Res­tau­ruo­ti XVI–XIX am­žiaus radiniai

Res­tau­ruo­ti XVI–XIX am­žiaus radiniai

Restauruoti XVI–XIX amžiaus radiniai

Iš Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centro į Joniškį parvežti restauruoti čia 2010–2011 metais archeologinių tyrimų metu rasti XVI–XIX amžiaus daiktai.

Radiniai bus eksponuojami

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus P. Gudyno restauravimo centre restauruoti keramikos radiniai: XVI amžiaus moliniai virimo puodai, XVII amžiaus stiklinis buteliukas nuo brendžio ar vaistų, molinė pypkė, dubuo ir puodukas, XVIII amžiaus pabaigos – XIX amžiaus pradžios stiklinis butelis nuo vyno ar viskio ir molinė lėkštė.

Restauruoti radiniai bus eksponuojami Raudonojoje sinagogoje, įrengus nuolatinę Joniškio krašto archeologijos ir istorijos ekspoziciją.

Praturtinta istorija

Archeologiniai tyrinėjimai Joniškio raudonosios sinagogos aplinkoje vyko 2010–2011 metais (vadovas dr. E. Vasiliauskas). Tada atidengtas XVII–XIX amžiaus kultūrinis sluoksnis, XVIII–XIX amžiais stovėjusių mūrinių gyvenamųjų ir medinių ūkinių pastatų pamatai, XVI–XX amžiaus ūkinės duobės. Taip pat atvertas XIX amžiaus iš raudonų plytų sudėtas takelis, surinkta gausi XVI–XX amžių radinių kolekcija, kuri perduota Joniškio istorijos ir kultūros muziejui.

Nustatyta, kad dar iki 1840–1865 metų, kai buvo pastatyta Raudonoji sinagoga, jos vietoje stovėjo didelis mūrinis pastatas, o visai greta, Upytės gatvėje, XVIII amžiaus pabaigoje – XIX amžiaus pradžioje veikė mūrinė karčema su pusrūsiu (jame rasta sudaužytų butelių, lėkščių šukių).

Tyrimai ir radiniai praturtino žinias apie senąją magdeburginio Joniškio miesto istoriją, urbanistinę raidą, gyventojų buitį ir kasdieninį gyvenimą, prekybinius-kultūrinius ryšius.

„Šiaulių krašto“ inf.

Ernesto VASILIAUSKO nuotr.

BUTELIUKAS: Restauruotas XVII amžiaus stiklo buteliukas, skirtas vaistams arba brendžiui.

ŠUKĖS: Rastos lėkštės šukės iki restauravimo.

LĖKŠTĖ: Restauruota XIX amžiaus lėkštė.