Gimnazistai įvertinti pasaulio mokslo ir inovacijų konkurse

Gimnazistai įvertinti pasaulio mokslo ir inovacijų konkurse

Antroji vieta pasaulyje – už "virpantį" rapsą"

Lietuvos mokiniai Atvirame Kinijos jaunimo mokslo ir technologinių inovacijų konkurse CASTIC 2013, surengtame 28 kartą, užėmė pirmąsias vietas. Tarptautiniame konkurse dalyvavo 700 jaunųjų mokslininkų, jie pristatė daugiau nei 500 tiriamųjų darbų.

Pirmąją vietą pelnė Kauno Maironio universitetinės gimnazijos ir Kauno moksleivių aplinkotyros centro auklėtinės Aurėjos Bačinskaitės darbas „Duona su garšva“ (vadovė Jolanta Šernienė). Vienuoliktokė, ieškodama, kuo duonoje galima pakeisti kenksmingus sintetinius konservantus, atrado, kad garšva apsaugo maistą nuo gedimo ir pratęsia jo galiojimo laiką.

Antrąja vieta įvertintas Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos 10 klasės mokinių Pijaus Žagrakalio ir Simono Pranio darbas „Žemųjų dažnių virpesių įtaka sėklų dygimui ir augalo vegetacijai“ (vadovė Valentina Rakužienė). Mokiniai rapso sėklas paveikė žemo dažnio virpesiais ir pasėjo. Iš tyrimo paaiškėjo, kad 500–1000Hz diapazonu paveiktos sėklos išdygsta greičiau. Vėlesni bandymai patikslino, kad paveikus juos 800 Hz, galima išauginti aukštesnius augalus. Taip rapsų auginimo laiką galima paankstinti visa savaite. Apie vaikinų tyrimus yra rašęs ir „Šiaulių kraštas“.

Trečioji vieta skirta Tauragės „Versmės“ gimnazijos 11 klasės mokinei Violetai Kalašinskaitei už darbą „Natūralių priemonių naudojimas bičių Apis mellifera erkėtumui mažinti (kontrolei)“ (vadovė Vitalija Kalašinskienė). Naudodama natūralias priemones Violeta sukūrė metodą, kaip sumažinti bičių užkrečiamumą erkėmis.

„Šiaulių krašto“ inf.

Gitanos Viganauskienės nuotr.

NUGALĖTOJAI: Jaunieji Lietuvos mokslininkai, įvertinnti Kinijoje – Aurėja Bačinskaitė, Violeta Kalašinskaitė ir šiauliečiai – Simonas Pranys ir Pijus Žagrakalys.