
Naujausios
Karas dėl tualeto gali išsiplėsti
Šiauliuose, „Berželio“ soduose, kilusio konflikto priežastis – vienos kaimynės tualetas, išdygęs priešais kitos kaimynės gėlių darželį. Esą kentėti dar būtų galima, jei mobilus plastikinis namelis neskleistų akis graužiančio dvoko.
Tualeto savininkei nei artimiausios kaimynės, nei toliau gyvenančiųjų skundai nerūpi: negi statys išvietę prie savo namo durų?
Sodininkų kare dalyvauja ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Stovi tualetas ir – taškas
Ilgametė „Berželio“ sodų gyventoja Aldona Mikalauskienė nė galvoti negalvojo, kad ramybę sudrumstų prieš ketverius metus atsikrausčiusios kaimynės Audronės Šavelskaitės idėja pasistatyti tualetą.
Logikos yra: tualetas – už A. Šavelskaitės namo, toje vietoje, kur nėra langų. Tačiau pažvelgus pro kaimynės A. Mikalauskienės namo langą, akis sminga tiesiai į tualetą.
Ne tik nepatrauklus vaizdas nervina A. Mikalauskienę. Kur kas didesnė problema – dvokas, kuris karštą vasarą lauke besidarbuojančiai moteriai nosį laužia.
Problema, anot kvėpuoti aitriu fekalijų kvapu priverstos sodininkės, yra ta, kad lauko tualetu paverstas mobilusis esą beveik nevalomas. Dabar gegužės mėnuo, o štai kaimynės biotualeto turinys paskutinį kartą esą buvęs ištrauktas gal praeitų metų rudenį.
A. Mikalauskienė sako bandžiusi su kaimyne kalbėtis. Kalba nuėjusi perniek: tualeto savininkė į prašymą perkelti būdelę toliau nuo sklypo ribos tik ranka numojusi, esą stovės čia tualetas ir – taškas.
Nepadėjęs ir sodų bendrijos „Berželis“ pirmininkės Reginos Bielskienės reikalavimas išspręsti reikalą taip, kad kaimynei A. Mikalauskienei nereikėtų gyventi smarvėje.
Negelbėjo nei visos gatvelės gyventojų prašymai su parašais, nei Šiaulių miesto savivaldybės, į kurią buvo kreiptasi, raginimai.
Maža to, tualeto šeimininkė, anot R. Bielskienės, ne tik neieškojusi kompromiso su kaimynais, bet ir sugalvojusi, kaip jiems už keliamas bangas atsilyginti.
A. Šavelskaitė Šiaulių miesto savivaldybei parašė skundą, kuriame nurodė žinanti, kad netvarka dėl tualetų valymo – ne tik pas ją, bet ir pas daug ką.
Gavę tokį signalą valdininkai sukluso ir nusprendė patikrinti visų 197 „Berželio“ sodų sklypus bei išsiaiškinti, kaip kiekviename tvarkomasi su gamtiniais reikalais. Viešosios tvarkos sergėtojų reidas turėtų prasidėti šiomis dienomis.
Biotualetas – lauko tualetas
Ilgametė „Berželio“ sodų bendrijos pirmininkė R. Bielskienė su problema, kai, pažeidus atstumo reikalavimus, pastatyto tualeto savininkė nekreipianti dėmesio į kaimynus, susidurianti pirmąsyk.
Pirmininkė sako, kad dvokas iš nevalyto A. Šavelskaitės sklype stovinčio tualeto kartais būnantis toks stiprus, kad graužia akis ir visos gatvelės gyventojams. Ką jau kalbėti apie artimiausią kaimynę.
Pirmininkės žiniomis, sklypo savininkė šį tualetą 2012 metais pirkusi ne kaip biotualetą, o kaip daiktą, taigi turintį lauko tualeto statusą. O lauko tualetams galioja griežta taisyklė: pastatyti jie gali būti ne arčiau kaip trys metrai nuo kaimynų sklypo ribos. A. Šavelskaitės tualetas iki kaimynės sklypo nutolęs beveik dviem metrais.
Šiandien tualetas stovi kaip stovėjęs. Sklidinas. Tai bendrijos pirmininkei kelia klaustukų: kur šeima atlieka gamtinius reikalus?
„Berželio“ vadovė jau prieš kurį laiką buvo gavusi signalų, kad kiti kaimynai iš po nakties randantys tualetų „sėdimąsias“ aptaškytas gamtinėmis gėrybėmis... Esą jos į svetimus tualetus atnešamos kibiru.
R. Bielskienės nuomone, Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos ir sanitarijos skyrius netinkamai vykdo pareigas – nesugeba padėti sodininkams išspręsti problemos.
