Dailininkai Šiaulius paverstų menininkų miestu

Dailininkai Šiaulius paverstų menininkų miestu

Dailininkai Šiaulius paverstų menininkų miestu

Plenere, skirtame Šiaulių 777–ajam gimtadieniui, tapytojai savo darbuose pavaizdavo miestą, jo žmones, stengėsi užčiuopti jo atmosferą. Dailininkai aiškina, kad juos įkvepia ir mistika. Jie svarsto, kad Šiauliai galėtų tapti menininkų miestu.

Simona PUŽAITĖ

simona@skrastas.lt

Tapė senosiose kapinėse

Plenerą organizuoja Šiaulių universitetas (ŠU) kartu su Savivaldybe. Dešimt dienų kuria dešimt tapytojų iš Lietuvos ir užsienio.

Iš Rygos atvykusi dailininkė Agnija Germane sumanė nutapyti plenero dalyvių portretus – kolegos jai pozavo.

„Kai pirmą vakarą man pasakė išsirinkti, kuris iš lietuvių dailininkų gražiausias, pradėjau stebėti visų veidus. Todėl ypač pozuoti paveikslui jiems nereikėjo – aš jau žinojau kokios jų pozos“, – pasakoja A. Germane. Menininkė šmaikštauja, kad pleneras per trumpas, todėl teko išsirinkti tris gražiausius.

Autorė lankėsi Palendrių Šv. Benediktino vienuolyne. Ten sutiko lietuvį, kuris pasakė, kad prieš einant miegoti, reikia pasakyti savo širdžiai maldą „Sveika, Marija“. Vakare grįžusi į Šiaulius moteris pasiėmė drobę etiudams ir išėjo pasivaikščioti po miestą.

„Kojos pačios mane nunešė į senąsias kapines, kur pamačiau labai gražią Švč. Mergelės Marijos skulptūrą. Atsiklaupusi ant kelių ją nutapiau“, – paveikslo gimimo istoriją pasakojo latvių dailininkė.

Persodino medžius

Michail Cibulskis iš Vitebsko sako, jog Šiaulių charakteris susideda iš, rodos, nereikšmingų, senų statinių, paminklų ir Nikitos Chruščiovo laikų penkiaaukščių namų. „Visa tai laikui bėgant įgauna tam tikrą reikšmę, įdomumą“, – įsitikinęs dailininkas.

Jam miesto ritmas ramus, horizontalus, provincialus, tačiau ne blogąja prasme. Mažas miestas gali būti privalumas.

Dailininkas save apibūdina kaip ryškių spalvų mėgėją, todėl jam Šiauliai –Saulės spalvų pripildytas miestas. Toks jis vaizduojamas M. Cibulskio darbuose. Menininkas siekė apvaikščioti visą miestą.

Vilniečio tapytojo Broniaus Gražio darbas susijęs su miestu, jo žmonėmis, atmosfera. Dailininkė Birutė Pelenytė-Kuicienė nutapė geležinę lapę prie Talkšos ežero.

Žalias centrinio parko vaizdas pro Menų fakulteto balkoną įkvėpė tapytoją Giedrę Ryškutę. Ji juokauja, jog vardan spalvinės kompozicijos kai kur paveiksle teko „persodinti“ medžius.

Šiaulietis dailininkas, gyvenantis Vilniuje, Romas Balinskas džiaugiasi, kad kaskart atvykstant miestas keičiasi į gera. „Kadangi visos gamyklos beveik užsidarė, Šiauliams reikėtų išskirtinumo, pavyzdžiui, padaryti menininkų miestu. Reikėtų ne tik menų inkubatoriaus, bet ir menininkų rezidencijos“, – apie idėją fiks sako R. Balinskas.

Plenero paroda atidaroma ŠU dailės galerijoje penktadienį 17 valandą. Dalis dailininkų kūrinių po plenero liks Šiauliuose.

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

DALYVIAI: Globojami Šiaulių universiteto Menų fakulteto dekano Vaidoto Janulio (antroje eilėje pirmas iš dešinės) menininkai tapė Šiauliuose.

IDĖJA: Latvijos dailininkės Agnijos Germane darbuose – plenero dalyvių portretai.

PAVEIKSLAS: Dailininkė Birutė Pelenytė-Kuicienė paveiksle įamžino turistų lankomą objektą skulptūrą „Geležinė lapė“.