
Naujausios
Dovanos ir nuolaidos – universiteto koziriai
Šiaulių universitete po fakultetų reorganizacijos nuo kovo 1 dienos prasidės ir katedrų jungimas. Sumažės dekanų ir prodekanų, mažiau reikės pastatų. Optimistiškai planuojamas ir būsimų studentų skaičius. Interviu „Šiaulių kraštui“ rektorius Donatas Jurgaitis sakė, kad studentus aukštoji mokykla bandys pritraukti dovanomis ir nuolaidomis. „Reikia atlikti visus žingsnius, kad Šiauliai liktų jaunimo miestu“, – teigė rektorius.
Simona KVEDERYTĖ
simona.k@skrastas.lt
Sumažinti krūviai
– Kokia dabartinė universiteto situacija?
– Šių metų pradžioje turėjome 496 tūkstančius eurų siekiančią skolą. Bet didžiąją dalį jos sudarė darbuotojų atlyginimai už gruodžio mėnesį. Viską sumokėjome sausio mėnesį ir dabar nebeturime jokių skolų. Atlyginimus mokame laiku.
Gruodžio mėnesį išleidome darbuotojus ir dėstytojus penkių dienų apmokamų atostogų. Tam, kad galėtume nešildyti patalpų ir sutaupytume pinigų. Dėl to vasarą atostogausime atitinkamai trumpiau.
Per pastaruosius metus pavyko sumažinti etatų skaičių. 2014 metų pabaigoje jų buvo – 654. 2015 metų pabaigoje – 578 etatai. Didžiąją jų dalį – 212 – sudaro dėstytojai.
Nors etatus mažinome, bet dėl to dėstytojų nereikėjo išvaryti. Jiems tik sumažintas krūvis. Patys dėl mūsų problemų neišeina, džiaugiasi galėdami dirbti, kad ir mažiau.
Bandome stabilizuoti situaciją. Manau, kad viskas eina į gera.
– Nuo vasario 1 dienos pradėjote vykdyti aukštosios mokyklos struktūros reorganizaciją. Kur veiks sujungti fakultetai?
– Buvo sujungti šeši universiteto fakultetai ir vienas institutas. Liko penki akademiniai padaliniai.
Sujungti padaliniai dabartinėse vietose gyvuos iki šių mokslo metų pabaigos. Į bendras patalpas bus perkelti iki rugsėjo 1 dienos.
Planuojama, kad Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultetas veiks trijuose pastatuose. Socialinių mokslų fakultetas iš Architektų gatvės bus perkeltas į tris pastatus: Humanitarinių mokslų fakultetą, Informatikos, matematikos ir e. studijų institutą, Menų fakultetą arba į „Studentų kampo“ pastatą, esantį P. Višinskio gatvėje 11.
Technologijos, fizinių ir biomedicinos mokslų fakultetas veiks Vilniaus gatvėje 141, dabar jau buvusiame Technologijos ir gamtos mokslų fakulteto pastate. Čia bus perkeltas Informatikos, matematikos ir e. studijų institutas.
Ugdymo mokslų ir socialinės gerovės fakultetas liks I rūmuose, P. Višinskio gatvėje 25. Čia veiks sujungti Edukologijos bei Socialinės gerovės ir negalės studijų fakultetas. Planuojama perkelti ir reformos nepaliestą Mokslo institutą. Tęstinių studijų institutas liks dabartinėse patalpose – Stoties g. 11.
Dekanų kandidatūras teiks rektorius, tvirtins Taryba
– Kas vadovaus naujiems padaliniams?
– Dabar trims sukurtiems fakultetams laikinai vadovauja nauji dekanai. Ugdymo mokslų ir socialinės gerovės fakultetui nuo šiol vadovauja profesorė Diana Strakšienė, buvusi Edukologijos fakulteto dekanė. Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto vadovo postą užima buvęs Socialinių mokslų fakulteto dekanas Gintaras Šaparnis. Technologijos, fizinių ir biomedicinos mokslų fakulteto galva tapo Darius Šiaučiūnas, buvęs Informatikos, matematikos ir e. studijų instituto vadovas.
Kitų dekanų ir jų prodekanų penkerių metų kadencijos baigėsi.
Šiaulių universiteto senatas neseniai priėmė trijų fakultetų tarybų sudarymo tvarką. Dviejų fakultetų tarybose bus po 19 narių, vieno – 17. Tarybą sudarys dekanas, katedrų vedėjai, keturi studentai ir dar vienas papildomas narys. Tarybos turėtų būti išrinktos iki balandžio mėnesio.
