
Naujausios
Koks nuo tėvų atplėšto vaiko žvilgsnis?
Iš tėvų kartais dėl visiškai nereikšmingos smulkmenos paimtas vaikas traumuojamas keleriopai. Kenčia atskirtas nuo tėvų. Gėdijasi klasės draugų. Išgyvena, nes jo šeimą apkalba visas kaimas. Sulaukia patyčių.
Paimant vaikus iš tėvų galvojama tik apie jų fizinę apsaugą. O kas suteiks psichologinę apsaugą? Psichologų daugelyje kaimo mokyklų nėra. Kaip pakelti vaiko savivertę, kai po patirtų traumų jis gėdijasi pažiūrėti į akis bendraamžiams ir mokytojams?
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Lyg pagauti žvėriukai
Jau septyniolika metų Kelmės rajone Pakražančio gimnazijoje socialine pedagoge dirbanti Laima Brazauskienė sako, jog jos profesija – tai vaikščiojimas peilio ašmenimis. Kas benutiktų mokiniui – nesvarbu, kad ne mokykloje ar net per atostogas, vis tiek bus kaltinama mokykla ir socialinis pedagogas. Bet skaudžiausiai tie ašmenys rėžia tada, kai pamatai išsigandusį, galvą nuleidusį vaiką.
„Ne iš savo šeimos, o iš laikinų globėjų namų atėję į mokyklą jaučiasi lyg pagauti žvėriukai. O psichologo gimnazija neturi. Specialistai nenori važiuoti dirbti į kaimo mokyklas“, – pasakoja L. Brazauskienė.
Pedagogės nuomone, vaikai išgyvena atskirtį nuo tėvų. Kokie tie tėvai bebūtų – vis tiek tėvai, ir šalia jų vaikas jaučiasi saugiausiai.
„Vienos šeimos mama diena iš dienos girtaudavo. Maži vaikiukai šerdavo gyvulius, dirbdavo visus ūkio darbus ir laukdavo, kol grįš mama. Kai pamatydavo svetimą automobilį, bėgdavo į mišką slėptis, kad tik jų neišvežtų“, – pateikia pavyzdį pedagogė.
Įstatymo vykdytojai nesismulkina
– Ar jūs manote, kad naujasis Vaiko teisių įstatymas, vadinamas Mato reforma, yra per griežtas?
– Ne per griežtas. Tik gal jo vykdytojai nepasivargina gilintis į kiekvieną atskirą situaciją. Reikėtų išsiaiškinti, kodėl taip įvyko, protu pasverti situaciją, įvertinti, ar tai atsitiktinumas, ar sistemingi veiksmai, padėti šeimai, o ne iš karto atimti vaikus.
Mažyliams padaroma didžiulė trauma. Aš pati turiu dvejų metukų anūkę, kuri visiškai nepripažįsta svetimų žmonių. Neįsivaizduoju, kaip ji jaustųsi paimta iš tėvų ir nuvežta pas globėjus. O pagal šiandieninę įstatymo vykdytojų logiką potencialiais nusikaltėliais vaikų atžvilgiu yra beveik visi tėvai. Užtektų kokios smulkmenos, kerštingo kaimyno skundo – ir tėvai prilyginami užmušto Matuko motinai arba jos sugyventiniui.
Šeimų gyvenime būna daugybė įvairiausių situacijų. Daugelis vaikus auginančių kaimo šeimų vos suduria galą su galu. O vis tiek vaikus leidžia į mokyklą švarius, tvarkingus, nuperka būtiniausias priemones. Kasdienė socialinė įtampa išvargina. Nenuostabu, kad tėvai kartais gali būti piktesni, nesusitvardyti, pasakyti vaikui griežtesnį žodį ar skaudžiau sučiupti už rankos. Ir tai jau bus traktuojama kaip smurtas. Atvažiuos ir paims vaikus.
Konfidencialumas ir manipuliacijos
– Ar daug jūsų mokykloje atvejų, kai iš šeimų paimami vaikai?
