
Naujausios
Žygis žemaitukais – „ontrep“ palei Dubysą
Ant Bubių (Šiaulių rajonas) piliakalnio baigėsi šešias dienas trukęs ištvermingų, gerbiančių tautą ir jos papročius vyrų žygis žemaitukais palei Dubysos upę.
Šiemet žygis skirtas Didžiajam kunigaikščiui Gediminui ir didžiajai Lietuvos praeičiai, įamžintai piliakalniuose, senovės papročiuose.
Rita ŽADEIKYTĖ
rita@skrastas.lt
Šiemet – „ontrep“
Žygis baigėsi penktadienį. Su žygeiviais „Šiaulių kraštas“ susitiko penktąją kelionės dieną – vėlų ketvirtadienio vakarą mažame Bubių seniūnijos Jusaičių kaimelyje, pro kurį teka Dubysa, verslininkų, žirgyno savininkų Ernestos ir Rimo Bajorinų sodyboje.
Sustoję poilsiui ir nakvynei žygeiviai pirmiausia ne kojas ir nugaras ilsina, ne dulkes nuo batų ir drabužių valosi, o turi pasirūpinti savo ištikimais ir ištvermingais žemaitukais. Tik tada, kai žirgai, išlaisvinti nuo balnų ir pakinktų, užrupšnoję žolės, atsigėrę vandens, jaukiai sugula poilsio, Marijus Čekavičius su savo bendraminčiais gali ramiai sudėlioti prabėgusios dienos įvykių esmę ir prasmę.
Marijus Čekavičius – Kelmės rajono Kražių seniūnijos Skruzdėlynės vienkiemio ūkininkas, žemaitukų veislės žirgų augintojas, organizuojantis jau antrąjį žygį palei Dubysą. Tik pernai žygis prasidėjo prie Bubių piliakalnio, o baigėsi Seredžiuje, kur Dubysa įteka į Nemuną. O šiemet – „ontrep“ (antraip – žemaitiškai): prasidėjo Seredžiuje, o baigėsi Dubysos aukštupyje, kur stovi Bubių piliakalnis.
Į kelionę šiemet leidosi Viktoras Lukauskis su žemaitukų veislės žirgu Atu. Viktoras yra iš Kelmės rajono. Būtent Viktoras ir buvo pagrindinė priežastis pradėti tokius žygius. M. Čekavičius jį susitiko prieš kelerius metus viename prekybos centrų vartantį brizgilą (apynasris su žąslais) nedideliam arkliui – tinkantį tik žemaitukų veislės žirgui arba poniui. Vyrai sušneko ir išsiaiškino, kad abu yra žemaitukų augintojai. Prakalbo apie pažintines keliones žemaitukų žirgais. Taip abu tapo bendražygiais.
Remigijus Žiauberis iš Kaltinėnų šiemet žygį įveikė su žirgu Kaštonu. Marius Kleišmantas, kelionę įveikęs su žemaituku Kantu, taip pat yra iš Šilalės rajono.
Žygeivius automobiliu lydėjo ir kelionę fiksavo Kauno Santakos Romuvos vaidila Rimas Pakeris ir romuvietis Valdas.
Kelionė per praeitį ir dabartį
Šių metų žygio žemaitukais palei Dubysą intencija – paminėti 700 metų sukaktį nuo Gedimino valdymo pradžios.
„Apie šią sukaktį Lietuvoje niekas nekalba, nors ji yra labai svarbi. Daugelyje šaltinių teigiama, kad Gediminas būtent 1316 metais tapo Lietuvos Didžiuoju kunigaikščiu“, – teigė M. Čekavičius.
Žygeiviai pasiėmė ir vėliavą su Gedimino stulpais. Ši vėliava buvo iškelta ant visų piliakalnių, kuriuos žygio metu jie aplankė, taip pat Padubysio sodybose, kuriose žygeiviai svečiavosi ir nakvojo.
Aplankyta Ariogala, Betygala, Raseiniai, Kalniškiai. Žygeivius daugelyje miestelių pasitiko bendruomenės, vaišino, suteikė nakvynę. Nakvynei priėmė bendraminčiai, etnokultūros puoselėtojai: Zalensų ūkis, ūkininkas, keliautojas, speleologas Erikas Laiconas, etnokultūrininkas, pedagogas Dobilas Juška, Raimondas Petruševičius.