Fakultetų taryboms aš teiksiu dekanų kandidatūras. Išrinktus asmenis dar turės patvirtinti universiteto Taryba. Fakultetų vadovai savo nuožiūra atrinks prodekanus.
Sumažės ne tik dekanų, bet ir prodekanų skaičius. Trims fakultetams išdalinti 2,75 etato.
– Dėl reorganizacijos mažėja vadovų. Ar nėra ilgamečių darbuotojų pasipiktinimo, konkurencijos dėl darbo vietų?
– Žinoma, yra nepasitenkinimo. Jei penkerius metus esi dekanu, natūralu, kad norėsi dirbti ir vėliau. Bet reikia suprasti, kad tiek fakultetų egzistuoti negali.
Be to, esami ir buvę dekanai gali rodyti iniciatyvą ir į šias pareigas pretenduoti. Nenusprendžiau, kokius kandidatus kelsiu. Viskas priklausys nuo žmonių darbo.
Universitetas yra įsisukęs į svarbų akreditacijos vajų. Vyksta vertinimas. Stebėsiu žmonių atsidavimą, mano pasiūlymai priklausys nuo akreditacijos rezultatų.
Katedrų pertvarka nuo kovo 1 dienos
– Kaip nuo kovo 1 dienos keisis katedrų struktūra?
– Dabar veikia 24 katedros, liks – 20. Nebereikės keturių vedėjų.
Jungsime Dailės, Dizaino ir Teatro katedras į Menų katedrą.
Filosofijos ir antropologijos bei Istorijos katedra taps Istorijos ir filosofijos katedra.
Jungsime Lietuvių kalbotyros ir komunikacijos bei Literatūros istorijos ir teorijos katedrą – šis junginys vadinsis Lietuvių kalbotyros, literatūros ir komunikacijos katedra.
Muzikos pedagogikos katedra bus perkelta į Ugdymo mokslų ir socialinės gerovės fakultetą. Socialinės pedagogikos ir psichologijos katedros pavadinimą keisime į Socialinės gerovės studijų katedrą.
Visi katedrų vedėjai savo pareigas eina laikinai. Su naujais dekanais pasitarsiu ir vedėjų kandidatus teiksiu fakultetų taryboms. Išrinktus katedrų vadovus tvirtins universiteto Taryba.
Kai kuriuos vedėjus pakeitėme, laikinai būti vedėjais nekvietėme. Dėstytojauti liko Marija Žibūdienė, Giedrius Šiukščius, Jūratė Mackevičiūtė, Džiuljeta Maskuliūnienė. Jų kadencijos baigėsi.
Anksčiau katedros buvo nevienodo dydžio. Vienoje dirbo trys, kitoje – 30 žmonių. Dabar jas suvienodinome.
Universitete egzistuoja dar vienas darinys – studijų programų priežiūros komitetai. Jų yra po vieną kiekvienai studijų programai. Kiekviename komitete dirba po 5–6 žmones. Mano manymu, tuos komitetus reikia išgryninti, nes jie kai kuriais atvejais atlieka tą patį darbą, kaip ir katedros.
Galvojame apie galimybę naikinti komitetus ir jų funkcijas atiduoti katedroms. Dar nenusprendėme.
– Kaip keisis studijų programų skaičius?
– Universitete nuo rugsėjo pirmos dienos liko keliolika studijų programų mažiau. Nesurinkome į jas studentų.
Nuo naujų mokslo metų pradžios visos katedros turėtų vykdyti po vieną dvi studijų programas. Šiemet teiksime 34 bakalauro ir 24 magistro studijų programas.
Ateityje planuojame palikti tik 20 bakalauro ir 20 magistro studijų programų. Galbūt dar mažiau.
Glaudinsime studijų programas. Mažiausiai stoja į technologinės, inžinerinės krypties mokslus. Nedaug studentų surenka humanitariniai mokslai, ypač lietuvių filologija, istorija, filosofija. Daugiau studentų renkasi administravimą, kūno kultūrą, sveikatos mokslų programas.
Nereikalingus pastatus – į aukcioną
– Koks tolesnis taupymo planas?
– Universitete yra dešimt tarnybų. Iki akreditacijos jos liks nepaliestos. Vėliau imsime mažinti ir jų skaičių.