– Yra keletas. Bet po šių metų liepos pirmosios tai daroma labai garsiai. Kiekvienas atvejis pastebimas žiniasklaidos. O kiekvienoje kritinėje situacijoje labiausiai nukenčia vaikas. Mūsų rajonas – kaimiškas. Ir be žiniasklaidos visi viską vieni apie kitus žino. O dar jeigu parodo televizija! Iš vaikų tyčiojasi mokykloje. Ypač jeigu jie mokosi žemesnėse klasėse. Neretai iš šeimų paimti vaikai, nors vėliau ir grąžinami į šeimą, turi keisti mokyklą.
Dėl konfidencialumo labai nesismulkina ir vaiko teisių tarnybos specialistai. Pavyzdžiui, paskambina ir prašo apie vaiką ir jo šeimą informacijos. O kai paklausiame, kas per problema, atsako, jog tai konfidencialu. O mums teikti informaciją ir dar telefonu, pasirodo, nekonfidecialu. Nėra tarnybos darbuotojų nuoširdaus žmogiško bendravimo su mokykla, šeima. Dažniausia rašinėjamės raštais. O jei šeimai parašome normalią charakteristiką, kartais išgirstame priekaištų, jog per gerai apibūdinome.
– Gal tie specialistai turi planą paimti kuo daugiau vaikų?
– Gal ir ne. Bet tėvai yra gerokai įbauginti. Mačiau vaizdą „Akropolyje“, kaip mama bėgo iš parduotuvės glėbyje nešdama užsiožiavusį vaiką, kuris, matyt, reikalavo, kad ką nors nupirktų, o ji negalėjo. Moters veidas – net bordinis nuo įtampos. Jeigu kas nors būtų paskundęs, gal ir iš jos būtų atėmę mažylį. Daugelis tėvų dabar bijo vaikus vestis į parduotuves.
Pagal šiandieninę logiką ir iš manęs pačios galėjo atimti dukrą. Ji, maža būdama, virėsi arbatą ir netyčia apsipylė verdančiu vandeniu. Dabar pati juokauja: „Gerai, kad spėjau užaugti.“
– Pasigirsta atvejų, kai vaikai tiesiog manipuliuoja tėvais. Reikalauja, kad jiems pirktų brangius daiktus. Jei neperka, grasina, kad paskųs vaiko teisių specialistams. Ką daryti tokiu atveju?
– Geriausia, kad tėvai užbėgtų tokiems įvykiams už akių. Patys kreiptųsi į mokyklos psichologą ar socialinį pedagogą. Specialistai sugebės vaikui išaiškinti, ką jis, taip kerštaudamas tėvams, laimės ir ką praras.
Vaikų namai ar globėja?
– Matyt, visiško visuomenės sąmoningumo nepavyks pasiekti ir bus atvejų, kai iš šeimų pagrįstai teks paimti vaikus. Pavyzdžiui, jeigu dėl tėvų girtavimo jie alkani, neprižiūrėti, o gal ir skriaudžiami. Dabar akcentuojama, jog šeimos, priglaudžiančios svetimus vaikus, geriau už institucinę globą. Bet ar visada globėjai svetimus vaikus myli taip kaip savus?
– Ko gero, būna visko. Savo diplominį darbą rašiau apie Ratnikų šeimyną, Užventyje globojusią svetimus vaikus. Tuomet buvau šimtu procentų įsikinusi, jog šeimynose vaikams augti geriau.
Tačiau dabar, kai, pavyzdžiui, ir Vijurkų vaikų namuose globotiniai gyvena šeimynomis, auklėtojų padedami važiuoja į parduotuves pirkti drabužių ir maisto, patys gamina valgį, skalbia ir įgyja kitų socialinių įgūdžių, manau, jog ir tokia globa nėra blogai.
Autorės nuotr.
Pakražančio gimnazijos socialinė pedagogė Laima Brazauskienė sako, jog pagal šiandieninius kriterijus, kai teisėsauga uždirba gerokai daugiau už mokytojus, išeitų, jog žmogų nuteisti sunkiau, negu iš mažo vaiko išugdyti atsakingą, gerai išauklėtą, mokančią gerbti kitus asmenybę.