„Kai iš šono žiūri, tai problema – menka. O pasakykite, kaip gyventi?“, – klausia „Berželio“ pirmininkė.
Geriausia vieta tualetui
Sodo sklypo, kurio pakraštyje tebestovi tiek nesantaikos sukėlęs tualetas, o prie jo dar ir šiukšlių konteineriai, savininkė A. Šavelskaitė problemos nemato, o dėl ramybės gyventojų uoslėms neduodančios smarvės neturi ką pasakyti.
„Tikrai jis nesmirda, kaip jos čia kalba. Perdėtos šnekos“, – paaiškina.
Moteris sako turinti dokumentus, kad jos tualetas pirktas visai ne kaip daiktas, kuris galėtų būti prilygintas lauko tualetui, bet kaip biotualetas. Vadinasi, jo pastatymo vietos taisyklės negaliojančios.
Sklypo savininkė teigia sudariusi su vežėjais sutartį, kurioje šie įsipareigoję tualetą valyti kartą per mėnesį.
Ar vardan ramybės negalėtų savo tualeto perkelti į tokią sklypo vietą, kurioje jo turinys nedvoktų kaimynams?
„Nėra kitos vietos. Negi vidury sodo ar prie savo namo durų jį pastatysiu? – klausimu į klausimą atsako A. Šavelskaitė. – Pastačius prie ūkio pastato, vežėjų žarna nepasiektų“.
Ji įsitikinusi, kad reguliariai valomas tualetas diskomforto kaimynams nekels.
Tartis įpareigoti tarpusavyje
Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus vedėjai Vitalijai Pelenienei sodininkų problema žinoma ne vienerius metus. Ir, panašu, rasti visiems naudingą kompromisą kol kas nepavyko.
„Yra problema. Ir didelė. Bet sprendžiant mažą problemą, reikia peržiūrėti, ar visi tvarko buitines nuotekas, kaip numatyta teisiniuose dokumentuose“, – sakė V. Pelenienė.
Vedėjos žodžiais, pavykę išsiaiškinti, kad A. Šavelskaitė šį mobilų tualetą nusipirko kaip lauko tualetą, be sutarties. Taigi su kaimynais turinti būti suderinta jo pastatymo vieta, turi būti pažymėtas sklypo plane.
Savivaldybės atstovė sako su komanda sugalvojo pasiūlyti bendrijos nariams tarpusavyje susitarti dėl tualetų visuose bendrijos sklypuose – gal sudaryti komisiją, kuri eitų į kiekvieną sodą ir tikrintų, kaip tvarkomos buitinės nuotekos. Taip pat gyventojai turėtų būti įpareigoti lauko tualetus įsiteisinti sklypo planuose.
„Jei kaimynai tarpusavyje susitars, kad vienas ar kitas tualetas stovės ten ir ten, problemos nebeliks. Taip reikalas palies ir sodo kaimynę, kuriai taip pat reikės oficialaus kaimynės leidimo, nes kitaip bausime“, – sakė Viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus vedėja.
Jos žodžiais, galima, aišku, būtų imtis ir drastiškų priemonių, pavyzdžiui, visus sklypų planuose neįteisintus lauko tualetus imti ir nugriauti.
„Tačiau ar teisinga judinti šitiek sodininkų? Noriu tikėti, kad buitines nuotekas daug kas tvarko pagal reikalavimus“, – teigė valdininkė.
Kol kas apie jokią biotualeto aptarnavimo sutartį, apie kurią „Šiaulių kraštui“ užsiminė sklypo savininkė A. Šavelskaitė, Savivaldybė nėra informuota.
„Kažkoks problemos sprendimas vis tiek bus priimtas. Tik norime padaryti viską teisiškai teisingai“, – sakė valdininkė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
TUALETAS: Kaimynus sukiršino ant kaimynės sklypo ribos pastatytas tualetas. Ne bet koks, o aitriai smirdantis.
BAIMĖ: Dvoką kęsti priversta Aldona Mikalauskienė vasaros dienomis sako negalinti išeiti į savo kiemą.
ATSTUMAI: Sodų bendrijos „Berželis“ pirmininkės Reginos Bielskienės žiniomis, tualetas buvo nupirktas nuolatiniam naudojimui, vadinasi, laikytis sodininkų įstatuose nurodytų atstumų yra privalu.
PAIEŠKOS: Šiaulių miesto savivaldybės Viešosios tvarkos ir sanitarijos skyriaus vedėja Vitalija Pelenienė užtikrino, kad išeitis, vienokia ar kitokia, bus rasta.