Pilvo pūtimas. Kaip sau padėti?

Image by benzoix on Freepik
Pilvo pūtimas - tai varginantis pilnumo jausmas pilve, pasireiškiantis dėl susikaupusių dujų pertekliaus. Dujų išsiskyrimas žarnyne yra visiškai normalus fiziologinis reiškinys, tačiau jei tai kartojasi itin dažnai ir pilnumo jausmas yra lydimas skausmingų dieglių, tai gali signalizuoti apie tam tikras virškinimo problemas.

Kodėl pučia pilvą?

Pilvo pūtimas gali būti susijęs su daugeliu priežasčių. Viena iš jų – netaisyklinga mityba. Gali būti, kad žmogaus organizmas netoleruoja tam tikrų maisto produktų, laktozės ar fruktozės, tad jų vartojimas sukelia dujų kaupimąsi ir diskomfortą žarnyne.

Pilvo pūtimas gali pasireikšti ir dėl fermentacijos. Maistas yra skaidomas skrandžio rūgšties, tuomet jis patenka į žarnyną (dvylikapirštę ir plonąją žarnas), kuriame išskirti fermentai suskaido maistą ir išskiria dujas.

Nuolat besikartojantis, skausmingas pilvo pūtimas taip pat gali signalizuoti įvairius skrandžio, kasos ar tulžies pūslės sutrikimus. Neretai pasitaiko dirgliosios žarnos sindromas, lydimas ne tik pilvo pūtimo, bet ir pilvo skausmų, tuštinimosi pakitimų.

Suaugusiems ir vyresniems žmonėms pilvo pūtimo problema gali kilti dėl sumažėjusio virškinimo fermentų kiekio organizme, mažesnio fizinio aktyvumo, arba dėl skrandžio rūgšties sekrecijos pokyčių. Kūdikiams pilvo pūtimą gali sukelti oro patekimas į virškinimo sistemą valgio metu, o vyresniems vaikams – žarnyno mikrofloros pusiausvyros sutrikimas arba stresas.

Image by Freepik

 

Kaip išvengti pilvo pūtimo?

Norint išvengti pilvo pūtimo, patartina reguliariai mankštintis. Mankšta gali pagerinti virškinimą ir bendrą organizmo savijautą.

Svarbu valgyti mažomis porcijomis keletą kartų per dieną. Geriau rinktis maistą, kuriame gausu skaidulų. Skaidulos taip pat naudingos esant vidurių užkietėjimui. Gausiai nevalgykite maisto produktų, kurie, sukelia dujų susidarymą, pavyzdžiui, kopūstų, pupelių, lęšių. Maistą kramtykite uždara burna, kad neprarytumėte daug oro. Prarytas oras gali turėti įtakos pilvo pūtimui. Venkite gazuotų gėrimų, alkoholio ir kofeino.

Jei jaučiate nemalonų pilvo pūtimą, rekomenduojama masažuoti pilvą iš dešinės į kairę, kad lengviau pasišalintų susikaupusios dujos.

Norint sumažinti pilvo pūtimo keliamą diskomfortą, galima vartoti preparatų, kurių sudėtyje yra kmynų, pankolių, krapų, pipirmėčių. Nuo pilvo pūtimo gali pagelbėti ir aktyvuota anglis, probiotikai, medikamentai, kurių sudėtyje yra simetikono – aktyviosios medžiagos, keičiančios dujų burbuliukų paviršiaus įtampą ir priverčiančios juos subliūkšti.

Maisto produktai, kurie gali skatinti pilvo pūtimą

Kai kurie maisto produktai gali skatinti pilvo pūtimą, tad jeigu dažnai jaučiate šį nemalonų jausmą, pasistenkite šiuos produktus riboti:
Pupelės – maistingas ir naudingas maisto produktas, tačiau pavalgius šių ankštinių daržovių gali pūsti pilvą. Taip yra todėl, kad jose yra labai daug skaidulinių medžiagų bei oligosacharidų, kuriuos organizmas ilgai skaido.
Svogūnai – daržovės, kurių laiškuose yra fruktano – angliavandenių, kurie gali skatinti dujų kaupimąsi ir pilvo pūtimą.
Riebi mėsa ir kitas riebus maistas gali sulėtinti virškinimą. To pasekoje maistas ilgiau išbūna žarnyne, vyksta fermentavimo procesas ir atsiranda nemalonus kvapas.
Įvairių rūšių kopūstai yra ne visiems lengvai virškinami. Kai kuriems žmonėms gali pasireikšti pilvo pūtimas. Kopūstuose gausu vitamino C, vitamino K, kalio, skaidulų.
Slyvos taip pat gali sukelti pilvo pūtimą, todėl svarbu pasimėgauti tik keleta jų, o ne suvalgyti iš karto didelį kiekį.
Alkoholis žmogaus organizmą gali veikti uždegimiškai ir gali sukelti nemalonius pojūčius žarnyne. Virškinamąjį traktą stipriai dirginti gali alus, nes jame gali būti mielių, kurios minta žarnyne esančiomis bakterijomis. Aluje taip gali būti medžiagų, kurios skatina fermentacijos procesą.
Kramtomosios gumos kramtymas gali paskatinti didelio oro kiekio nurijimą. To pasekoje gali pasireikšti pilvo pūtimo jausmas.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jeigu pastebite, kad pilvo pūtimas yra skausmingas ir jus kamuoja ilgą laiką, būtina kreiptis į sveikatos specialistą. Medicininės pagalbos taip pat svarbu ieškoti, jei atsiranda papildomų simptomų, tokių kaip raumenų įsitempimas, svorio kritimas, kraujas išmatose, retas tuštinimasis, užkietėję viduriai, karščiavimas, viduriavimas, pykinimas ar vėmimas.

Gydytojas vizito metu atliks įvairius tyrimus, tokius kaip kraujo ir išmatų tyrimai, pilvo organų echoskopija, kolonoskopija ir pan. Remdamasis šių tyrimų rezultatais, gydytojas nustatys tikslią sveikatos sutrikimo priežastį ir paskirs tinkamą gydymą.

Svarbu atkreipti dėmesį, kad gydymo sėkmę lemia ne tik paskirtas gydymas, bet ir paciento pastangos keisti mitybos įpročius bei padidinti fizinį aktyvumą.
 

Užs. Nr. 543148