Civilinę bylą pralošusio Šiaulių „politiko“ spektakliai prieš teisėtvarką

Ramūno DANISEVIČIAUS nuotr. iš G. Lukošaičio soc. tinklo nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybos nario Gintauto Lukošaičio „performansas“ prie Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros. Reikėtų suprasti, kad „menu“ politikas bando boikotuoti praloštą civilinę „čekiukų“ bylą.
Po to, kai Šiaulių apylinkės teismas balandžio 29 dieną padėjo tašką civilinėje „čekiukų“ byloje dėl Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nario 52 metų Gintauto Lukošaičio galimai nepagrįsto praturtėjimo, politikas socialinėje erdvėje ėmė drabstytis purvais tiek teismo, tiek prokuratūros, tiek STT atžvilgiu. Valstybės tarnybos esą sufabrikavo jo bylą. „Teismai atsisuko prieš demokratiją ir sistemingai įvedinėja putinistinę diktatūrą, kai tik plaukuota ranka kažko užsimanys tuoj pasijungs buka jėga!“ – socialiniame tinkle rašo Tarybos narys.
Ką apie politiko retoriką galvoja komentaruose minimos šalies teisėsaugos institucijos?

Ieškinys tenkintas visiškai

„Šiaulių krašte“ rašėme, jog teismas visiškai tenkino viešąjį interesą ginančios Šiaulių apygardos prokuratūros prokurorės Ritos Dabužinskienės ieškinį ir Šiaulių miesto savivaldybės naudai iš G. Lukošaičio priteisė daugiau negu 11 000 eurų. Iš Tarybos nario taip pat priteista sumokėti 5 procentų dydžio metines palūkanas už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos iki visiško teismo sprendimo įvykdymo. Dar – 249 eurų žyminis mokestis.

Konstatuota, kad Šiaulių miesto tarybos nariui G. Lukošaičiui 2019–2023 metų kadencijos laikotarpiu minėta suma kompensuota nepagrįstai. Nustatyta, kad minėtu laikotarpiu nebuvo pagrindo kompensuoti neprotingai didelio degalų kiekio. Teismas nepagrįstomis pripažino degalų įsigijimo išlaidas, apmokėtas G. Lukošaičio žmonos mokėjimo kortelėmis, ir išlaidas, patirtas, kai Savivaldybės tarybos posėdžiai vyko karantino laikotarpiais. Traktuota, kad tam tikrais laikotarpiais nebuvo pagrindo kompensuoti vienos rūšies kuro išlaidų, nes tuo metu Tarybos narys galėjo važiuoti tik su kitos rūšies degalais varomu automobiliu.

Nepagrįstai kompensuotos ir degalų įsigijimo išlaidos, kurių įsigijimo kvitai liudija apie piltą kurą dar iki pradedant eiti 2019–2023 metų Tarybos nario kadenciją.

Nustatyta, kad iš viso nepagrįstai kompensuotos degalų įsigijimo išlaidos už 9 722 eurus bei transporto priemonės techninės priežiūros, remonto, atsarginių dalių, padangų, kitų transporto priemonės priežiūros prekių ir paslaugų išlaidos už 1 345 eurus.

„Teismas, ištyręs byloje esančius įrodymus, nusprendė, kad atsakovui G. Lukošaičiui pagal jo pateiktus išlaidas pagrindžiančius dokumentus didžioji dalis pinigų buvo išmokėti be pagrindo, dėl to atsakovas nepagrįstai praturtėjo Šiaulių miesto savivaldybės sąskaita ir šias lėšas privalo grąžinti Savivaldybei“, – sakė civilinę bylą nagrinėjusi Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų teisėja Asta Čebatoriūtė.

Dar 9 000 eurų G. Lukošaitis turėjo susimokėti civilinėje byloje jį gynusiam advokatui Dominykui Vanharai.

Pasityčiojimas ar žaidimas?

Tuojau po Šiaulių apylinkės teismo sprendimo politikas „Šiaulių kraštui“ užtikrino, kad teismo sprendimą neabejotinai skųs, nes jis „neįtikėtinas ir absurdiškas“.

„Įvyko katastrofa. Katastrofa net ne teismui, o visam teisingumui. Jei prokuratūra akivaizdžiai klastoja kortelių duomenis, grindžia juos dideliais mokėjimais ir teisėja to nemato, tai yra katastrofa iki galo“, – teigė G. Lukošaitis.

