
Naujausios
Istorikas be diplomo gaivina istorinę atmintį
Joniškietis Andrius Bitaitis, Mato Slančiausko premijos laureatas, istorikas be diplomo, aktyviai besidomintis Žiemgalos krašto praeitimi, su bičiuliais užsiima istorijos rekonstrukcija, su profesionalais įgyvendino projektą „Žiemgala XIII a dokumentuose“ ir parengė leidinį „Žiemgalos aktai. Acta Semigalliae“. Netrukus pasirodys dar vienas dokumentų rinkinys, susijęs su Žiemgala, o savo turiniu ypač reikšmingas Sėlos kraštui. Joniškietis įsitikinęs, kad pažinti savo ištakas – kiekvieno žmogaus prigimtinė teisė ir pareiga. Juolab, kad 2016-ieji paskelbti Saulės mūšio metais.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Tyrinėjimus pradeda nuo savos kultūros
„Žiemgalos kraštui mūsų istorijoje visada buvo skiriama mažokai dėmesio. Sovietmečiu Žiemgala buvo pažįstama siaurame akademiniame ratelyje ir vos keliais žodžiais minima bendrinėje Lietuvos istorijoje. Bet moksliniai tyrinėjimai nestovi vietoje, pamažu veriasi naujas vaizdas, sutvirtindamas šio krašto pozicijas Lietuvos istoriografijoje. Ne veltui Gediminas dar XIV amžiaus pradžioje save titulavo lietuvių ir rusų karaliumi, Žiemgalos valdovu ir kunigaikščiu“, – argumentuoja A. Bitaitis, kuriam krašto pažinimas prieš daugelį metų tapo tikra gyvenimo aistra.
Jo teigimu, pažinti šaknis – žmogaus prigimtinė teisė ir pareiga, tad labai sveikintina pirmiau pradėti nuo savos kultūros, o ne nuo svetimųjų prisijaukinimo.
„Pažiūrėkite į berniukus: jie išeina į daugiabučio kiemą ir nuo kitų gina savą teritoriją. Bent jau anksčiau taip būdavo. Niekas to nemokė, bet buvo įaugę į kraują nenusileisti, nepasiduoti kitiems. Tai – rūpinimasis teritorija. Kultūrinis pažinimas – taip pat rūpinimasis, tik kitoks, formuojantis regiono tapatumą, mėginant labiau suvokti, kodėl esame tokie ir kuo skiriamės nuo aplinkinių“, – aiškina joniškietis.
Nebuvome tik baudžiauninkai
Žiemgala savamoksliui istorikui atrodo didi žemė. Su savita kultūra, istoriniais vingiais. Kraštas, Lietuvoje aprėpiantis Akmenę, Joniškį, Pakruojį, Pasvalį, dalį Biržų, Panevėžio, Radviliškio, Šiaulių ir Mažeikių rajonų.
„Mūsų tikslas nėra išliaupsinti savo kraštą, bet atgaivinti istorinę atmintį. Tačiau mes tikrai nebuvome tik baudžiaunininkai, kaip ilgą laiką bandyta įteigti“, – tvirtina A. Bitaitis, pastebėdamas, kad susidomėjimas Žiemgalos praeitimi į jo gyvenimą atėjo ne nuo mokyklos suolo, bet vėliau.
Patikslintos datos
Praėjusiais metais asociacijos Žiemių prado „Simkala“ vadovas A. Bitaitis koordinavo projektą, kuriuo plačiajai visuomenei buvo pristatyti Žiemgalos padalijimo aktai ir su tuo susiję svarbūs istoriniai momentai, išspausdintas leidinys.
Tąsyk projekto partneris Lietuvos edukologijos universiteto dėstytojas, Viduramžių istorijos tyrinėtojas istorikas Tomas Baranauskas pateikė akademinėje visuomenėje žinotų, tačiau daugeliui paprastų žmonių neatvertų tiesų.
