
Naujausios
Kai ištekėsiu, pranešiu...
Regina MUSNECKIENĖ
„Ir būk tu, žmogau, pilietiškas! Jaučiuosi lyg antausį gavusi“, – piktinosi į redakciją užsukusi kelmiškė, kai sužinojo, jog „Sodros“ darbuotojos niekaip nereaguos į jos skundą.
O istorija prasidėjo taip. Skaitytoja sužinojo, jog į Vokietiją slaugyti senukų važinėjanti jos bendraamžė dar gauna ir išankstinę pensiją. Pamanė, jog tai didelė neteisybė. Mat, kita jos pažįstama, būdama beveik šešiasdešimties metų netekusi darbo, taip pat kreipėsi dėl išankstinės pensijos. Bet turėjo kelis gyvulius ir gabalėlį žemės.
Buvo pripažinta ūkininke. Išankstinė pensija nebepriklausė. Teko laukti kelerius metus, kol atėjo laikas gauti tikrąją senatvės pensiją.
O dar gražiau, kai viena išankstinės pensijos gavėja kelioms dienoms išsipirko verslo liudijimą, nes prieš lapkričio pirmąją norėjo padėti išpardavinėti chrizantemas savo giminaitei. Vos „Sodra“ sužinojo apie kelių dienų patentą, išankstinės pensijos mokėjimą nutraukė.
„Kur teisybė?“ – klausė skaitytoja, negalėdama suprasti, kodėl užsienyje uždirbami tūkstančiai neatima pensijos, o per dieną uždirbti dešimt eurų laikomi labai didelėmis pajamomis, ir išankstinės pensijos mokėjimas nutraukiamas.
Paskambinusi į Socialinio draudimo Šiaulių skyrių išdėsčiau kelmiškės iškeltą problemą. Pasakiau net moteriškės, galimai piktnaudžiajančios išankstine pensija, pavardę.
Darbuotoja sureagavo labai ramiai. Jei ta moteriškė nedeklaruoja savo išvykimo iš Lietuvos, išankstinės pensijos niekas iš jos neatims. „Sodros“ specialistai nevažinėja po namus ir netikrina, ką veikia ir kur važiuoja išankstinių pensijų gavėjai. Gal užsienyje savo anūkus prižiūri? Gal vaikų šeimose svečiuojasi? Sunku būtų įrodyti, kad dirba ir gauna pinigus.
Remiamasi tik oficialia informacija, ganama iš oficialių šaltinių. Pavyzdžiui, iš mokesčių inspekcijos, kuri informuoja ir apie vienai dienai verslo liudijimą nusipirkusią išankstinės pensijos gavėją.
Jei valstybės institucijos neužfiksuoja kokios nors išankstinės pensijos gavėjo veiklos, už duomenų tikrumą atsako tik pats išankstinės pensijos gavėjas.
Antai ir našlės pensijos prašanti moteris vienoje iš grafų, kurias turi užpildyti, pasižada: „Kai ištekėsiu, pranešiu.“
Tačiau tai nereiškia, kad ji būtinai vykdys savo pažadą. Gal susituoks bažnyčioje, ir nepasirūpins santuokos „užskaityti“ Civilinės metrikacijos skyriuje? Gal gyvens nesusituokę kartu su kitu našliu ir abu ims našlių pensijas.
Tas pats ir su darbu užsienyje. Sąžiningas žmogus praneš, kad dirba. Gudrutis nutylės. Nemokės jokių mokesčių ir dar gaus išankstinę pensiją arba bedarbio pašalpą.
Ar ne todėl daugelis lietuvių ir nusispjauna į pilietiškumą, sąžiningumą ir padorumą? Nes mato, kaip šalia gyvenantis pilietis visą gyvenimą pluša, moka mokesčius ir, išdirbęs keturiasdešimt metų, negauna nė trijų šimtų eurų pensijos, o savo gerovės žiūrintis nepilietis klesti.