Po fakultetų reorganizacijos pamažės ir ūkio darbuotojų skaičius. Dalis bus perkelti į kitus padalinius, jei turėsime jiems darbo. Kiti yra pensinio amžiaus, todėl jie išeis.
– Ką darysite su nereikalingais pastatais?
– Taupysime mažindami komunalinius mokesčius. Jie kaupiasi dėl nereikalingų patalpų.
Kol kas tik vieną pastatą, esantį P. Višinskio gatvėje 23, dovanojome Sauliaus Sondeckio menų gimnazijai.
Dalį pastatų planuojame parduoti viešame aukcione. Vyriausybei teikėme pastatų sąrašą. Procedūras pradėsime gavę leidimą.
Ketiname parduoti Socialinių mokslų fakulteto pastatą Architektų gatvėje. Taip pat pirmąjį ir trečiojo bendrabučio du aukštus, garažus Kanapių gatvėje, prie Humanitarinio fakulteto esantį namelį. Gautas lėšas naudosime kitų pastatų remontui.
Vėliau viskas priklausys nuo studentų skaičiaus. Universitetas bazuosis P. Višinskio gatvėje, Vilniaus gatvėje 141, Aušros alėjoje.
Prie studentų viliojimo prisidės Savivaldybė
– Kokią universiteto perspektyvą matote naujais mokslo metais?
– Darome viską, kad studentų skaičius stabilizuotųsi. Tikimės, kad naujais mokslo metais surinksime ne mažiau studentų nei šiemet. Tada stabilizuosis ir universiteto pajamos.
Žinoma, nereikia atmesti kasmet didėjančių iššūkių. Šiemet į universitetą atėjo trečdaliu studentų mažiau nei pernai. Tačiau tai – ne pagrindinė problema.
Kasmet krepšelių gauname vis mažiau. Ypač daug rūpesčių kelia mokančiųjų skaičius – jis tirpsta kur kas sparčiau.
2013 metais krepšelius gavo 1 419 studentų, už mokslą mokėjo 2 947. 2014-aisiais nemokamai studijavo 1 213 jaunuolių, mokamai – 2 389. 2015 metais 1 062 studentai gavo valstybės finansavimą, už mokslą moka – 1 848.
Universitetą į duobę tempia ir mokslo metų eigoje išeinantys ir iškrentantys studentai. 2013/2014 mokslo metais netekome 708 studentų. 2014/2015 mokslo metais iškrito 625 jaunuoliai. Priežastys įvairios – ligos, nepažangumas, negalėjimas sumokėti už mokslą.
– Kaip planuojate pritraukti naujų studentų ir išlaikyti esamus?
– Problema, kad krepšelius gavusius studentus nesunkiai sugundo Vilniaus aukštosios mokyklos.
Manome, kad studentus pritrauksime ir išlaikysime juos remdami.
Turime sukūrę skatinimo sistemą, lemsiančią paramos formą ir dydį. Tam, kad motyvuoti studentai, negavę finansavimo, nebėgtų į sostinę ir po studijų liktų studijuoti Šiaulių regione.
Siūlysime nemokamą bendrabutį, studijų laikotarpiui pirksime kompiuterius ar dar ką nors. Siūlysime nuolaidas mokesčiui už mokslą, stipendijas. Paramą gaus gerai baigę mokyklą, gerai besimokantys universitete, kilę iš socialinės rizikos šeimų, socialiai remtini.
Mums padės Šiaulių miesto savivaldybė. Už bendradarbiavimą universitetas iš biudžeto 2016 metais turėtų gauti 48 tūkstančius eurų. Studentams skatinti ketiname skirti iki 80 procentų tos sumos. Manau, kad prisidės ir verslas. Lėšų numatysime ir savo biudžete.
Manau, tokia strategija pasitvirtins. Reikia atlikti visus žingsnius, kad Šiauliai liktų jaunimo miestu.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
STRATEGIJA: Šiaulių universiteto rektorius Donatas Jurgaitis tikisi, kad studentus pavyks pritraukti ir išlaikyti juos remiant.
KRITERIJUS: „Universitetas yra įsisukęs į svarbų akreditacijos vajų. Vyksta vertinimas. Stebėsiu žmonių atsidavimą, mano pasiūlymai priklausys nuo akreditacijos rezultatų“, – apie būsimų kandidatų į dekanus kriterijų užsiminė rektorius Donatas Jurgaitis.