Dėl alaus per­dir­bo Pak­ruo­jo laik­ro­dį

Dėl alaus per­dir­bo Pak­ruo­jo laik­ro­dį

Dėl alaus perdirbo Pakruojo laikrodį

Pakruojiečiai turi miesto laikrodį, kuris ne tik labai dažnai būna netikslus, bet ir rodo varinį gulintį berniuką su alaus bokalais rankose bei miesto alaus daryklos reklamą su tostu „Būk sveikas“.

Laikrodį 1985-aisiais sukūręs skulptorius Gintautas Jonkus neseniai sužinojo, kad  kūrinys buvo perdirbtas be jo žinios. Menininkas jau kreipėsi į Lietuvos autorių teisių gynimo agentūrą (LATGA).

Janina VANSAUSKIENĖ

pakruojis@skrastas.lt

Skulptorius priblokštas

Pasirodo, Pakruojo, kaip alaus miesto, įvaizdį rajono valdininkai pradėjo kurti nuo 2006-ųjų.

Tuomet miesto laikrodis, kurį Pakruojo 400 metų jubiliejui sukūrė skulptorius Gintautas Jonkus ir architektas Algirdas Stonys, buvo perdirbtas ir labai skiriasi nuo buvusio vaizdo.

Laikrodžio pagrindiniu akcentu tapo kas pusę valandos turintis ant kito šono apsiversti berniukas ir iš vieno rankoje laikomo alaus bokalo perpilti smėlį į kitą. Taip prie laikrodžio atsirado ir smėlio laikrodis su alaus bokalais.

Užrašai ant gulinčio varinio berniuko reklamuoja vienos mieste veikiančios alaus daryklos pavadinimą ir tostą „Būk sveikas“.

Gintautas Jonkus apie taip perdirbtą savo kūrinį sužinojo atsitiktinai, nuotraukas išvydęs internete.

„Buvau priblokštas. Mano kurtas laikrodis pakeistas neatpažįstamai. Visi pakeitimai daryti man nepranešus ir nė neklausus“, – „Šiaulių kraštui“ sakė skulptorius.

Dabar autoriaus teises gins agentūra.

Valdininkai autorių nebežino

Kas pirmojo, o vėliau perdirbto laikrodžio autoriai rajono valdžia aiškinosi dvi dienas.

Nors Pakruojyje skulptūrų – ant vienos rankos pirštų suskaičiuosi – Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Birutė Vanagienė žinojo, kad jis buvo darytas Klaipėdos dailės kombinate.

Pakruojo poilsio ir turizmo centras tinklalapyje demonstruoja perdirbto laikrodžio nuotrauką ir po ja skelbia, jog tai – „smagiausias Pakruojo akcentas – alaus laikrodis“. Kas šio kūrinio autorius – nutylima.

„Vedžiau ir pats ekskursijas, bet žmonės neklausė. O aš nepasidomėjau“, – redakcijai sakė Poilsio ir turizmo centro direktorius Valdas Kanišauskas.

Idėja – iš Pamūšio

Kol „Šiaulių krašto“ sujudinti valdininkai bandė aiškintis, kas yra Pakruojo laikrodžio autoriai, redakcija kalbėjosi su pasvaliečiu skulptoriumi Kęstučiu Krasausku.

„Idėja sukurti naują Pakruojui laikrodį kilo plenere Pamūšyje 2006-aisiais“, – tuos laikus, kai Pamūšio seniūne dirbo rajono merė Asta Jasiūnienė, prisiminė skulptorius.

„Tada Pakruojis puoselėjo varniukų valgymo tradicijas, todėl miestui reikėjo humoristinio akcento“, – apie rajono valdžios duotą užsakymą perdirbti miesto laikrodį, atitinkantį kuriamą Pakruojo įvaizdį, pasakojo pasvalietis.

K. Krasaukas teigia, kad kilusią idėją brandino apie pusmetį, po to beveik pats vienas ją ir įgyvendino.

Jo žodžiais, alaus daryklos pavadinimas ant gulinčio beniuko atsirado, nes skulptūros perdirbimą finansavo ne tik Savivaldybė, bet ir išsireklamuoti teisę gavusi alaus darykla.

„Tostas „Būk sveikas“ ir tas smėlio laikrodis – kaip linkėjimas, kad pilstant alų laikas neitų veltui“, – savo sumanymą redakcijai komentavo K. Krasauskas.

„Taip elgtis neetiška“

Redakcija susisiekė su buvusia Pakruojo rajono architekte, Vilniaus Gedimino technikos universiteto docente dr. Dalia Bardauskiene.

„Man teko parinkti laikrodžiui vietą, derinti jo formą bei aikštės sutvarkymo projektą. Kai pastatėme, miesto centras pasikeitė, pagražėjo“ – prisiminė D. Bardauskienė.

Sužinojusi, jog anuomet pastatytas laikrodis buvo perdirbtas be autorių žinios, architektė atsiduso:

„Nors Pakruojo aplinkoje matau labai daug pozityvių permainų, vis dėlto su meno kūriniais taip elgtis neetiška“.

Docentė teigė, kad meno kūriniai neturėtų tapti alkoholio reklama. Jie turėtų skatinti kultūringą laisvalaikio praleidimo būdą.

„Reiktų daugiau propaguoti vaišinimosi kultūrą, nei girtuoklystę. Tą problemą matau akivaizdžiai, kai apsilankau Pakruojyje, sutinku žmones, kuriuos pažinojau“, – sakė D.Bardauskienė.

Asmeninės Gintauto JONKAUS nuotr.

ALUS: Valdžios užsakymu, ant vieno šono gulintis berniukas į centrinę gatvės pusę demonstruoja vienos alaus daryklos užrašą, o apsivertęs ant kitos – tradicinį geriančiųjų tostą.

ORIGINALAS: Taip atrodė pirmasis Pakruojo miesto laikrodis, pastatytas miesto 400 metų jubiliejui.

AUTORIUS: Miesto jubiliejui sukurto laikrodžio autorius Gintautas Jonkus dėl perdaryto kūrinio kreipėsi į LATGĄ.

Asmeninė nuotr.

UŽSAKYMAS: Pasvalietis skulptorius Kęstutis Krasauskas perdirbti Pakruojo laikrodį ėmėsi, gavęs rajono valdžios užsakymą.

Autorės nuotr.

Asmeninė nuotr.

ARCHITEKTĖ: „Meno kūriniai neturėtų tapti alkoholio reklama“, – įsitikinusi buvusi rajono architektė docentė dr. Dalia Bardauskienė.

Autorės nuotr.

ŽINIOS: Valdas Kanišauskas turistams rodo laikrodį, kurio autorių neminėdavo, nes nežinojo.

KULTŪRA: Kultūros ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Birutė Vanagienė redakcijai prisipažino nežinanti nei kas ankstesnio, nei kas perdirbtojo laikrodžio autoriai.