
Naujausios
Didžioji moters privilegija
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pastaruoju metu Tarptautinė moters diena tarsi supriešinama su gegužės pirmąjį sekmadienį švenčiama Motinos diena.
Moters diena daugeliui vyresnio amžiaus žmonių dar asocijuojasi su sovietmečio išgertuvėmis darbo kolektyvuose, kai vyrai pirmiausia, kol dar būdavo blaivūs, sveikindavo koleges, ir tik vėlų vakarą, parsvirduliavę girti atkišdavo tulpę savo žmonai.
Asocijuojasi ir su žibutėmis, kurias pirmokai ar antrokai berniukai kovo aštuntąją dovanodavo savo klasiokėms – neva moterims.
Jaunajai kartai, pamėgusiai Valentino dieną, Tarptautinė moters diena irgi praradusi aktualumą.
Nepaisant įvairaus požiūrio, pasaulis ją švenčia. Švenčiama ir Lietuvoje. Tarsi nedrąsiai. Tarsi žvelgdami į kovo aštuntąją su humoru.
Kartais vyrai sako, jog moterys dabar užsikariavusios visas gyvenimo sferas. Jos nori būti prezidentėmis, premjerėmis, Seimo ar Tarybos narėmis, mokyklų vadovėmis, ligoninių direktorėmis. Kai šito nori ir savo norus įgyvendina vyrai, yra normalu. Kai moterys, būtinai kam nors kyla nuostaba ir nuoskauda...
Galbūt todėl, kad moteris turi vieną ypatingą privilegiją – tapti motina. Su šia pareiga ji dažniausia ir tapatinama. Vyro pareiga būtų apsupti moterį globa, suteikti jai saugumą ir materialinį aprūpinimą. Deja, ne visoms pasiseka rasti rūpestingą tėvą savo vaikams. Ne vienas atvejis, kai vyrai papusto padus, o alimentus jų vaikams moka valstybė.
Motinystė – didelė atsakomybė. Jeigu moteris ja neturi su kuo pasidalinti, ji ne gyvena, o kenčia. Augina atžalas, trupina minimalias pajamas, kad užtektų pamaitinti kiekvieną burną.
Dabar madinga sakyti, jog motinos vaikus augina ne sau, o valstybei. Tam, kad neišnyktų pasaulis. Matyt, todėl vis dažniau randasi moterų, nenorinčių kurti šeimos ir šeimų, kurios pasirenka gyvenimo be vaikų modelį.
Kam aukotis? Paskirti tiek laiko auginant vaikus, kai galima įdomiai ir moderniai švęsti gyvenimą. Kam dalintis su vaikais savo pajamomis, juos išlaikyti iki pilnametystės?
Egoistinį požiūrį neretai diktuoja ir pastaruoju metu dažnai eskaluojama vaikų nedėkingumo tema.
Atostogaudama Egipte susipažinau su garbaus amžiaus Eugenija iš Vokietijos. Lietuvė ten gyvena jau beveik tris dešimtmečius. Ten išaugino dukras. Ji negalėjo atsistebėti, jog atostogauju su dukra. Kaip jaunai dukrai gali tikti mamos kompanija?
Mudviem su dukra jos nuostaba atrodė keista. Kartu atostogaujame kiekvienais metais ir džiaugiamės viena kitos draugija. Puikus būdas pabendrauti, kai nėra buities rūpesčių.
Savo tėvynainės elgesį supratau po to, kai kartą paplūdimyje ašarodama ji išliejo savo širdagraužį. Jos dukros jau suaugusios. Turi savo šeimas. Augina vaikus. Eugenijai bent kartą per mėnesį norėtųsi dukras aplankyti. Pabendrauti su anūkais. Perduoti jiems bent trupinėlį lietuvybės.
Dukros leidžia atvažiuoti į svečius. Bet mama apsigyventi privalo viešbutyje. Nemažai darbingo amžiaus Lietuvoje praleidusi moteris gauna gana kuklią pensiją. Vokietijoje dirbo neilgai. Negali sau leisti mokėti ne tik už kelionę, bet dar ir už kambarį viešbutyje.
Kartą įsiprašė pas dukrą į butą. Bet miegojo balkone. Ne todėl, kad nebuvo laisvo kambario. O todėl, kad naktį, eidama į tualetą iš laisvojo kambario, neišbudintų dukros.
„Turėti vaikų ir jaustis vienišai yra skaudžiau negu iš tikrųjų būti visiškai vienišai“, – nusivylusi kalbėjo senolė.
Galėtume kaltinti vokišką vaikų ir tėvų susvetimėjimą. Ten tėvai pilnamečius vaikus greitai išvaro iš namų nuomotis būstų, o atlikusius jų kambarius geriau išnuomoja svetimiems. Ten suaugę vaikai retai lanko tėvus. O kartais ir visai nelanko. Ten santykiuose mažiau šilumos, nuoširdumo ir spontaniškumo.
Tačiau nereikalingų motinų yra ir Lietuvoje. Viena pažįstama iš didmiesčio dažnai paskambina pasiguosti. Pagrindinė tema – jos sūnus. Savo Jonuką išaugino viena, pasirūpino geru jo išsilavinimu, pasidalijo iš savo tėvų gautu palikimu, kad jauna šeima iš karto nusipirktų namą Vilniuje ir pasiturimai gyventų.
Tačiau sūnus, kaip ir sakoma Biblijoje, glaudžiasi prie žmonos. O žmonai kažkodėl nepatinka anyta, nors ji neriasi iš kailio, kad anūkėlis turėtų lavinančių žaislų, gražių drabužėlių. Į jaunos šeimos namus, kuriuos ta anyta padėjo įsigyti, gali atvažiuoti tik marčios tėvai. Net per anūkėlio gimtadienį niekas jos nekviečia. Kartais sūnus atveža berniuką valandą pabūti su močiute. „Bet ko per valandą gali jį išmokyti? Kokių žaidimų pažaisti?“
Vienturtis jos vaikas motiną laiko antraeiliu žmogumi, nes nori išsaugoti savo šeimą. Motina tyliai kenčia likusi vieniša, negalėdama dalyvauti savo sūnaus gyvenime.
Taip kenčia ne vienintelė motina. Vienos dėl to, kad vaikai jų nenori įsileisti į savo namus, kitos – kad jų atžalos gyvena užsieniuose. Trečios dėl to, kad stokoja savo vyrų dėmesio.
Kovo aštuntąją ne tik miesto prekybos centrai, gatvių turgeliai, bet ir socialiniai tinklai pražysta tulpėmis. Moterys fotogafuoja savo puokštes ir giriasi jomis feisbuko draugams. O viena ištekėjusi trisdešimtmetė nufotografavo tuščią vazą, padėtą ant stalo ir vis dar tebelaukiančią gėlių.
Ar ne tu esi tas vyras, kurio žmonos vaza ant svetainės stalelio vis dar tuščia? Juk moteriai niekuomet nebus per daug švenčių.