to rin­ki­mai, čia dau­giau ver­ti­na­mos as­me­ny­bės, ne tiek nu­veik­ti dar­bai, kiek žiū­ri­ma į per­spek­ty­vą. Nu­veik­ti dar­bai ta­po ant­raei­liais. Dėl to bu­vo to­kie re­zul­ta­tai.

Gai­la, kad rin­kė­jai neį­ver­ti­no da­bar­ti­nės Vy­riau­sy­bės veiks­mų. Iš re­zul­ta­tų ma­to­si, kad rin­kė­jai neiš­reiš­kė to­kio pa­si­ti­kė­ji­mo „vals­tie­čiais“, koks bu­vo anks­čiau“, – ap­gai­les­ta­vo A. Gu­mu­liaus­kas.

Po­li­ti­kas pri­mi­nė, kad Pre­zi­den­to ins­ti­tu­ci­ja yra la­bai svar­bi ne tik už­sie­nio, bet ir vi­daus po­li­ti­ko­je. Kai kiek­vie­nas kan­di­da­tas, tu­ri konk­re­čios po­li­ti­nės jė­gos pa­lai­ky­mą, ga­li­ma pro­gno­zuo­ti, kas bus atei­ty­je.

„Už I. Ši­mo­ny­tės sto­vi kon­ser­va­to­riai. Už S. Skver­ne­lio – „vals­tie­čiai“. Kas sto­vi už G. Nau­sė­dos, nė­ra la­bai aiš­ku. Tai atei­ty­je ga­li at­si­liep­ti. Pa­žiū­rė­jus Pre­zi­den­to rin­ki­mų is­to­ri­ją, ma­ty­ti, kad nie­kas ne­sto­vė­jo už Val­do Adam­kaus, to­dėl bu­vo neaiš­ki po­li­ti­nė opi­ni­ja. Ga­li pa­si­kar­to­ti tas pa­ts pe­rio­das, kai vi­daus po­li­ti­ko­je to­liau žais po­li­ti­nės par­ti­jos, o Pre­zi­den­to bal­sas ne­bus toks ryš­kus, ko­kio no­rė­tų­si“, – spė­jo A. Gu­mu­liaus­kas.

Sei­mo na­rys ką pa­lai­ky­ti ant­ra­me rin­ki­mų tu­re, su par­ti­ja dar ne­si­ta­rė. Tam tu­ri dvi sa­vai­tes. Jis ma­no, jog tie pa­lai­ky­mai nė­ra la­bai efek­ty­vūs – me­rai dek­la­ra­vo, kad pa­lai­ko vie­ną ar­ba ki­tą, bet rin­kė­jai „bal­suo­ja taip, kaip bal­suo­ja“.

Ar tik­rai „vals­tie­čia“ trauk­sis iš val­dan­čio­sios koa­li­ci­jos?

„Lau­kia­me Eu­ro­pos Par­la­men­to rin­ki­mų. Jei Pre­zi­den­to rin­ki­muo­se bu­vo bal­suo­ja­ma už as­me­ny­bę, tai Eu­ro­pos Par­la­men­to rin­ki­muo­se bus aiš­kiai bal­suo­ja­ma už po­li­ti­nę jė­gą. Ta­da žiū­rė­si­me, ar dar tu­ri­me ko­kį pa­lai­ky­mą, ar ne. Jei ta­vęs ne­be­re­mia, pra­de­da­me gal­vo­ti, kad gal tai, ką mes da­rė­me, rin­kė­jams ne­pa­tin­ka. Lau­kia di­de­lė dis­ku­si­ja par­ti­jos ir frak­ci­jos vi­du­je. Nors daug kas sa­ko, kad ga­li bū­ti vie­nas­me­niai spren­di­mai, bet par­ti­jo­je yra de­mok­ra­ti­nė dva­sia ir vis­kas bus spren­džia­ma bal­sa­vi­mu“, – įsi­ti­ki­nęs A. Gu­mu­liaus­kas.

Po­li­ti­kas ma­no, kad ne­tei­sin­gai daug kas su­ve­da „vals­tie­čių“ spren­di­mus į „kaž­ko­kias am­bi­ci­jas“.

„Dvejus su pu­se me­tų bu­vo dir­ba­ma la­bai in­ten­sy­viai, ne­gai­lint sa­vęs. Kai re­zul­ta­tai pa­gal rin­ki­mų re­zul­ta­tus ne­ten­ki­na žmo­nių, „vals­tie­čiams“ rei­kia da­ry­ti iš­va­das“, – įsi­ti­ki­nęs Sei­mo na­rys.

