
Naujausios
Žarijų žarstymas svetimomis rankomis
Regina MUSNECKIENĖ
Pastarųjų dienų politinių įvykių dinamika verčia aiktelti. Mokytojai su savo arbatinukais, kumpiais ir dešromis įsikūrę Švietimo ir mokslo ministerijoje. Vaikšto basi lyg savo miegamuosiuose „vėdindami“ kojas. Degindami žvakutes prie mokyklų ir savivaldybių juos palaiko regionų pedagogai.
Premjeras priima savižudišką sprendimą – atleidžia tris ministrus. Kas čia dedasi?
Sakytume, gerai, jog piliečiai pagaliau drąsiai prakalbo apie savo poreikius ir stojo ginti savo interesų, nesiskaitydami su priemonėmis. Tačiau, kai pamatai pedagogus ir jų profsąjungos lyderį lipančius į ministerijos pastatą pro langą, suabejoji, ar tai inteligentas, ir apskritai, ar tai pavyzdys mokiniams. Jeigu patikrintum asmens dokumentus, gal paaiškėtų, jog kai kuris streikuotojas iš viso ne mokytojas?
Kovos metodas primena Michailo Bulgakovo apysakos „Šuns širdis“ herojų Poligrafą Poligrafovičių Šarikovą, kovojantį dėl vietos savo kūrėjo bute.
Galbūt toks mokytojo ėjimas „va bank“, negalvojimas apie savo įvaizdį, nepagarba sau bei Švietimo ir mokslo ministerijai – tik atsakas į mokinių nepagarbą mokytojui ir valdžios nepagarbą visai inteligentijai?
Tačiau, kai pamatai šalia streikuojančių mokytojų sėdinčius guodėjus iš opozicinės stovyklos, pradedi abejoti, ar to streiko labiau reikia mokytojams, ar politikams prieš artėjančius Savivaldybių tarybų rinkimus. Juolab kad kelios mokytojų profsąjungos pasiekė susitarimo, tik šioji viena, matyt, kitokio politinio atspalvio, – ne.
Ar ne panašiai nutiko su kauniečių šeima, iš kurios dėl motinos sudrausminimo buvo paimti vaikai. Šalia tuoj pat atsidūrė politikai. Skausmingi šeimos išgyvenimai panaudoti politikų savireklamai.
Kas galėtų paneigti, jog ir pati situacija nebuvo išprovokuota, o skundikas, paskambinęs į Vaiko teisių tarnybą, specialiai nevaikštinėjo kažkur netoliese?
Galiausiai šioje istorijoje atvertas ir kitas visuomenės skaudulys: teistas vyras gali įsidarbinti labai jautrioje srityje – Vaiko teisių tarnyboje ir brutaliai tiesiog gatvėje išplėšti mažylį tėvui iš rankų.
Kokie žmonės Lietuvoje vykdo įstatymus? O gal jau nebeliko dorų, išmintingų piliečių, gebančių protingai pasverti situaciją, į ją įsigilinti, o ne iš karto smogti skaudžiausiąja įstatymo kuoka ir kitus žmones vertinti pagal savo sugedimo laipsnį?
Gal ir nebeliko? Nes darbo kaina auga gerokai lėčiau už duonos ir sviesto kainas.
Neseniai teko lankytis Izraelyje. Ten žmonės dirba šešias, o kartais ir septynias dienas per savaitę, mielai sutinka dirbti viršvalandžius, nes už kiekvieną darbo minutę jiems sąžiningai sumokama. Minimalus valandos darbo įkainis 7,2 euro. Už viršvalandžius ir darbą laisvadieniais mokama iki 200 procentų.
Lietuvis Lietuvoje už tuos 7 eurus turi dirbti visą pusdienį, jeigu gauna tik minimalų atlyginimą. O kainos čia tik šiek tiek mažesnės negu minėtoje valstybėje.
Taigi, darbo užmokestis, matyt, dar ilgai bus streikų ir „maidanų“ priežastimi.
Bet, antra vertus, iš kur paimti mokytojams 300 papildomų milijonų, kai statybininkas ar santechnikas televizijos laidoje atvirai prisipažįsta dirbantis „juodai“ ir nemokantis jokių mokesčių valstybei arba mokantis tik nuo minimumo. O uždirba jis kelis kartus daugiau už mokytoją, bibliotekininką, kultūros darbuotoją ar kitą inteligentą, ilgai krimtusį aukštuosius mokslus.
Pabandykit paprašyti santechniko paslaugos. Jis už valandą darbo paims 20 eurų. Buto paremontuoti atėjęs statybininkas paprašys šimto eurų už dieną! Mokesčius mokės, jeigu iš viso mokės, tik už ketvertą savo darbo dienų. Bet lygiai taip pat kaip už visą mėnesį mokantis eis pas gydytoją, naudosis valstybės keliais, leis savo vaikus į mokyklą, susirgęs gaus nedarbingumo pašalpą. O kai valdžia sugalvos sugriežtinti tvarką, jis pradės grasinti, jog emigruos.
Tuo tarpu mokytojas, gydytojas, bibliotekininkas, kultūros darbuotojas nuo pirmo euro po neapmokestinamo minimumo kas mėnesį atseikėja po šimtą kitą valstybei. Gal reikėtų surengti „maidaną“ prieš mokesčių nemokančias, parazituojančias gyventojų grupes?
Bet to nebus. Nes dauguma mūsų, mokėdami už remontą, statybas ir kitokias paslaugas be kvitų, patys to nesuprasdami, juos palaikome. Panašiai kaip kūne sveikosios ląstelės, pačios to nesuprasdamos, maitina vėžio ląsteles.
Nenaudinga prieš visokiausius paslaugų teikėjus tautą kurstyti ir politikos opozicionieriams. Iš jų neatimsi valdžios. Atimsi tik iš savęs papildomą rinkėjo balsą.
Žinoma, ne šventos ir visos Lietuvą valdančios valdžios. Atotrūkis tarp jų ir tautos pajamų bei galimybių – tikrai per didelis. Jeigu jos susiveržtų diržus ir bent kelis mėnesius pagyventų iš eilinio inteligento atlyginimo, galbūt gebėtų labiau suprasti gyventojų problemas. Gal kiekvienam išrinktajam ir paskirtajam reikėtų pritaikyti bent pusmečio „liaudiškojo karantino“ laikotarpį, pavadintą „Išgyvenk, jei gali, iš minimalaus atlyginimo“. Taip susitaupytų biudžeto lėšų ir surealėtų Seimo narių bei ministrų galvos.
Tik ar tautai užtektų išminties? Praktika rodo, jog kuo labiau valdžia įsiklauso į gyventojų poreikius ir kuo daugiau dėl jų daro, tuo daugiau sukilimų prieš ją rengiama. Duona pasisotinę žmonės užsimano žaidimų. O jų prasimanyti padeda tie patys politikai, išmokę virtuoziškai žarstyti žarijas svetimomis rankomis.