
Naujausios
Izraelis. Tarp būdravimo ir kovos už gyvenimą
Izraelio teritorijoje Biblijos veikėjai gyveno po kelis šimtus metų. Šiandieniniai Izraelio žmonės gyvena trumpiau, tačiau ir jiems būdingas ilgaamžiškumas. Galbūt tai lemia šiltas klimatas, šalies krantus skalaujančios Viduržemio, Negyvoji ir Raudonoji jūros, o gal ir žydų mitybos įpročiai bei atidus rūpinimasis sveikata.
Dėl gyventojų ilgaamžiškumo, gausių šeimų, nuolat gerinančių demografinę situaciją, į istorinę Tėvynę vis dar grįžtančių žydiškų šaknų turinčių repatriantų bei geresnio gyvenimo ieškančių emigrantų Izraelyje nuolat trūksta būstų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Kaimynai verčia būdrauti
Legenda pasakoja, jog Dievas, sukūręs žemės gabalėlį, kuriame dabar gyvena žydų tauta, savo angelams apreiškė: „Aš atiduosiu tą žemės gabalą vienai tautai. Ji dirbs ir nuolat suks galvas, kaip pragyventi. Duosiu jiems tokius kaimynus, kurie neleis atsipalaiduoti.“
Ir iš tiesų Izraelį supančios kaimynės nėra gėris. Libanas su teroristinėmis grupuotėmis, Sirija, kurioje niekad nesibaigia karas, Egiptas, kur klesti kontrabanda ir terorizmas. Taikos sutartis sudaryta tik su Jordanija. Tačiau tai buferinė šalis. Dėl jos taip pat tenka būdrauti.
Taigi, ir šiandieniniai gyventojai čia patiria nemažai įtampos. Net kai kurie Izraelyje gimę ir augę žmonės sunkiai iškenčia gyvenimo intensyvumą. Jie nekenčia nuolatinės kovos ir bevelytų gyventi Europoje. Sunkiai gyvenimui Izraelyje pasiduodantys, lėtesni, geri ir atviri žmonės čia kažkodėl vadinami fraeriais, nors Lietuvoje šis žodis turi visiškai kitą reikšmę.
Kariuomenėje privalo tarnauti visas jaunimas: vaikinai – trejus, merginos – dvejus metus. Uniformuotų kareivių gali pamatyti visur: autobusų stotyse, turistų lankomose vietose, miesto gatvėse.
Kai kurie sutikti rusakalbiai žydai atviravo, jog daugiausia įtampos patyrė tuomet, kai kariuomenėje tarnavo jų vaikai. Gazos ruože žuvo ne vienas jaunuolis. Karas yra kasdienis žydų tautos palydovas.
Apie senelį, kurį subarė tėvas
Nepaisant psichologinės įtampos ir karšto dykumų klimato, žmonės čia turi daug energijos. Jie dirba ilgas valandas. Kartais net įkopę į devintą dešimtį dar dirba arba savanoriauja. Jie sako, jog šalyje labai palankus klimatas sveikatai. Be to, seni žmonės čia labai gerbiami. Mokamos oriai gyventi leidžiančios pensijos. Suteikiamos priemonės, kad galėtų operatyviai prisišaukti pagalbos, jei staiga sutrinka sveikata.
Daugelis aštuoniasdešimtmečių čia dar gyvena savarankiškai. Vyresniems, jeigu nepajėgia savimi pasirūpinti, samdomi slaugytojai. Dažniausia filipiniečiai. Jie laikomi geriausiais slaugytojais. Slaugytojams mokama gera alga. Dalį jos moka valstybė, dalį pats senjoras arba jo artimieji.
Jaunimas gerbia vyresniuosius. Net nustembi, kai autobuse jauna mergina ar jaunuolis tau užleidžia vietą atsisėsti.
Vaikai taip pat labai gerbia senus tėvus. Per šabatą vieną savaitgalį tėvus į savo namus parsiveža vienas, kitą savaitgalį – kitas vaikas.
Izraelis patenka tarp dešimties šalių, kuriose ilgiausia gyvenimo trukmė.
Apie izraeliečių ilgaamžiškumą sklando ne vienas anekdotas. Viename pasakojama apie užsienietį atvykėlį, kuris pamatė graudžiai verkiantį senelį.
– Ko tu verki?
– Mane tėvas išbarė.
– Už ką?
– Kad nepagarbiai kalbėjau su dėde.
Nustebęs, kad tokio seno žmogaus tėvas dar gyvas, užsienietis nuėjo su juo pasikalbėti. Tėvas prekiavo vaisiais vietos turguje. Paklausė, kiek jam metų. O jis atsakė:
– Nežinau. Nueik ir paklausk kaimyno, kuris mane apipjaustė.
Grįžimas į ištuštėjusią žemę
19 amžiuje ištuštėjusi Šventoji žemė prieš 70 metų pradėjo sparčiai pildytis, nes į istorinę Tėvynę pradėjo grįžti žmonės. Smėlynuose dygo namai. Maži kaimeliai išsiplėtė į didžiulius miestus. Neturtingų kaimelių žemė šiandien tapo viena iš labiausiai išsivysčiusių šalių.