Į renginį atėję biržiečiai nustebo, kad iki šiol oficialus Biržų paminėjimas 1455 metais – ne pats seniausias. Iš tiesų apgyvendinta vieta – Biržų laukas – įvardinta 1416 metų rugpjūčio 23 dieną Vokiečių ordino Livonijos magistro laiške, rašytame Ordino prokuratoriui. Tad Biržai pasenėjo keliais dešimtmečiais.
1254 metų Vakarų Žiemgalos dalybų akte įvardinta Žagarė daug kam sukėlė nusivylimą. T. Baranausko teigimu, tai yra pirmasis Žagarės paminėjimas rašytiniuose istoriniuose dokumentuose. Pagal jį Lietuvos kultūros sostinė šiais metais turėjo minėti tik 761 metų sukaktį, nors dar 1998-aisiais šventė 800 metų jubiliejų.
Istorinių pavadinimų džiunglėse
„Įdomu susipažinti su senoviniais dokumentais, kurie parašyti lotynų ar senaja vokiečių kalba. Kai kurie iš jų buvo išversti į latvių, rusų kalbas. Lietuviško Žiemgalos dokumentų vertimo nebuvo. Bandžiau, pasitelkdamas žodynus, aiškintis, kas juose parašyta. Tačiau tam reikia specialių žinių, nes užrašyti pavadinimai daug kur mums neatpažįstami, sunku rasti atitikmenis. Taip gimė mintis apie jų vertimus į lietuvių kalbą. Transkripciją ir vertimą atliko kompetentingi žmonės“, – apie ruošimąsi leidiniui „Žiemgalos aktai. Acta Semigalliae“ pasakoja joniškietis.
Nelengva orientuotis istorinių pavadinimų džiunglėse, juolab kad ir mokslininkai dėl kai kurių išvadų iki šiandienos nesutaria. Ta pati Žiemgala dar vadinama ir Žemgala, kildinant nuo žemės galo. Kiti specialistai teigia, kad tai yra Žiemių ar net Žeimių galas, šiaurė.
Lotyniškas pavadinimas „Semigallia“, pasak A. Bitaičio, dar labiau paklaidina, nes išvertus reiškia „pusiau Galiją“. Iš kur galai atsidūrė šiose žemėse? Galbūt viduramžių metraštininkams pasirodė vietos gyventojai kažkuo į juos panašūs?
Priminimas apie svarbų mūšį
A. Bitaičio vadovaujama asociacija Žiemių pradas „Simkala“ trejus metus iš eilės kartu su Joniškio istorijos ir kultūros muziejumi bei atkuriamosios istorijos klubais organizavo XIII amžiaus stovyklą ir Garuozos šilo mūšio inscenizaciją. Tai – dar viena visuomeniška iniciatyva, siekiant papildyti istorijos spragas lietuvaičių sąmonėje.
Nors 1287 metais įvykęs susirėmimas su Livonijos ordinu – viena didžiausių žiemgalių pasiektų pergalių laisvės kovoje su jų žemių pavergėjais, retas lietuvis apie jį buvo girdėjęs.
Minėtame mūšyje žuvo pats Vokiečių ordino Livonijos krašto magistras, komtūrai, vaitai, 40 nukautų ir paimtų nelaisvėn brolių. Taip pat galvą padėjo rašytiniuose šaltiniuose neįvardintas žiemgalių karvedys.
Mūšio vieta iki šiol tiksliai nėra žinoma, bet pagal nusistovėjusią tyrinėtojų hipotezę ji lokalizuojama Garuozoje, Jelgavos rajone.
Siekis – plėsti bendradarbiavimą
Andriaus Bitaičio siekis – apjungti muziejininkus, mokslininkus ir visuomenininkus. Jam susidaro įspūdis, kad akademinė bendruomenė yra pakankamai uždara, kai kurie muziejai eksponatus kaip savo nuosavybę tik saugo saugyklose, apribodami platesnę jų prieigą.
Savamokslis istorikas džiaugiasi Pasvalio, Joniškio ir Biržų muziejų parama bei bendradarbiavimu.
