
Naujausios
Verba į namus – bėdos į laukus
„Ne aš mušu – verba muša“, – seną posakį priminė Šiaulių universiteto Botanikos sodo direktorė Asta Klimienė. Ji Verbų sekmadienį mokė gyventojus rišti Šiaurės Lietuvos krašto verbas.
Simona KVEDERYTĖ
simona.k@skrastas.lt
„Šiųmetis Verbų sekmadienis sutapo su Pasauline žemės diena. Šios dvi dienos labai susijusios. Gyvybė yra žemė. Iš jos ateina viskas – ir verboms reikalingi augalai, ir stiprybė, ir sveikata, todėl privalome rūpintis ne tik vienas kitu, bet ir žeme“, – sakė A. Klimienė.
Iškėlusi kadagio šakelę paaiškino: „Tai – pagrindinis Šiaurės Lietuvos, Šiaulių krašto, verbų akcentas.“
Verbos rišimas – paprastas. Aplink kadagio šaką rikiuojami jauni, šviežiai nuskinti augalai – „kačiukų“, besiruošiančių sprogti berželių ar gluosnių šakelės. Tikima, kad žalias medis saugo, atneša į namus sveikatos, stiprybės. Įkomponuoti galima ir pražydusių snieguolių, žibuoklių ar kitų džiovintų gėlių.
„Kompozicija baigiama raudonu siūlu – juo sutvirtinama verba. Manyta, kad raudonas siūlas į namus pritraukia laimę“, – pasakojo A. Klimienė.
Šiaurės Lietuvoje tokios verbos į vandenį niekada nebuvo merkiamos. Tradiciškai kišamos už krosnies, spintos ar tiesiog paliekamos garbingoje namų vietoje.
„Verbą reikia pašventinti. Tokia ji – simbolinė apsauga. Gali iš namų išvaryti bėdas. Tereikia verbą pasmilkyti ir pavaikščioti po kambarius“, – patarė A. Klimienė. Pridūrė, kad po metų nedera senų, bet pašventintų verbų išmesti – tai šventas dalykas. Jas reikia sudeginti.
Skirtingos verbų rišimo tradicijos Lietuvos regionuose susiklostė dėl etninių skirtumų. Žemaitijoje žmonės buvo santūresni ir praktiškesni. Derlingesnės žemės duodavo daugiau darbų. Todėl čia gyvenusių lietuvių užsiėmimai būdavo praktiškesni. Verboms skirdavo nedaug dėmesio ir laiko – jos iki šiol rišamos paprastai.
Vilniaus krašto verbos rišamos įmantriau. Jų pagrindas – sausas pagaliukas arba stora smilga. Ant jos nuo apačios dedamos sausos, džiovintos, dažniausiai dažytos žolelės. Jas galima skirtingai išdėlioti, susukti ar sulenkti. Darbas kruopštesnis ir reikalaujantis daugiau laiko.
„Tradiciškai vienos šeimininkės rišdavo devynias skirtingas žoles, kitos – 27. Pavyzdžiui, imdavo javus – dėl gausesnio derliaus, linus – kad drabužių užtektų, kraujažoles – dėl puikesnės sveikatos“, – pasakojo ŠU Botanikos sodo direktorė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
KADAGYS: Šiaulių universiteto Botanikos sodo direktorė Asta Klimienė mokė rišti Šiaurės Lietuvos krašto verbas – šios susideda iš kadagio, „kačiukų“, besiruošiančių sprogti beržų ar gluosnių šakelių.
RITUALAS: Pašventintos, šviežių, žalių medžių šakų verbos į namus traukia sveikatą, stiprybę – smikomos išvaro bėdas.
LAIMĖ: Tikima, kad raudonas siūlas, įrištas į verbą, traukia laimę.
TRADICIJOS: Įmantriau rišamos Vilniaus krašto verbos – ant džiovintos smilgos komponuojami, įvairiai sukami džiovinti augalai.