Daugiabučiai namai čia kitokie nei Lietuvoje. Daugelis jų primena vilas. Įėjimas į kiekvieną laiptinę – lyg atskira gatvelė, išpuošta vazonais su augalais. Didžiuliai tvarkingi holai, liftai. Butuose didžiulės 30 – 40 kvadratinių metrų svetainės sujungtos su virtuvėmis. Toliau – keli miegamieji. Kai kuriuose jie vienoje erdvėje su svetaine, kai kur – palypėjus laipteliais aukštyn.
Atsižvelgiant į buto kokybę ir dydį jie kainuoja nuo 1,2 milijono šekelių iki pusantro milijono (250 –300 tūkstančių eurų). Gyventojai gauna banko paskolas ir perka būstus. Dažname miesto kvartale stovi statybos kranai. Sutemsta, o darbininkai vis tiek darbuojasi.
Viena pažįstama kelmiškė, į Izraelį nuvažiavusi aplankyti giminaitės, pamanė, jog paklydo, nes per pusmetį šalia giminaitės namo buvo pastatytas dar vienas daugiabutis.
Dėl mažo gyventojų mirtingumo, didelio gimstamumo ir repatriantų bei imigrantų būstų poreikis vis dar didelis. Statyboms pradeda trūkti vietos. Todėl ant seniai statytų dviaukščių namų pristatoma dar po du tris papildomus aukštus. Seniesiems gyventojams už leidimą statyti ant jų stogų pagerinami būstai.
Beje, gyvenamos teritorijos plečiasi ir atkovojant po gabalėlį teritorijos iš dykumos. Kaip prognozavo mūsų grupę į Tel Avivą lydėjusi gidė Galina, 2060 metais dauguma 20 770 kvadratinių kilometrų užimančio Izraelio žmonių gyvens dangoraižiuose.
Kadangi čia kartais galimi ir žemės drebėjimai, ypač aukšti namai statomi, didelę jų dalį įleidžiant į žemę.
Šalia istorinių vietų Izraelyje kyla naujieji 21 amžiaus miestai. Pavyzdžiui, šalia karaliaus Erodo pastatytos senosios Keisarijos likučių įsikūrė naujoji Keisarija, kuri vadinama milijonierių miestu.
Briliantų birža
Turtingieji izraeliečiai svarbiausiuoju kapitalu laiko briliantus. Tokią nuostatą diktuoja būdravimo būsena, kurioje gyvena šalis. Kilus karui, žemės drebėjimui ar kitokiai suirutei, didelių daiktų gali nespėti pasiimti. O mažą didelės vertės akmenėlį įsikiši tiesiog į kišenę. Jis bus didelė paspirtis kuriant naują gyvenimą.
Izraelis – vienas iš didžiausių deimantų eksportuotojų pasaulyje. Pati šalis deimantų neturi. Iš kitų šalių perka nešlifuotus brangakmenius, juos apdirba ir parduoda.
Izraeliečiai išrado aukštas brangakmenių apdirbimo technologijas. Briliantų biržose dirba geriausi pasaulio juvelyrai.
Į šias biržas būtinai veža ir turistų grupes. Į vieną tokių biržų Tel Avive nuvežė ir mūsų ekskursiją. Jaunas konsultantas rusiškai papasakojo, kokios yra deimantų rūšys ir kaip jas atskirti. Rusakalbės merginos pakvietė pasidairyti po juvelyrinių dirbinių vitrinas.
Briliantų biržose, paprastai dirba internacionalinis kolektyvas. Čia nesunkiai įsidarbina ir keliomis kalbomis kalbantys emigrantai gerai išmokę ir hebrajų (ivrito) kalbą.
Susipažįstu su mergina iš Baltarusijos. Tėvynėje ji įgijo aukštąjį išsilavinimą. Tačiau netenkino nei atlyginimas nei darbo sąlygos. Prieš pusketvirtų metų emigravo į Izraelį. Pradėjo nuo auklės darbo vietinių gyventojų šeimoje. Šiandien turi prestižinį konsultantės darbą briliantų biržoje.
„Čia visi atvykėliai pradeda nuo nulio, – pasakojo mergina. – Tačiau vietos gyventojai – labai geranoriški. Visi jaučia atsakomybę už tai, kas vyksta aplink. Valstybė padeda įsitvirtinti, jeigu pats rodai pastangas. Turiu įdomų darbą. Čia dirba žmonės iš visų pasaulio šalių. Skirtingas mentalitetas, skirtinga patirtis, skirtingos religijos ir skirtingos kultūros. Turistų grupės čia atvyksta iš viso pasaulio. Jie būna maloniai nustebinti, kai konsultantas prieina ir užkalbina jų kalba.“
Mergina iš Baltarusijos vedžioja po prabangų deimantų pasaulį, rodo vienetinius juvelyrinius dirbinius, sukurtus geriausių meistrų. Sako, jog daugiausia dirbinių nuperka Azijos, Indonezijos gyventojai, malaiziečiai, filipiniečiai, kinai, amerikiečiai. Pasitaiko ir perkančių vokiečių grupių.
Mūsų grupė nieko nepirko. Tik viena maskvietė išdrįso pasimatuoti prabangų žiedą.
Autorės nuotr.
Gidė Galina rodo, kaip vieta Tel Avive taupoma, ant senųjų namų pastatant dar keletą aukštų.
Tel Avivo dangoraižiai.
Jeruzalė – ne kartą sugriautas ir vėl atstatytas miestas.
Jeruzalės kapinėse rabinai atlieka apeigas.
Tel Avivo briliantų biržoje kasdien apsilanko po kelias turistų grupes.