Žygeiviams vieną naktį teko nakvoti ir indėniškoje palapinėje – tipyje.
Paskutinė kelionės nakvynė – Jusaičių kaime pas Ernestą ir Rimą Bajorinus. Žygeiviai čia ne tik buvo pamaitinti namine vakariene, bet ir išsimaudė tradicinėje pirtyje, nes sodybos šeimininkė Ernesta Bajorinienė yra senoviškos, baltiškos pirties propaguotoja, sveikatinančio vanojimo meistrė.
160 kilometrų Lietuvos istorijos
Žygeiviai apskaičiavo, kad per penkias dienas nujojo apie 160 kilometrų istorinėmis vietomis palei Dubysos upę.
„Toms emocijoms ir tam gamtos grožiui, kuris apima kelionėje žemaitukais palei Dubysą, piliakalnius ir alkakalnius, žmogus dar pavadinimo nesugalvojo“, – patirtį apibūdino kelionės organizatorius M. Čekavičius.
Žygį pradėjo Palemono kalne – taip vadinamas Seredžiaus piliakalnis, esantis Jurbarko rajone. Nusileido nuo Palemono kalno prie santakos, kur Dubysa įteka į Nemuną, aplankė Palocėlių alkavietę, kurioje galimai buvo viena svarbiausių Samogitijos (Samogitia – lot. Žemaitija) šventyklų. Čia kryžiuočiai, pasak M. Čekavičiaus, buvo pastatę pilį – nors pilies nėra nė likučių, iš topografinių nuotraukų galima pamatyti du stačiakampius plotus, sujungtus pylimu. Kai patvindavo Nemunas, ten galimai galėjęs būti ir uostas.
Žygeiviai nuo santakos, prieš srovę, patraukė palei Dubysą. Aplankė Padubysio, Pašilių piliakalnius. Pašilių piliakalnis, pasak M. Čekavičiaus, galimai buvo sargybinis bokštas, atlikdavęs apylinkių stebėseną ir pranešdavęs apie pasirodžiusius neprietelius.
Aplankytas Birutės kalnas Ariogaloje, Gedimino stulpai prie Žemaičių plento. Aplankytas Darbutų piliakalnis, prajota pro Rociškės piliakalnį – jis, galimai, yra vienas didžiausių piliakalnių palei Dubysą, nes užima apie 2 hektarus ploto.
Aplankyti du Betygalos piliakalniai-tvirtovės, kuriose, pasak M. Čekavičiaus, „ne vienas kryžiokas praliejo tūkstančius litrų prakaito“. Aplankytas Maslauskiškių vandens malūnas. Dar Bulavėnų piliakalnis, virtęs šabakštynu, o ne istorine vieta. Aplankyti Burbaičių, Jusaičių, Bubių piliakalniai.
Neištrintas tūkstantmečių senkelis
Žygeiviai neabejoja: Dubysa ne tik gražiausia Žemaitijos upė su išskirtiniais savo slėniais ir vingiais. Šalia Dubysos yra išlikęs senkelis, menantis lietuvių gyvenimus prieš kelis tūkstantmečius iki mūsų dienų.
„Senkeliai – didžiulis turtas. Tokio turto nebeturi nei Venta, nei kitos žemaičiams brangios upės. Žvalgiausi palei Ančią, Akmeną, bet neaptikau ištisinio, aiškaus buvusio senkelio tokio, kokį turi Dubysa“, – pasakojo M. Čekavičius.
Dubysos senkelis kai kuriose vietose užžėlęs, mišku užsodintas. Senkelis palei Dubysą išlikęs galbūt todėl, kad juo daugiausia naudotasi, nes Dubysa, pasak M. Čekavičiaus, – viena pagrindinių Samogitijos upių, nes ja ir šalia jos susisiekimas žemaičiams žemynu su didžiaisiais vandenimis – Nemunu ir Baltijos jūra – buvęs pats geriausias.
„Dalis išlikusių senkelių palei Dubysą gali būti ir iki trijų tūkstančių metų, nes išvažos – keliai į slėnio kalną, kuriais tempdavo upe atplukdytas prekes, yra išlikusios apie trijų metrų gylio“, – pasakojo M. Čekavičius.
Dubysos maitintojai išnaikinti
M. Čekavičius pasakoja, kad prieš tūkstantmetį Dubysos vandenys buvo apie 1,7 metro aukštesni nei dabar. Labiausiai Dubysai pakenkė melioracija, nusausinusi ją maitinusius upeliukus.
