Bado streikas prieš odontologijos grimasą

Bado streikas prieš odontologijos grimasą

Bado streikas prieš odontologijos grimasą

Po Šiaulių miesto centrinės poliklinikos odontologų langais stalelį su vandeniu pasistatęs pensininkas Jonas Talmantas vakar paskelbė bado streiką. Jis reikalauja protezuoti nekokybiškai sutvarkytus dantis, tačiau nesutinka už tai primokėti dar apie 5000 litų. „Kur žiūri sveikatos apsaugos ministras?“ – klausė vyriškis.

Irena BUDRIENĖ

irena@skrastas.lt

Plomba iškrito po dviejų savaičių

Badaujantis 76-erių metų vyras atrodė nusivylęs. „Dantį šioje poliklinikoje man taisė rugpjūčio 7 dieną, bet po dviejų savaičių plomba iškrito“, – pasakojo.

Jo žodžiais, su darbą atlikusia odontologe V. Truchanovičiūte susitarti nepavyko. Gydytoja atsisakė dantį sutaisyti iš naujo, esą pasitiko arogantiškais žodžiais, o jam suabejojus plombų kokybe, išvarė iš kabineto.

Vyras kreipėsi į administraciją. Surengtas gydytojų konsiliumas, kuriame dalyvavo trys gydytojos: Dalia Gureckienė, Jurgita Zakarevičiūtė ir Aistė Sitnikienė. Odontologės konstatavo, kad paciento dantys sudilę, todėl protezo uždėti neįmanoma.

Ne pirma nuoskauda

J. Talmantas pasakojo ir apie kitų odontologų paslaugas, kurios jo netenkino. 2011 metais skausmingą krūminį dantį taisiusi odontologė iki kraujo išdraskė dantenas.

2012 metų vasarį jis užsiregistravo pas odontologę, kuri apžiūrėjo dantį ir siūlė jį ištraukti, o ne taisyti. Pasiskundus administracijai J. Talmanto dantį imtasi gydyti. Vyras prisiminė, kad net pasiskųsti administracijai buvę nelengva, nes vadovių negalėjo rasti darbo vietoje.

„Jie dirba dar ir savo privačiose klinikose, gauna dvi algas“, – įtarė nusivylęs pacientas.

J. Talmantas girdėjęs ir kitų pacientų skundų, kad plombos greitai iškrenta. Jis įtaria, kad geros plombos iškeliauja į privačias klinikas.

„Ir sovietiniais laikais šioje poliklinikoje geriausi gražiausi dantys buvo ne gydomi, o raunami. Į šiukšlyną mesdavo skambančius baltus dantis“,– tvirtino badoa akciją paskelbęs vyriškis.

J. Talmantas įsitikinęs, kad dabar valdiškoje poliklinikoje odontologai nenori dirbti, nes skuba į privačias klinikas.

Badaus tiek, kiek reikės

Nukentėjęs pacientas žada prie poliklinikos badauti ir nesitraukti tol, kol odontologės pripažins broką ir jį ištaisys. Vyras prašo protezuoti du priekinius dantis.

J. Talmanto žodžiais, jam žadėta dantis užplombuoti, bet pareikalauta parašo, kad neturės daugiau pretenzijų odontologėms.

Pacientui atsisakius pasirašyti ir pareikalavus protezų, paaiškinta, kad 1157 litų, kuriuos skiria Ligonių kasos, negana. Už odontologo paslaugas preliminariai reikėtų primokėti apie 5000 litų iš savo kišenės.

„Kur žiūri sveikatos apsaugos ministras? Kodėl Ligonių kasos neskiria tiek lėšų, kiek reikia pensininkų ir neįgaliųjų dantims protezuoti? Gėda prieš kitas Europos Sąjungos valstybes – pusė Lietuvos piliečių vaikšto be dantų“, – stebėjosi J. Talmantas.

