Ma­žes­nis me­du­ne­šis: ar brangs medus?

Ma­žes­nis me­du­ne­šis: ar brangs medus?

Mažesnis medunešis: ar brangs medus?

Bitininkai Janina ir Juozas Neniškiai įkūrė ekologinį bityną ir prekiauja sertifikuotu aukštos kokybės medumi. Ekologiškas medus jiems padeda lengviau konkuruoti rinkoje, tačiau šiemet konkurencijos nebus – daugumos bitininkų derlius trečdaliu mažesnis. Ar brangs medus? Bitininkai to nesitiki, nes pirkėjų nedaugėja.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Rugpjūtis – bitininkų darbymetis

Kelmės rajone, Deivių kaime, bitininkaujantys Janina ir Juozas Neniškiai triūsia viename iš trijų bitynų. Medus jau paimtas. Bičių girdykloms padėti keli stiklainiai su vandeniu. Netrukus bus vežamos penėtuvės ir vaistai.

Iki rugsėjo mėnesio bitės turi būti pamaitintos. Nuo rugsėjo bičių šeimos nori ramiai darbuotis avilyje.

Tiesa, šiemet dar ne visos bičių šeimos nori mėgautis ramybe. Iš kai kurių avilių bitės darbininkės dar neišmetė tranų. Ankstesniais metais tranus išmesdavo liepos mėnesį, nes jau būdavo apvaisinę bitę motinėlę.

Rugpjūtis – bitininkams pats sunkiausias mėnuo. Reikia išimti medų, paruošti žiemoti bites. Sugaudyti išbėgusius spiečius. Su spiečiumi avilį dažniausiai palieka ir senoji bitė motinėlė. Išsiauginti naują motinėlę – sunku. Reikia įdėti labai daug darbo, laiko ir kantrybės. Trūksta geros veislės motinėlių. Neniškių bityne vyrauja kaukazietiškos bitės.

Trys bitynai

Iš šio bityno Kražantės upės pakrantėje Neniškiai šiemet išėmė daugiau medaus palyginus su kitais jų bitynais – apie 40 kilogramų iš avilio. Gal todėl, kad vaismedžiai čia žydėjo ne vienu metu. Kai kurie ant kalno, kai kurie žemiau, palei upę. Be to, labai gausiai žydėjo liepos. O liepų šioje vietovėje daug.

Bitininkai stebisi, kad visai nebuvo balto rapsų medaus, nors aplink geltonavo žydintys ūkininkų laukai. Gal netiko šių rapsų rūšis? Bitininkas girdėjęs, jog yra rapsų, kurių žiedai neturi nektaro.

Janina ir Juozas laiko 66 šeimas bičių. Ekologinio bityno šeimos išsidėsčiusios trijose vietose. Be bityno Kražantės upės pakrantėje dalis šeimų – miške. Trečias bitynas – šalia namų, Deivių kaime.

Mažiausias derlius šiemet gautas iš miško bityno. Jame ir palankiais metais šeima neprineša daugiau kaip 25 kilogramus medaus. Bet šis medus ypač kokybiškas.

Mažiau medaus

Bendras medaus "derlius" šiemet maždaug trečdaliu mažesnis. Sėkmingais metais sukdavo iki 2 tonų medaus, tačiau šiemet Neniškiai svarsto, ar bus bent 1,5 tonos.

Pasak bitininkų, labai staiga atėjęs pavasaris ir šiluma sutrumpino augalų žydėjimo laiką. Beveik nebuvo pavasarinio medaus. Per vasaros kaitrą augalai taip pat greičiau vyto.

„Iš bitininkystės milijonieriumi netapsi, bet galima išgyventi, „– nenusimena Juozas, dar dirbantis vienoje Šiaulių įmonėje autotechniku. Anksčiau verslą Šiauliuose turėjusi Janina jo atsisakė. Iš vyro išmokusi bitininkauti dabar daugiau dėmesio skiria bitėms.

Ekologiškas medus dar nėra brangesnis

Neniškių bitynai gamina ekologišką sertifikuotą medų. Kiekvienais metais bitynai yra kontroliuojami. Žiūrima, iš kokios medžiagos padaryti aviliai, kaip fasuojamas medus, kaip prižiūrimos bitės.

Tenka mokėti už kontrolę ir sertifikatą, pildyti daugybę dokumentų.

Be to, ekologiniam bitynui reikia paieškoti tinkamos vietos. Trys Neniškių bitynai vienas nuo kito nutolę po 20 kilometrų. Į juos važiuoti tenka dažnai. Išdeginama nemažai kuro.

Bet už ekologišką medų pirkėjai dar neišgali mokėti daugiau. Vienintelis ekologinio bityno pranašumas, jog lengviau atlaikyti konkurenciją. Nemažai kibirėlių jų medaus iškeliauja į užsienio šalis.

Sertifikatas – prestižas

Lietuvos bitininkų asociacijos prezidentas Žilvinas Šolys „Šiaulių kraštui“ tvirtino, jog menka Lietuvos žmonių perkamoji galia neskatina bitininkų siekti sertifikatų.

Pavyzdžiui, Vokietijoje ar Prancūzijoje sertifikuoto medaus kainos 30 – 50 procentų aukštesnės negu nesertifikuoto. Lietuvoje šio skirtumo praktiškai nėra. Ž. Šolys sako, jog beveik nėra viduriniosios klasės, kuri galėtų tokį medų įpirkti.

„Sertifikavimas tik principo ir prestižo reikalas, – sako Ž. Šolys. – Bitininkas, sutikęs užtikrinti visus medaus kokybei keliamus reikalavimus bei gauti tai patvirtinantį sertifikatą, prisiima atsakomybę prieš vartotoją ir save. Jis turi daugiau įsipareigojimų ir didesnių sąnaudų.

O lengvesniu keliu einantis, bet prekybinių gabumų turintis bitininkas kartais ir nesertifikuotą medų parduoda brangiau negu sertifikuotą.“

Sertifikato siekia tik vienas kitas vidutinio dydžio bitynas. Stambiausiųjų bitynų šeimininkai neprašo jokios paramos ir nesiekia sertifikatų. „Jiems svarbiau apčiuopiama nauda“, – sako Bitininkų asociacijos prezidentas.

Šiuo metu tik 50 Lietuvos bitynų, laikantys 2286 šeimas, yra sertifikuoti. Skaičiuojama, kad šalyje yra apie 11 tūkstančių bičių laikytojų.

Autorės nuotr.

DARBAI: Rugpjūčio mėnesį bityne netrūksta darbų. Janina ir Juozas Neniškiai jau išėmė medų ir ruošia biteles žiemai.

GĖRIMAS: Juozas Neniškis sako, jog bitelėms neturi trūkti gėrimo.

ŠVENTĖ: Bitininkų Janinos ir Juozo Neniškių ekologiškas medus buvo dalintas svečiams kaip dovana seniūnijos šventėje.

RAMYBĖ: Rudenį ir žiemą bitelėms reikia ramybės. Nes ir šiuo laikotarpiu avilyje jos turi labai daug darbo. Įkyrus landžiojimas į avilį sugaišina po vieną jų darbo dieną, nes sujaukia ir išderina avilio gyvenimą.

AVILIAI: Neniškių bityne naudojami profesionalūs aviliai. Juos pasigamina pats Juozas. (klfo bitininkai aviliai)