
Naujausios
Regiono verslininkai raginami investuoti
Su kokiais iššūkiais 2014–2020 metais susidurs Šiaulių regiono verslas, vakar svarstė naujai išrinkta Šiaulių pramonininkų asociacijos (ŠPA) vadovybė: prezidentas Alvydas Stulpinas, UAB „Putokšnis“ valdybos pirmininkas, viceprezidentai Arūnas Rupšys, UAB „Ruvera“ direktorius, ir Rolandas Gabrielaitis, UAB „Bodesa“ direktorius.
Irena BUDRIENĖ
irena@skrastas.lt
Gresia pinigų stygius
ŠPA viena iš prioritetinių sričių bus 2014–2020 metų europinės paramos lėšų, skirtų pramonės plėtrai, įsisavinimas. „Šios lėšos turėtų duoti impulsą ir visam Šiaulių regionui, ir pramonei“, – sakė Alvydas Stulpinas.
Jis pabrėžė, kad europinė parama būtina įmonių technologijoms atnaujinti. Be šio žingsnio konkuruoti rinkoje bus neįmanoma. A. Stulpinas sakė, kad šalyje jau pradedama įmonių, kurios galėtų pretenduoti į europinę paramą, analizė, ir paragino regiono įmones aktyviau veikti ir rengti įmonių plėtros projektus.
„Susidaro įspūdis, kad daugelis dar neprabudę, nors prieš akis – unikalus šansas pakelti ant kojų savo kompaniją ir visą regioną“, – sakė A. Stulpinas.
Prezidentas pripažino, kad pramonininkų laukia ne tik galimybės, bet ir iššūkiai. Vienas iš jų – pinigų stygius, „nes bankai prisuko kranelius verslui“.
Investuoti reikia dabar
Viceprezidentas A. Rupšys pabrėžė, kad pirmąjį pusmetį regiono ekonomika augo 6,5–7 procentais, kai kuriose srityse net 20– 40 procentų. Jo nuomone, būtent dabar, augimo periodu, yra geriausias laikas investuoti į įmonių plėtrą ir atsinaujinimą. „Kai ekonomika traukiasi, investuoti jau per vėlu“, – sakė R. Rupšys.
Pagrindinis Šiaulių regiono įmonių variklis yra eksportas, o svarbiausios pramonės šakos: baldų gamyba, maisto bei chemijos pramonė.
Pernai regiono pramonės įmonių apyvartą sudarė apie 2 milijardai litų. Dar 2 milijardus litų generavo pervežimų verslas, kuris iki šiol yra stipriausias pozicijas užimanti paslauga.
A. Rupšio žodžiais, ne užsienio, o vietos investicijos sudaro Šiaulių regiono pramonės pagrindą, todėl iš centrinės valdžios ir apskrities savivaldybių pramonininkai laukia aktyvesnės pozicijos įgyvendinant visam regionui gyvybiškai svarbius projektus. Jo nuomone, europinę geležinkelio vėžę „Rail Baltica“ reikėtų sukti pro Šiaulius, greičiau steigti Šiaulių viešąjį logistikos centrą, Menų inkubatorių.
Darbuotojų atlyginimai didės
Viceprezidentas R. Gabrielaitis prognozavo, kad artimiausiu metu įmonės ženkliai kilstelės atlyginimus savo darbuotojams.
„Darbuotojų atlyginimai negali būti atsieti nuo darbo našumo ir efektyvumo, o šiems didinti taip pat reikalingos europinės lėšos. Padidėjus našumui, atlyginimai kils kiekvienais metais ir ne simboliškai“, – prognozavo R. Gabrielaitis.
Esą dar yra įmonių, kurios rinkoje konkuruoja tik dėl pigios darbo jėgos. „Bet laikas, kai naudojama tik pigi darbo jėga, turi baigtis“, – sakė „Bodesos“ vadovas.
Pramonininkai akcentavo ir jaunimo nedarbo klausimą. Esą patikimos įmonės nejaučia darbuotojų stygiaus, bet gabių, motyvuotų jaunų žmonių į darbą priimtų.
Įmonės, bendraudamos su Šiaulių universitetu, į praktiką priima studentų.
Anot „Bodesos“ vadovo, modelis „ateik už minimumą ir parodyk, kas esi“ jau atgyveno, bet ne visų įmonių vadovai tai supranta. R. Gabrielaitis sakė, kad į jo įmonę grįžo net septyni darbuotojai, mėginę rasti laimę užsienyje.
Jono TAMULIO nuotr.
VADOVYBĖ: Spaudos konferencijoje Šiaulių regiono verslo galimybes ir iššūkius vakar svarstė naujai išrinkta Šiaulių pramonininkų asociacijos vadovybė (iš kairės): Arūnas Rupšys, Alvydas Stulpinas ir Rolandas Gabrielaitis.