Prieš kelerius metus A. Bitaičio vadovauta Joniškio Žiemgalos— Aukštaičių kultūros draugija puoselėjo mintį prie Sidabrės piliakalnio (Kalnelio kaimas), kuris laikomas Joniškio miesto ištakomis, atkurti X amžiaus archajišką įtvirtintos gyvenvietės fragmentą. Svarstyta, kad ten galėtų vykti eksperimentinės archeologijos ir senųjų amatų projektai, užsiėmimai mokiniams.
Visuomenininkų pečiams kol kas tokie užmojai per sunkūs, bet kas žino. Ypač, jei verslininkai prisidėtų.
„Kernavė kažką panašaus jau padarė“, – sakė A. Bitaitis.
Joniškiečiui svarbi ir šiandienos istorija. Į Joniškio rajono savivaldybės užmojus nugriauti Medvilionių dvarą (gruodį šis Tarybos sprendimas buvo atšauktas – aut. past.), priklausiusį krašto švietėjams bajorams Goesams, jis reagavo taip: „Šveniai tariant, tai kelia širdgėlą ir liūdesį. Ką dabar mes turime? Sunykusius dvarelius, griūvančius vėjo malūnus, plastmasinį miesto senamiestį ir nykstančią senąją medinę architektūrą. Visa kita tik smulkmenos.“
Skyrė Mato Slančiausko premiją
Už nuveiktus darbus Andrius Bitaitis 2015 metais buvo apdovanotas Joniškio rajono savivaldybės skiriama kraštotyrininko, tautosakos rinkėjo Mato Slančiausko premija. Žymus kraštietis buvo paprastas kaimo siuvėjas, kuriam rūpėjo pažinti tautos kultūrą ir ją išsaugoti.
Premijos laureatas – taip pat ne mokslininkas, ne istorikas ir ne archeologas. Jis – statybos apdailinininkas, Kaune šios profesijos įstojęs mokytis atsitiktinai: tiesiog vaikystės draugas jį užrašė į būsimų mokinių sąrašus ir dar bendrabučio kambario kartu paprašė.
„Buvo 1991-ieji, tokie perversmų laikai, kad buvo galima pirma įstoti, o paskui dokumentus susitvarkyti“, – juokiasi A. Bitaitis.
Pagal įgytą profesiją jis niekada nedirbo, apdailininko mokslai pravertė tik buityje. Vyras daug metų dirba apsaugos darbuotoju. Stoti studijuoti istorijos nebandė.
„Dabar jau per vėlu. Be to, negalėčiau kasdien su užsidegimu atlikti pareigų kaip eilinio darbo. Tai yra mano pomėgis, nenoriu prarasti malonumo“, – atvirauja joniškietis.
Kodas kraujyje
Apie savo krašto pažinimo svarbą kalbantis istorijos entuziastas emigruoti nenorėtų. Prieš 15 metų bandė nugarą lenkti duonos kepykloje Vokietijoje. Ištvėrė du mėnesius.
Po to dar porą sykių planavo išvažiuoti, kadangi Lietuvoje pragyventi nėra paprasta, ypač turint šeimą. Net dokumentus buvo susiruošęs, pasidaręs jų vertimus. Tačiau, sako, turbūt kažkoks kodas yra kraujyje, kad turi čia būti.
Autorės nuotr.
POZICIJA: Andrius Bitaitis sako, kad pažinti savo ištakas yra kiekvieno prigimtinė teisė ir pareiga.
buvo apdovanotas Joniškio rajono savivaldybės skiriama kraštotyrininko, tautosakos rinkėjo Mato Slančiausko premija.
Gintarės VALUCKYTĖS nuotr.
VEIKLA: Andrius Bitaitis su bičiuliais ne tik domisi Žiemgalos istorija, bet ir bando realiai pajausti tų laikų dvasią, rekonstruodami istorinius mūšius. Vienas jų – Garuozos šilo mūšis.