Kaip išvengti šilumos ir saulės smūgio

Kaip išvengti šilumos ir saulės smūgio

PRAVARTU ŽINOTI

Kaip išvengti šilumos ir saulės smūgio

Šią savaitę vyraujantys karščiai kelia grėsmę sveikatai ne tik atviroje saulėkaitoje, bet ir įkaitusioje patalpoje. Specialistai pataria, kaip atpažinti, išvengti, ar pagelbėti šilumos ar saulės smūgį patyrusiems žmonėms.

Natalija KONDROTIENĖ

natalija@skrastas.lt

Šilumos smūgis gali ištikti patalpoje

Šiaulių savivaldybės visuomenės sveikatos biuro Sveikatos stiprinimo skyriaus vedėja Loreta Ručinskaitė sako, kad šilumos smūgis gali ištikti ilgai būnant saulėkaitoje, nevėdinamoje patalpoje, dirbant karštoje aplinkoje, aktyviai judant ir geriant mažai vandens, sportuojant.

„Šilumos smūgis ištinka, kai kūnas prakaituodamas nepajėgia išgarinti susikaupusios šilumos. Jei žmogų veikia tiesioginiai saulės spinduliai, kaitinantys nepridengtą galvą, sprandą, jį gali ištikti saulės smūgis“, – aiškino specialistė.

Saulės smūgis kerta į galvą

Gavus saulės ar šilumos smūgį, žmogus gali nualpti. Nualpusį žmogų būtina paguldyti ant nugaros, pakelti jo kojas, galvą nuleisti šiek tiek žemiau už kūną.

„Nualpusiam atlaisvinkite drabužius, atsekite apykaklę, atlaisvinkite diržą. Pasirūpinkite, kad gautų kuo daugiau oro: atidarykite langus, išneškite į lauką. Veidą, kaklą reikėtų apšlakstyti vėsiu vandeniu, vėsinti drėgnu rankšluosčiu. Atsipeikėjusiam žmogui neleiskite iš karto atsistoti. Po kelių minučių padėkite jam atsisėsti, o eiti leiskite tik kai pasijus gerai“, – sakė L. Ručinskienė.

Jei šie veiksmai nepadeda ir žmogus neatsigauna per kelias minutes, specialistė pataria skubiai kviesti greitąją pagalbą.

Kol laukiama medikų, nukentėjusįjį reikėtų paguldyti į stabilią šoninę padėtį ir stebėti sąmonę, kvėpavimą, širdies darbą.

Kaip atpažinti šilumos smūgį?

Kūno temperatūra pakyla iki 40 laipsnių, ima skaudėti ir svaigti galva, eisena tampa netvirta, pykina, kankina troškulys, skauda pilvą, viduriuojama, be rimtos priežasties kyla nerimas, sutrinka orientacija, apima mieguistumas, vangumas, atsiranda dažnas, stiprus pulsas.

Kaip padėti ištiktam šilumos smūgio?

Nukentėjusįjį nuo šilumos smūgio reikia nuvesti į pavėsį, apkloti šaltu vandeniu sudrėkinta paklode ar rankšluosčiu. Nuolat ją drėkinti, kol kūno temperatūra sumažės iki 37,5 laipsnių, tuomet drėgną paklodę pakeisti sausa, girdyti vėsaus, tačiau nešalto skysčio, kreiptis į medikus.

Kokie saulės smūgio požymiai?

Atsiranda galvos skausmas, svaigimas, silpnumas, pykinimas, vėmimas, zvimbimas ausyse, mirgėjimas akyse, sąmonės aptemimas, išbalusi oda, išpila šaltas prakaitas.

Ką daryti ištikus saulės smūgiui?

Nedelsiant reikia kviesti greitąją pagalbą. Kol laukiama, skubiai eiti ar vesti nukentėjusįjį į pavėsį, ant galvos dėti šaltame vandenyje sudrėkintą audinį, rankšluostį, rūbą, duoti gerti vėsių, bet nešaltų gėrimų.

Romos Balsienės (ELTA) nuotr.

AUGINTINIAI: Augintinius taip pat veikia karščiai. Pastebėję gyvūnų būsenos pakitimus – dažną paviršinį kvėpavimą, stiprų prakaitavimą, neramius, judesius, sutrikusią koordinaciją, reikia apsaugoti gyvūnus nuo tiesioginių saulės spindulių, atvėsinti juos, apipilti vandeniu, nuvesti į pavėsį. Dėl tolesnio gydymo reikėtų kreiptis į veterinarijos gydytojus. Karščių metu gyvūnus intensyviau puola ir kraujasiurbiai vabzdžiai.