
Naujausios
Žydų berniuką gelbėjo kelios lietuvių šeimos
Prezidentė Dalia Grybauskaitė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo Kelmės rajone, Tytuvėnų mieste, gyvenančią Juliją Papreckienę ir jos tėvus Elzę ir Antaną Ruseckus, kurie 1941 metais priglaudė ir kurį laiką savo sodyboje slėpė sušaudytų savo pažįstamų žydų Senzulių sūnų Josifą.
Paaugliui slapstytis padėjo ir dar kelios lietuvių šeimos.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
„Neatiduokit manęs sušaudyti“
92 metų Julija Papreckienė dar aiškiai prisimena 1941 –ųjų liepos pabaigą. Jos tėvai ūkininkavo Tytuvėnų apylinkių seniūnijoje esančiame Pivoraičių kaime. Bendraudavo su Tytuvėnuose gyvenusiais žydais Frida ir Leiba Senzuliais.
Senzuliai turėjo nedidelį ūkelį, augino dešimt vaikų. Viena jų dukra turėjo audinių parduotuvę. Ji rengėsi tekėti. Todėl paprašė, kad Julijos tėvas Antanas Ruseckas pervežtų jos kraitį.
Kai po dienos Julijos tėvas nuvažiavo į Tytuvėnus pervežti kraičio, išgirdo, jog šaudo žydus. Į miestą važiuoti pavojinga. Tėvas apgręžė arklius ir grįžo atgal į Pivoraičius.
„Kitos dienos vakarą atbėga Senzulių Josifas. Krito ant kelių. „Neatiduokit manęs sušaudyti“, – mena ponia Julija. – Jo broliai, kitą dieną turėjusi ištekėti sesuo, mama buvo sušaudyti. Josifas buvo panašaus amžiaus kaip aš, dar pacanas. Labai išsigandęs. Apsivilkęs plonu languotu švarkeliu.“
Tai buvo pirmoji masinių žudynių akcija Tytuvėnuose. Josifas Senzulis tą dieną dirbo pas ūkininkus. Žudikai, išsivarę ir sušaudę jo šeimą, paauglio nerado namuose.
Grįžęs namo jis užsilipo ant aukšto ir visą naktį bei kitą dieną prakiūtojo pasislėpęs po pakulomis. Vakare išbėgo pagalbos pas kaime gyvenusius pažįstamus Ruseckus.
Elzė Ruseckienė pavalgydino išsigandusį, visiškai vieną likusį vaiką. Perrengė jį savo sūnaus Vaclovo drabužiais. Antanas Ruseckas tuoj pat įrengė jam slėptuvę už šieno, ūkiniame pastate. Julija, tuomet buvusi bendraamžė su gelbėjamu žydų vaiku, kasdien jam nešdavo valgyti. Apsidairydavo, ar kas nemato. Įkišdavo maistą pro ūkinio pastato skylę į plyšį šiene ir tuoj pat bėgdavo atgal.
Grėsė sušaudymas arba kalėjimas
Josifas Senzulis pas Ruseckus išsislapstė kelis mėnesius. Visą tą laiką Julijos tėvai gyveno baimėje. Žinojo, kuo tai gali baigtis. Ruseckai augino tris savo vaikus: du sūnus ir dukrą Juliją.
„Sužinoję, kad slepiame žydą, galėjo iššaudyti visą mūsų šeimą. Arba būtume gavę dešimt metų kalėjimo. Juk kaimynai gyveno gana arti. Abi šeimos augino daug vaikų. Kas nors netyčia galėjo pastebėti, kad kažką slapstome. Man buvo labai gaila Josifo. Kiauras dienas jis praleisdavo vienas. Tik naktimis mūsų tėvas atsivesdavo arklį, ir jie abu kažkur išjodavo. Rytą, kai pabusdavau, jau būdavo grįžę. Kur jie jodavo, neklausdavome. Gal tėvas taip norėjo apsaugoti šeimą, nes naktį kas nors galėjo patikrinti, ar neslapstome žydų. O gal ieškojo Josifui kito prieglobsčio?“– svarsto J. Papreckienė.
Moteris džiaugiasi, jog gyvendamas daržinėje ir tokiomis sąlygomis Josifas nė karto nesusirgo. Kas būtų atsitikę, jeigu būtų prireikę daktaro?
Vieną dieną Julija sužinojo, jog jau nebereikia Josifui nešti valgyti. Jis tiesiog nebegrįžo. Matyt, nenorėjo pridaryti bėdos savo geradariams.
„Tegu šaudo“...
Vėliau paaiškėjo, kad Ruseckų kaimynas Bukantis išežė Josifą į atokų Vimzių kaimą, esantį Kukečių seniūnijoje. Ten vaikiną priglaudė jo brolio Aleksandro ir jo žmonos Anelės Bukančių šeima. Kaip prisimena dar gyva jų dukra Nijolė Gudeliauskienė, Juozukas (taip lietuviai vadino Josifą – R.M.) buvo susuptas į burką, ant galvos užmautas gobtuvas ir parvežtas į Vimzius. Nors buvo pats žydų gaudymo metas, pasisekė laimingai pervažiuoti pas kitus globėjus. Nieko nesutiko, niekas nsustabdė, niekas nieko neklausinėjo.