Vi­si trys kan­di­da­tai bu­vo ge­ri

Sei­mo na­rį, Tė­vy­nės są­jun­gos-Lie­tu­vos krikš­čio­nių de­mok­ra­tų frak­ci­jos at­sto­vą Kęs­tu­tį Ma­siu­lį sek­ma­die­nį vy­ku­sių Pre­zi­den­to rin­ki­mų re­zul­ta­tai džiu­gi­na.

„Gal anks­čiau ir ne­ga­lė­jau taip kal­bė­ti, ta­čiau ka­dan­gi esu ir po­li­to­lo­gas, ga­liu šian­dien pa­sa­ky­ti, kad vi­si trys kan­di­da­tai (G. Nau­sė­da, I. Ši­mo­ny­tė ir S. Skve­rne­lis) bu­vo ge­ri. Tuo šie rin­ki­mai ir bu­vo ypa­tin­gi. Ne­bū­tų bu­vę blo­gai, jei bū­tų to­liau pa­te­kęs ir Sau­lius Skve­r­ne­lis. Jis yra ge­res­nis kan­di­da­tas už Ra­mū­ną Kar­baus­kį. Bū­tų iš­li­ku­si ta pa­ti tarp­tau­ti­nės po­li­ti­kos kryp­tis.

Džiu­gi­na tai, kad į rin­ki­mus atė­jo nau­ja ak­ty­vi kar­ta jau­nų žmo­nių, mies­tai stip­riai pri­si­dė­jo. Abu į ant­rą tu­rą išė­ję kan­di­da­tai yra de­ši­nie­ji. Pui­ku, kad žmo­nės pa­si­sa­kė už pa­žan­gą“, – sa­kė K. Ma­siu­lis.

Po­li­ti­kas ma­no, kad R. Kar­baus­kiui ne­rei­kė­jo šan­ta­žuo­ti rin­kė­jų: jei ne­rink­si­te, mes pa­si­trauk­si­me.

„Pri­ta­riu, kad Pre­zi­den­to rin­ki­muo­se žmo­nės la­biau ver­ti­na as­me­ny­bes, o ne par­ti­jas. Mes, kon­ser­va­to­riai, šių rin­ki­mų me­tu bu­vo­me at­si­to­li­nę nuo I. Ši­mo­ny­tės, kaip ir ji nuo par­ti­jos. Jei vals­tie­čiai ti­kė­jo­si tu­rė­ti „sa­vo“ Pre­zi­den­tą, tai no­riu pa­sa­ky­ti, kad ir Sau­lius Skver­ne­lis ne­bū­tų ga­lė­jęs bū­ti par­ti­jos įkai­tu. Pre­zi­den­tas tu­ri bū­ti lais­vas sa­vo spren­di­mais“, – ko­men­ta­vo Sei­mo na­rys.

Jis įsi­ti­ki­nęs, kad ža­dė­da­mas trauk­tis nuo vals­ty­bės val­dy­mo R. Kar­baus­kis dirb­ti­nai ke­lia ša­ly­je po­li­ti­nę kri­zę.

„Ką tai reiš­kia: tru­pu­tį pa­val­dė­me ir da­bar sprun­ka­me? Sau­lius Skver­ne­lis da­bar kal­ba kaip įsi­žei­dęs žmo­gus. Ant ko įsi­žeis­ti, ant rin­kė­jų? Rin­kė­jai daž­niau­siai ne­pa­lai­ko tų, ku­rie tuo me­tu yra val­džio­je, čia nie­ko nau­jo“, – sa­kė K. Ma­siu­lis.

Po­li­ti­kas aiš­ki­no, kad kon­ser­va­to­riai ne­ga­li pe­rim­ti Vy­riau­sy­bės, nes ją for­muo­ja dau­gu­mą tu­rin­ti par­ti­ja. For­muo­ti ma­žu­mos Vy­riau­sy­bę? To­kia yra bu­vu­si, kai va­do­va­vo prem­je­ras Ge­di­mi­nas Kir­ki­las, ta­čiau ta­da kon­ser­va­to­riai bu­vo pa­ža­dė­ję jai pa­lai­ky­mą. Jei Vy­riau­sy­bės mi­nist­rai ne­tu­rės Sei­me po­li­ti­nio pri­ta­ri­mo, tai jų spren­di­mų Sei­mas ne­lai­mins.

„Šian­dien aš ma­tau ga­li­my­bę dirb­ti tech­nok­ra­ti­nei Vy­riau­sy­bei, kai mi­nist­rais Sei­mo par­ti­jos ski­ria ne­par­ti­nius žmo­nes.