Anksčiau jis buvo minėjęs, jog spaudimą patiriantis iš teisėsaugos, esą spaudžiamas dėl to, jog yra Šiaulių miesto mero Artūro Visocko bendražygis.

Netrukus socialiniuose tinkluose, po straipsnių apie Šiaulių apylinkės teismo sprendimą ir asmeninėje paskyroje, G. Lukošaitis prapliupo tik jam vienam suprantamais epitetais, skirtais teismui, prokuratūrai, STT.

Klausimas, ar Tarybos nariui galioja politiko etikos normos?

Keli G. Lukošaičio viešai išspausdinti komentarai Lietuvos teisėsaugos adresu (kalbos stilius ir klaidos netaisyti).

„Teisėja parrašė Prokūrorės ieškinį , visi mano akivaizdūs pateikti prokuratūros klastojimai buvo ne nežiūrėti! Tai visiškai apgailėtinas teismo sprędimas , kuris savo absurdiškumu verčia iš koto. Tokiom nesąmonėm Valstybė t.y mokesčių mokėtojai sumokėsite virš 100 tūkstančių eurų , o galų gale aš būsiu išteisintas . Kalba eina apie 11 tūkstančių per penkis metus ( maždaug puodukas kavos per dieną) Čia teisėjos Astos samprotavimai iš nuosprendžio... ar ligoninė ar Teismas?“ ( „Šiaulių krašto“ feisbukas).

„Šiaulių apylinkės Teismo teisėjos vardu Asta logikos šedevras iš Teismo nutarties! Teismas perrašė Prokuratūros klastotes mano byloje ir papildė savo nesąmonėmis! Prokuratūra STT ir iš dalies Teismai atsisuko prieš Demokratiją ir sistemingai įvedinėja putinistinę diktatūrą, kai tik plaukuota ranka kažko užsimanys tuoj pasijungs buka jėga!“ (Feisbukas.)

„Naudojimasis žmonos kortele užtraukia baudžiamąją atsakomybe...Apylinkės Teismo iš Šiaulių teisėjos Astos minties šedevras“. (Asmeninė feisbuko paskyra.)

„Teisėja perrašo prokuratūros tekstą... su visom nesąmonėmis ir klastotėmis. Skūsim viskas paprasta , džiaukitės kol dar galite, jeigu tai teikia džiaugsmo“. (Feisbuko paskyra.)️

„Manau , dabar visi supranta, kad daugelis Tarybos narių bijodami šitų purvo vonių susimokėjo prokūratūros prašomi savanoriškai, nors tyrimai galėjo būti tokie pat klastoti kaip mano atveju...dėl ramybės !!! Vadinasi Prokuratūra užsiima reketu atvira forma? Visos bylos kaina gali siekti apie 80 tūkst eurų , o bylos objektas 11 tūkstančių t.y 5 eurai per dieną per 5 metus...t.y. Late kavos puodukas su pigiausiu sausainiu....Mano bylą sudaro tūkstantis a4 formato lapų ! Klausimas kada tirti šimtų milijonų aferas? („Šiaulių krašto“ socialinė paskyra.)

Negana to, trečiadienį „influenceris“, įvardydamas save menininku, su bendraminčiu pasirodė prie Generalinės prokuratūros, kaip teigė socialiniuose tinkluose, su morkomis, tarka, gvazdiku ir vafliais, kaip aiškina, plaukuotai rankai.

„Maxsimoj N. Grunskienei (Generalinė prokurorė – redakcijos pastaba.) pirkau maišelį , tarkike, plaukuotai rankai faflių ..morkas šnd. pirksiu Lidle, nu ir gvazdiką reik neužmiršti!“ – rašė politikas.

Vėliau esą per klaidą asmeninėje feisbuko paskyroje paleidžia įrašą, kuriame „nuo visos Lietuvos ir visų menininkų“ Generalinėje prokuratūroje minėtą „dovaną“ palieka.

„Nieko sprogstamo, viskas taiku ir gražu“, – G. Lukošaitis aiškina Generalinės prokuratūros darbuotojams.