Rizikavo abi brolių Bukančių šeimos. Bet Anelė Bukantienė, priglaudusi Josifą, besibaiminantiems dėl rizikos ramiai atsakydavo: „Tegu šaudo“.
Po Bukančių namus Josifas vaikščiojo laisvai. Prie stalo sėsdavo su visais šeimos nariais. Tačiau kad ir atokiame kaime reikėdavo saugotis, kad kieno nors akis neužmatytų.
Vimziuose jis gyveno iki Bukančių šeimoje kilusio incidento. Apsivogė Bukančių tarnaitė. Josifas išsigando, kad ji bus išvaryta ir iš pykčio kam nors prasitars apie slepiamą žydą.
Todėl nelaukdamas, kol tai nutiks, grįžo į Tytuvėnus ir prisiglaudė pas kitus jo tėvų šeimą pažinojusius žmones.
Tytuvėnai – žydų mėgstamas miestas
Nuo to laiko, kai išgelbėtas žydų vaikas nebegrįžo pas Ruseckus, Julija apie jį nieko nežinojo.
Tarpukaryje Tytuvėnų mieste gyveno labai daug žydų. Julijos tėvai bendravo su keliomis jų šeimomis. „Hakas, Leiba, Ilgablauzdis, Šlioma“, – vardija jų pavardes, vardus ir pravardes ponia Julija. Žydai buvę labai draugiški, geri žmonės. Tėvai su jais sutardavę.
Be to, jie turėjo daug krautuvių. Tarp jų buvo kriaučių, šiaučių ir kitokio amato meistrų. Tad žydai buvo ir labai reikalingi.
1941 metų vasarą daugelis jųbuvo sušaudyti. Ypač gaila miestelio gyventojams buvo gydytojo Chveideno. Jį sušaudė nė nenuvestą iki duobės, tiesiog einantį per miestelį.
Vėliau Julija girdėjo žydus šaudžiusiųjų šnekas, kad budeliai iškasdavo didžiulę ilgą duobę. Nuvarytoms iki duobės aukoms liepdavo griūti į duobę, o paskui imdavo šaudyti. Ką mirtinai nušaudavo, ką tik sužeisdavo. Bet duobę tuoj pat užkasdavo. Kai kuriuos žmones, matyt palaidodavo dar gyvus.
Laiškas iš Šiaulių
Julijos tėvai Ruseckai tarpukariu ir karo metais ūkininkavo. Dirbo 32 hektarus žemės, laikė daug gyvulių ir paukščių. Ką užauginę ūkyje veždavo į Radviliškio turgų. Penktadienį šeimyna pavalgydavo vakarienę, paskui sėsdavo į vežimą ir iš vakaro važiuodavo į turgų. Įsikeldavo kokią avį. Per savaitę būdavo pripjovę ir nupešę žąsų, prikepę ruginės duonos, prisidėdavo vaisių, daržovių – viską turguje kaip mat išpirkdavo.
Nors pas Juliją važiuodavo piršliai, jai nebuvo kada rūpintis meile ar tekėti. Reikėjo padėti tėvams ūkininkauti. Be to, buvo susižalojusi mama. Jai teko užimti ir namų šeimininkės vietą.
Ištekėjo tik būdama 32 metų. Dirbo kolūkyje, po to – trikotažo fabrike. Augino vaikus.
Po daugelio metų Julijos tėvai gavo laišką iš Šiaulių. Rašė jų išgelbėtasis Josifas. Laiške pasakojo, jog gyvena ramiai ir gerai, dirba prekyboje. Kvietė aplankyti, kai bus Šiauliuose.
„Kartą važiavome į Šiaulius ir užsukome Senzulio nurodytu adresu. Jo paties neradome. Tačiau jo žmona mus svetingai priėmė, pavaišino. Tik apie karo baisumus ir žudynes nenorėjome nei ji, nei mes kalbėti“, – prisimena J. Papreckienė.
Svečias iš Izraelio
Kartą į Tytuvėnus atvyko svečias iš Izraelio. Užsukęs į seniūniją jis paprašė parodyti, kur yra žydų sušaudymo vieta ir kapai.
Seniūnijoje dirbanti J. Papreckienės dukra Lina Pastorastienė parodė svečiui kapus. Išsikalbėjus paaiškėjo, jog izraelietis Lev Senzulis yra jos mamos ir senelių išgelbėto Josifo Senzulio sūnus.
Josifas turėjo du sūnus. Vienas jų Lev gyveno Radviliškyje. Atkūrus Nepriklausomybę, emigravo į Izraelį. Jo vaikai ir jis pats kalba lietuviškai.
Į Izraelį Lev buvo išsivežęs ir savo tėvą Josifą. Ten jis prieš kelerius metus mirė.
Dabar Lev Senzulis šiuolaikinėmis technologijomis kartkartėmis pabendrauja su savo tėvo gelbėtojų anūke Lina Pastorastiene.
Autorės nuotr.
92 metų Julija Papreckienė nepajėgė nuvažiuoti į Vilnių pasiimti apdovanojimo ir nusifotografuoti su Prezidente.
Į Julijos Papreckienės namus atkeliavo trys Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiai. Ji apdovanojimu dar gali pasidžiaugti. Jos tėvams Elzei ir Antanui Ruseckams apdovanojimas teko po mirties.