Na, ne­bent pa­tys „vals­tie­čiai“ im­tų skal­dy­tis ir for­muo­ti nau­ją val­dan­čią­ją dau­gu­mą, tuo­met kon­ser­va­to­riai ga­lė­tų da­ly­vau­ti ją for­muo­jant. Bet „vals­tie­čiams“ spruk­ti nuo at­sa­ko­my­bės li­kus pu­sant­rų me­tų iki Sei­mo rin­ki­mų yra ne­so­li­du“, – ver­ti­no K. Ma­siu­lis.

Kvie­tė mo­ky­tis iš Šiau­lių

Šiau­lių mies­to me­ras Ar­tū­ras Vi­soc­kas at­vi­rai reiš­kė pa­lai­ky­mą prem­je­rui Sau­liui Skver­ne­liui. Jam nei­šė­jus į ant­rą­jį tu­rą, me­ras rin­ki­mų re­zul­ta­tus ver­ti­no „kaip žmo­nių va­lią“.

„Šis da­ly­kas bu­vo pro­gno­zuo­tas. Ver­ti­no po­li­to­lo­gai, vy­ko ap­klau­sos. Vis­kas ro­dė la­bai pa­na­šų re­zul­ta­tą. Gal pir­mą kar­tą ap­klau­sos taip tiks­liai ati­ti­ko.“

Me­ras pa­tvir­ti­no, kad da­bar klau­si­mas „nu­me­ris vie­nas“, ar pa­si­trauks S. Skver­ne­lio va­do­vau­ja­ma Vy­riau­sy­bė.

„Atau­šus gal­voms rei­kia priim­ti ra­cio­na­liau­sius spren­di­mus. Šiau­lių per­spek­ty­vą ver­ti­nu per di­džių­jų ša­lies mies­tų si­tua­ci­ją. Vyks­ta di­džiu­liai UR­BAN pro­jek­tai. Ne­rei­ka­lin­gos jo­kios per­trau­kos, jo­kie ne­ti­kė­tu­mai. Šiau­liams oro uos­to pro­ble­ma­ti­ka bū­tų la­biau ap­sun­kin­ta. Da­bar­ti­nė val­džia jau yra su­si­gau­džiu­si, su­pra­tu­si ir atei­na spren­di­mų me­tas. Pro­ce­sai pra­si­dė­tų iš nau­jo. Ar to rei­kia? Ma­no nuo­mo­ne, tik­ria ne­rei­kia. Iki Sei­mo rin­ki­mų tiek be­li­ko. Tai ne­ra­cio­na­lu“, – ma­no me­ras.

A. Vi­soc­kas si­tua­ci­ją ly­gi­na su bu­vu­sia Šiau­liuo­se, kai gruo­džio 13 die­ną, iki rin­ki­mų li­kus 3 mė­ne­siams, bu­vo pra­dė­ta in­ter­pe­lia­ci­ja me­rui, at­leis­tas vi­ce­me­ras ir Ad­mi­nist­ra­ci­jos di­rek­to­rius. Me­ras kvie­tė po­li­ti­kus pa­si­žiū­rė­ti į Šiau­lius, kaip ne­rei­kia da­ry­ti.

Pak­laus­tas, ku­rį kan­di­da­tą į Pre­zi­den­tus pa­lai­kys ant­ra­ja­me tu­re, me­ras at­sa­kė: „Jei pa­ste­bė­jo­te, ma­no ka­bi­ne­te bu­vo du kan­di­da­tai – Sau­lius Skver­ne­lis ir Gi­ta­nas Nau­sė­da. Aš at­sa­kiau“.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Sei­mo pir­mi­ni­nin­ko pir­mo­ji pa­va­duo­to­ja Ri­ma Baš­kie­nė ak­cen­ta­vo, kad Prem­je­ras Pre­zi­den­to rin­ki­muo­se ga­vo di­des­nį ša­lies žmo­nių pa­lai­ky­mą, nei 2016 me­tų Sei­mo rin­ki­muo­se vi­sa „vals­tie­čių“ par­ti­ja.

Sei­mo na­rys šiau­lie­tis Arū­nas Gu­mu­liaus­kas ap­gai­les­ta­vo, kad žmo­nės neį­ver­ti­no da­bar­ti­nės Vy­riau­sy­bės nu­veik­tų dar­bų.

Šiau­lių me­rui Ar­tū­rui Vi­soc­kui ne­ri­mą ke­lia ga­li­mas Vy­riau­sy­bės pa­si­kei­ti­mas.

Dai­niaus La­bu­čio (EL­TA) nuo­tr.

Sei­mo na­rys Kęs­tu­tis Ma­siu­lis džiau­gė­si, kad į rin­ki­mus atė­jo nau­ja rin­kė­jų kar­ta, ak­ty­ves­ni ta­po mies­tai.