„Subalansuota“ statyba: įmonei ir sau

Redakcijos archyvo nuotr.
Išlaidas įmonei nurašinėjęs vadovas turės sumokėti mokesčius valstybei.
Šiaulių apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Šiaulių AVMI) pričiupo vienos Šiaulių bendrovės direktorių ir vienintelį akcininką, kuris naudoja bendrovės lėšas savo asmeninio namo statybai ir įrengimui, o patirtas išlaidas priskiria bendrovės leidžiamiems atskaitymams.

Verslininkas vienu metu remontavo ir gamybinį pastatą, ir statėsi gyvenamąjį namą. Tai turėjo pridengti įmonės lėšų naudojimą savo reikmėms, o tuo pačiu leido reguliuoti statomo privataus namo vertę, kad pernelyg neišaugtų, išlaidas už statybines medžiagas ir statybos darbus priskiriant tai gamybiniam pastatui, tai namui. Jį vėliau bendrovės savininkas pardavė sau pačiam, už jam „tinkamą“ kainą.

Pasak Šiaulių AVMI Kontrolės departamento atstovės Simonos Iljičiovienės, mokesčių specialistai tikrindami įmones nustato, kad įmonės lėšos naudojamos asmeninėms reikmėms, susijusioms su poilsiu, pramogomis, prabangos daiktais ar kasdiene buitimi, tas pats nutiko ir šiuo atveju.

Išanalizavus bendrovės gautas ir išrašytas sąskaitas faktūras bei kitus prekių ar paslaugų įsigijimo dokumentus, paaiškėjo, kad verslininkas siekė sumažinti įmonės apmokestinamąjį pelną ir išvengti PVM, pajamų, Sodros mokesčių, asmeninėms reikmėms skirtų pirkinių PVM įtraukdamas į įmonės PVM atskaitą, o jų įsigijimo išlaidas priskirdamas leidžiamiems atskaitymams.

Bendrovė pirko 26 įvairaus dydžio vitrininius langus. Jų mokesčių specialistai gamybinėse patalpose nematė, nors kai kurie jų įspūdingo dydžio – po 13 kvadratinių metrų. Gamybinių patalpų langai nesiekė ir pusantro kvadratinio metro.

Tarp sąskaitų faktūrų – ir namo stogo šiltinimo darbų pirkimas. Bendrovės direktorius labai stengėsi įrodyti, kad gerintas gamybinių patalpų stogas. Jam nepavyko nuneigti surinktos informacijos – kas, kada ir kur atliko stogo šiltinimo darbus.

Beje, bendrovei parduodant namą bendrovės savininkui, „pasimiršo“ vandens gręžinys. Jis liko bendrovei, lyg šaltinis, generuojantis sąnaudas įmonei, o savininkui – naudą.

Iš viso bendrovės direktorius savo namui iki mokestinio patikrinimo buvo „padovanojęs“ daugiau kaip 67 tūkstančius eurų sąnaudų ir jomis sumažinęs mokėtiną pelno mokestį. Padedant mokesčių specialistams Šiaulių bendrovės įsiskolinimas valstybės biudžetui padidėjo 51 tūkstančiais eurų.

Per 2020 metus Mokesčių inspekcija 72 kontrolės veiksmų metu nustatė asmeninių poreikių tenkinimo įmonių lėšomis bei pajamų gavimo natūra atvejus. Šių kontrolės veiksmų metu į biudžetą priskaičiuotos mokėtinos mokesčių ir su jais susijusios sumos iš viso sudarė apie 1,5 milijono eurų.

Susijusios naujienos