Būtent Dubysa, pasak M. Čekavičiaus, buvęs vienas svarbiausių prekybinių Žemaitijos kelių. Greta garsiųjų Šilko ir Gintaro kelių, žemaitis ragina neužmiršti ir Druskos, Lino ar Kailių kelio.
„Pavasariais Dubysa būdavo pilna prekybinių valčių, kurių senovinis pavadinimas – duba. Duba galėdavo gabenti iki 30 tonų krovinio, galėjo plaukti penkiolikos žmonių įgula. Prieš tūkstantį ir daugiau metų ir Dubysa, ir Nemunas virte virė dubomis“, – istorijos pamoką veda žemaitis M. Čekavičius.
Kad Dubysa buvusi labai svarbi Žemaitijos upė, pasak M. Čekavičiaus, rodo ir tai, jog nemažai Dubysos intakų iki šiol turi su šventvietėmis susijusius pavadinimus, prie Dubysos gausu piliakalnių ir alkakalnių (šventviečių).
Neleido pražūti ir neleis
Ši kelionė skirta ir žemaitukų veislės žirgams pagerbti.
„Jeigu ne žemaitukai, mes jau seniai nekalbėtumėme nei žemaitiškai, nei lietuviškai – būtumėm užkariauti. Būtent žemaitukai mūsų karius išnešė iš mūšių ir karų per pelkes ir klampynes, sveikus ir gyvus, nenukautus neprietelių ir nenugalėtus ginklu“, – sako M. Čekavičius.
M. Čekavičiaus teigimu, Lietuvoje dabar gyvena 683 žemaitukų veislės žirgai.
Žygio organizatorius įsitikinęs, kad Lietuva neišsivaikščios, nes panaši situacija Lietuvos istorijoje kartojosi ne kartą.
M. Čekavičius vardijo: prieš 3 300 metų buvo išsivaikščioję mūsų protėviai, kai buvo Skitija. Buvome išsivaikščioję 410 metais, kai buvo Sarmatija, išėjusi užkariauti Romos imperijos.
Pasak žygeivio, daug protėvių žuvo karuose su mongolais, „bet čia mongolų kolonija nebuvo įkurta“. M. Čekavičius skaičiuoja, kad ir 1709 metais po maro mūsų žemėse buvo tušti kaimai, ir po 1831, 1863–1864 metų sukilimų „masiškai buvo pasitraukę žmonės, priešindamiesi maskoliams“.
„Išsivaikščiojom ir susirinkom vėl. Taip bus ir dabar, nors situacija ir sunki – žmonės bėga iš gimtinės ne karo metu, pamiršę savo „pripratus“, valgome ne savo maistą, gyvename ne pagal savo laiką – dabar pas mus vidurdienis dėl pakeisto laiko ne 12 valandą, o 13.20“, – sakė M. Čekavičius.
Rimo PAKERIO nuotr.
DUBYSA: Ir pati Dubysa, ir senkelis palei ją yra buvę svarbūs protėvių prekybos keliai.
PAMINĖJIMAS: Žygeiviai aplankė Gedimino stulpus prie Ariogalos, šalia žemaičių plento, nes žygio intencija – paminėti Gedimino paskelbimo Didžiuoju kunigaikščiu 700 metų sukaktį.
ORGANIZATORIUS: Marijus Čekavičius, Kelmės rajono Kražių seniūnijos ūkininkas, žemaitukų veislės žirgų augintojas šiemet organizavo jau antrąjį žygį palei Dubysą žemaitukų veislės žirgais.
PILIAKALNIS: Žygeivius kelionės pabaigoje prie Bubių piliakalnio pasitiko bendraminčiai, bendruomenė.
Virginijaus MILEŠKOS nuotr.
POILSIS: Žygeiviai penktąją kelionės dieną atjojo į Jusaičių kaimą. Kelionės organizatorius Marijus Čekavičius veda poilsio žemaitukų veislės žirgą. Beržų šakos buvo skirtos ne tik žirgams parupšnoti, bet ir sodybos šeimininkės Ernestos Bajorinienės baltiškos pirties vantoms surišti.
APEIGOS: Ant Jusaičių alkakalnio baltiškas apeigas su ugnimi ir dainomis atliko Kauno Santakos Romuvos vaidila Rimas Pakeris (kairėje) ir žygio organizatorius Marijus Čekavičius.