
Naujausios
Gintaro pilyse – popiežius ir Kristus iš mamuto kaulo
Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje demonstruojama gintaro pilių miniatiūra. 73-ejų telšiškis juvelyras Alfredas Jonušas jai išleido visas savo santaupas. Miniatiūrai sunaudota apie 5 kilogramai gintaro, mamuto kaulų.
Simona PUŽAITĖ
simona@skrastas.lt
Išleido santaupas, susipyko su žmona
Tautodailininkas, kraštotyrininkas A. Jonušas jaučia sentimentus Šiaulių kraštui – iš čia kilusi jo žmona, dažnai atvyksta aplankyti giminių kapų.
Išgirdęs, kad „Aušros“ muziejus dalyvauja Valstybinio turizmo departamento organizuojamame tarptautiniame projekte „Gintaro kelias“, jis pasiūlė šiauliečiams laikinai papildyti ekspoziciją savo miniatiūra.
Kurti gintarinį pilių kompleksą juvelyrą įkvėpė legenda apie Jūratę ir Kastytį. Darbą jis paskyrė žemaičių krikšto 600 metų jubiliejui. Pasak menininko, kūrinys simbolizuoja ir gintaro kelią, kuris eina nuo Baltijos jūros, per Vokietijos pilis iki Kinijos sienos.
Miniatiūrą sudaro daug smulkių, preciziškai nušlifuotų detalių. 45 cm ilgio ir 35 cm pločio darbą A. Jonušas beveik kasdien gamino apie septynis mėnesius. Didžiąją dalį gintaro juvelyras turėjo savo kolekcijoje, tačiau jo nepakako – teko įsigyti.
„Išleidau santaupas, likau plikas basas. Dėl to ir su žmona susipykau“, – neslepia A. Jonušas.
Kūrinio centre didžiausias gintaro gabalas sveria 800 gramų, jo vertė siekia apie 4 tūkstančius eurų (apie 13 tūkst. litų). Menininko žiniomis, viso darbo vertė – apie 10 tūkstančių eurų (apie 34500 litų). Jis tikisi, kad kūrinį įsigys privatūs kolekcininkai.
Popiežius – iš mamuto kaulo
A. Jonušas turi silpnybę pilims, todėl darbą sudaro tikrų pilių fragmentai: Gedimino pilies, Vokietijos, Slovėnijos pilių, Didžiosios kinų sienos, Pekino Dangaus šventyklos, Tibeto religinių pastatų.
Atidžiai tyrinėjant detales galima pastebėti prie tilto stovinčią Jūratę, gintarą nešantį drakoną. Iš mamuto kaulo Alfredas išdrožė Romos popiežių ir kryžių nešantį Kristų. Tai simbolizuoja krikščionybės atėjimą į Lietuvą ir Žemaitiją. Mamuto kaulą vyrui žentas parvežė dovanų iš Jakutijos.
Mažas detales teko gaminti po padidinamuoju stiklu, mozaiką dėlioti iš daugybės nušlifuotų gabaliukų.
Liemenėlės iš gintaro
Juvelyras iš gintaro kuria ir netradicinius darbus. Pernai jis išgarsėjo gintarinėmis kelnaitėmis ir liemenėlėmis, kuriomis moterys puošėsi Rio de Žaneiro karnavale Brazilijoje.
„Pamačiau, kad užsieniečiai kuria liemenėles iš briliantų, aukso. Pagalvojau, kodėl iš lietuviško aukso nepagaminus“, – idėją aiškino A. Jonušas.
Juvelyras gintarą brangina dėl skleidžiamos vidinės šilumos ir jame glūdinčios paslapties. Tik nušlifavus neapdirbtą gabaliuką galima pamatyti, kas slypi viduje.
Šiauliai „Gintaro kelyje“
Ch. Frenkelio ekspozicijoje „Provincijos dvaras ir miestas XIX a. vid. – XX a. vid.“ pristatomi seniausi muziejuje saugomi gintaro dirbiniai bei šiuolaikiniai apskrities menininkų kūriniai. Didelę ekspozicijos dalį sudaro gintaro meistrų sukurti juvelyriniai dirbiniai: karoliai, vėriniai, apyrankės, segės, auskarai.
A. Jonušo pilių miniatiūra Ch. Frenkelio viloje bus eksponuojama keletą mėnesių.
APIE AUTORIŲ:
Alfredas Jonušas – diplomuotas juvelyras, Lietuvos tautodailininkų ir tautodailės kūrėjų asociacijos narys. Jo darbai eksponuoti JAV, Latvijoje, Norvegijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Bangladeše, Vokietijoje.
Menininko darbai padovanoti Romos popiežiui Jonui Pauliui II, Prezidentui Algirdui Brazauskui, Graikijos premjero žmonai. Per 70 autoriaus sukurtų juvelyrikos dirbinių įsigijo Lietuvos Gintaro muziejus.
Juvelyras 1998 metais dalyvavo Vašingtone vykusiame „Smithsonian“ festivalyje, kur jo sukurti Baltųjų rūmų bei Kongreso (Kapitolijaus) gintaro bareljefai buvo perduoti saugoti į Baltuosius rūmus.
A. Jonušas – Telšių apskrities Žemaičių ir japonų draugijos įkūrėjas ir vadovas. Jis yra įkūręs žemaitišką-japonišką sodybą-muziejų, kuris šiuo metu apleistas dėl lėšų trūkumo.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
PILYS: Juvelyro Alfredo Jonušo miniatiūrą sudaro tikrų rūmų fragmentai, galima aptikti Didžiąją kinų sieną, Pekino Dangaus šventyklą, Tibeto religinių pastatų.
DETALĖS: Miniatiūrines detales menininkas gamino naudodamasis padidinamuoju stiklu.
KRISTUS: Iš mamuto kaulo – kryžių nešantis Kristus.