Neetiškus pasisakymus teisėsauga vertina etiškai

Po viešų komentarų viešojoje erdvėje „Šiaulių kraštas“ kreipėsi į teisėsaugos institucijas ir paprašė apibendrinimo.

Šiaulių apylinkės teismo, kuriame buvo priimtas Tarybos nariui G. Lukošaičiui nepalankus sprendimas, pirmininkas Ernestas Šukys.

„Vertinome pavojingumą ir kontekstą, kur buvo išsakyta politiko nuomonė socialiniuose tinkluose, kiek ji yra pavojinga ir kiek verta eikvoti valstybės išteklius dėl šių pasisakymų. Kol nėra trukdoma procesui, kol iš principo vykdoma veikla socialiniuose tinkluose nėra pasiekusi kriminalinio pavojingumo, mes nesiimame jokių veiksmų.

Politikų veiksmus vertina politikų priežiūros institucijos, yra Valstybės politikų elgesio kodeksas ir panašiai.

Tai, kad politikas turi galimybę kalbėti apie putinišką diktatą, tai reiškia, kad to putiniško diktato čia nėra. Tai, kad gali kalbėti apie plaukuotas rankas, tai ir reiškia, kad jokių plaukuotų rankų čia nėra.

Mes nežinome, ką labiau politiko G. Lukošaičio pasisakymai apibūdina: ar instituciją ir žmones, apie kuriuos rašoma, ar patį rašantįjį.“

Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Gabrielė Petkuvienė:

„Tai nėra retas atvejis, kai proceso dalyviai, kurių atžvilgiu teismas priėmė priešingą jų lūkesčiams sprendimą, savo nepasitenkinimą reiškia viešai.

Prokuratūros taktika – faktines aplinkybes, dėl kurių vyko teismo procesas, įrodinėti teisme teisės aktų nustatyta tvarka ir neįsitraukti į viešas diskusijas su proceso dalyviais.“

Nacionalinės teismų administracijos Komunikacijos skyriaus patarėja, atliekanti skyriaus vedėjo funkcijas Vija Kudzienė:

„Nacionalinė teismų administracija nevertina teisminių procesų metu išsakytų proceso šalių nuomonių ar pareiškimų – tai prieštarautų teismo (teisėjo) nepriklausomumo principui.

Vis dėlto suprantame visuomenės ir žiniasklaidos susirūpinimą, kai viešojoje erdvėje pasirodo pareiškimai, galintys menkinti pasitikėjimą teisine sistema. Reaguodami į tai, stipriname teismų ir visuomenės dialogą per atvirą, profesionalų ir etišką komunikavimą, ugdome pasitikėjimą teismais ir siekiame, kad visuomenėje būtų tinkamai suprantami teismų nepriklausomumo, pagarbos teisingumui ir atsakomybės principai.“

Apie viešus Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nario G. Lukošaičio pasisakymus yra informuota Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. Tikimasi ir atkakliai iki šiol tylinčios Šiaulių miesto savivaldybės tarybos Etikos komisijos reakcijos.

Yra baudžiamoji byla

Šiaulių apygardos teismas šiuo metu nagrinėja G. Lukošaičiui iškeltą baudžiamąją bylą. Politikas kaltinamas piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi, turto pasisavinimu ir dokumentų klastojimu.

Bylos duomenimis, nuo 2019 metų balandžio 9 dienos iki 2023 metų balandžio 11 dienos G. Lukošaitis, eidamas Šiaulių miesto savivaldybės tarybos nario pareigas, manoma, suklastojo 15 avanso apyskaitų, melagingai nurodydamas tikrovės neatitinkančius duomenis apie patirtas kuro ir automobilio remonto išlaidas, nesusijusias su Tarybos nario veikla. Įtariama, kad Tarybos narys į išlaidų avanso apyskaitas įrašė melagingus duomenis apie 68 kartus piltą kurą ir 13 kartų remontuotą automobilį.

Ikiteisminio tyrimo metu nustatyta, kad Tarybos narys, klastodamas avanso apyskaitas ir jas pateikdamas Savivaldybei, apgaule savo naudai įsigijo 3 771 eurą, priklausiusį Šiaulių miesto savivaldybės administracijai.

G. Lukošaitis taip pat kaltinamas tuo, kad piktnaudžiavo tarnybine padėtimi, siekdamas sau turtinės naudos.