
Naujausios
Užsienyje sudarytas santuokas reikėtų registruoti ir Lietuvoje
Lietuvos civilinės metrikacijos įstaigos suskaičiavo, kad pernai užsienyje buvo sudarytos 2599 lietuvių santuokos. Specialistai pataria užsienio valstybėje sudarytą santuoką, kaip ir ištuoką, įtraukti į apskaitą ir Lietuvoje.
Natalija KONDROTIENĖ
natalija@skrastas.lt
Informuoti apie santuoką
Teisingumo ministerijos Teisinių institucijų departamentas aiškina, kad dėl užsienyje sudarytos santuokos, visa atsakomybė ir neigiamos pasekmės, jeigu tokių atsirastų, tektų patiems piliečiams.
Nepranešimas apie užsienyje sudarytą santuoką nėra priemonė išvengti iš santuokos kylančių turtinių pasekmių, santuokos sudarymo faktas gali paaiškėti bet kada vėliau, ypač kilusio turtinio ginčo metu.
Teisme įrodžius santuokos faktą, gali paaiškėti tam tikri sutuoktinio įsipareigojimai kitam sutuoktiniui ar netgi sutuoktinio kreditorių atžvilgiu.
Siekiant išvengti galimų neigiamų pasekmių, vertėtų kuo greičiau informuoti atsakingas institucijas apie užsienio valstybėje sudarytą santuoką. Lietuvoje sutuoktiniams išduodamas lietuviškas santuokos liudijimas.
Pakartotinai tuoktis Lietuvoje nebereikia, nes pripažįstama užsienio valstybėje sudaryta santuoka.
Procedūra nesudėtinga
Pasak Teisingumo ministerijos Teisinių institucijų departamento Teisinės pagalbos skyriaus vyriausiosios specialistės Liucijos Šimkutės, užsienio valstybėje sudarytos santuokos apskaitos procedūra – nėra sudėtinga.
Reikėtų kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigą pagal deklaruotą gyvenamąją vietą, o jei asmuo neturi gyvenamosios vietos Lietuvoje – į paskutinės gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigą arba į Vilniaus miesto civilinės metrikacijos įstaigą.
Pateikti tinkamai įformintą užsienio valstybės išduotą santuokos sudarymo dokumentą bei sutuoktinių asmens tapatybės dokumentus.
Bažnytinės santuokos gali nepakakti
L. Šimkutė atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje pripažįstamos tik tos užsienio valstybėje sudarytos santuokos, kurios pagal santuokos sudarymo vietos teisę laikomos galiojančiomis.
„Jeigu užsienio valstybėje, kurioje sutuoktiniais laikomi tik susituokę valstybinėse institucijose, atlikta bažnytinė santuokos ceremonija, bet sutuoktiniai neįregistravo civilinės santuokos, toje užsienio valstybėje jie nelaikomi sutuoktiniais, todėl ir Lietuvoje nebus galima pripažinti jų užsienio valstybėje sudarytos bažnytinės santuokos.
Tai aktualu besituokiantiems Prancūzijoje, Vokietijoje, Rusijoje“, – pažymi L. Šimkutė.
Kai kur, kaip ir Lietuvoje, pripažįstama bažnytinė santuoka, jei ji sudaryta laikantis tam tikrų sąlygų, pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje, Švedijoje, Suomijoje, Latvijoje.
Kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, islamo, galima tik bažnytinė santuoka, kadangi civilinė santuoka neegzistuoja.
Verta pranešti ir apie ištuoką
L. Šimkutė pastebi, kad Lietuvoje pripažįstamos tik tos užsienio valstybėje sudarytos santuokos, įregistruotos nepažeidžiant sąlygų, kurioms esant Lietuvoje apskritai draudžiama tuoktis (santuoka tarp tos pačios lyties asmenų, artimų giminaičių, nenutraukus ankstesnės ir kt.).
Lietuvos piliečiai, įregistravę ištuoką užsienio valstybėje, taip pat turėtų apie tai informuoti.
„Informavimo tvarka analogiška – reikėtų kreiptis į civilinės metrikacijos įstaigą ir pateikti įsiteisėjusį užsienio valstybės teismo sprendimą nutraukti santuoką arba ištuokos liudijimą ir savo asmens tapatybės dokumentą“, – sakė Teisinės pagalbos skyriaus vyriausiosios specialistė.
EPA-ELTA nuotr.
VESTUVĖS: Dalis lietuvių siekia egzotiškų vestuvių, todėl tuokiasi tolimuose kraštuose, pagal tų kraštų tradicijas.