Siūlo kreiptis į tretinį lygį

Nuo šių metų rugsėjo anksčiau savarankiška įstaiga buvusi odontologijos poliklinika yra prijungta prie Šiaulių centro poliklinikos ir nuo šiol vadinasi Odontologijos centru.

Viena iš vadovių, Šiaulių centro poliklinikos Bendros praktikos odontologijos skyriaus vedėja Dalia Gureckienė „Šiaulių kraštui“ sakė, kad plomba iš priekinio paciento danties iškrito dėl patologinio sąkandžio.

Po gydytojų konsiliumo pacientui buvę pateikti trys pasiūlymai.

„Siūlėme protezuoti ir atstatyti sąkandį, plombuoti iš naujo arba važiuoti konsultuotis į tretinį lygį, bet pacientas visko atsisako, nes neturi pinigų“, – teigė D. Gureckienė.

Vedėja neigė, kad su J. Talmantu gydytoja V. Truchanovičiūtė elgėsi arogantiškai. „Atvirkščiai, ji pati verkė po pokalbio su pacientu“, – sakė D. Gureckienė.

Vedėja žadėjo kreiptis į Odontologų rūmų teritorinį skyrių, kviesti dar vieną gydytojų bei protezuotojų konsiliumą ir pasiūlyti pacientui priimtiną išeitį.

 

KOMENTARAS

Panaudojamos ne visos protezavimui skirtos lėšos

Pranas NAINYS, Šiaulių teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas:

– Pagal 2009 metų sveikatos apsaugos ministro įsakymą teisę į dantų protezavimo paslaugas turi apdraustieji privalomuoju sveikatos draudimu asmenys, kuriems sukako senatvės pensijos amžius, kurie yra nedarbingi arba iš dalies darbingi, vaikai iki 18 metų.

Dantų protezavimo išlaidos kompensuojamos tik asmenims, turintiems mažiau kaip 10 antagonistinių dantų porų nuo pirmojo krūminio danties iki kitos pusės pirmojo krūminio danties, arba kuriems diagnozuotas didesnis nei II laipsnio patologinis visų dantų nudilimas (daugiau kaip 1/3 danties vainiko aukščio), kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 mm storio.

Dantų protezavimo paslaugų išlaidos kompensuojamos pagal faktines dantų protezavimo išlaidas, bet ne daugiau kaip 1157 litus. Tiems pacientams, kurių bedantis apatinis žandikaulis 4, 5, 6 dantų srityje yra mažesnio nei 12 milimetrų storio, ir vaikams kompensuojama 3560 litų.

Jeigu paciento patalogija sudėtinga, odontologai siunčia konsultuotis į tretinio lygio įstaigą Vilniuje arba Kaune, kur nustatoma, kad žmogui turi būti kompensuojama 3560 litų.

Dažniausiai vyresnio amžiaus pacientams būna gana ir 1157 litų. Kainas nustato Sveikatos apsaugos ministerija, Ligonių kasos jomis ir vadovaujasi.

Dėl neaiškių priežasčių privatūs odontologijos kabinetai nesudaro sutarčių su Ligonių kasomis, todėl pasitaikydavo situacijų, kai būdavo panaudojamos ne visos protezavimui skirtos lėšos.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

STREIKAS: Pensininkas Jonas Talmantas pasiryžęs badauti tol, kol odontologai pripažins broką ir jį ištaisys.

VARGAS: Bado streiką po odontologų langais paskelbęs 76 metų Jonas Talmantas tvirtino, kad pusę metų turėjusi laikyti plomba iškrito praėjus tik dviem savaitėms po dantų taisymo.

BADAS: Troškulį badaujantis šiaulietis malšina atsineštu vandeniu. Prie automobilio pastatytas staliukas.

PAŽADAS: Šiaulių centro poliklinikos Bendros praktikos odontologijos skyriaus vedėja Dalia Gureckienė žadėjo kreiptis į Odontologų rūmų teritorinį skyrių, kviesti dar vieną gydytojų ir protezuotojų konsiliumą bei pasiūlyti pacientui priimtiną išeitį.