
Naujausios
POKALBIS SU PROFESIJOS MEISTRU
Laikrodžius reikia mylėti kaip moteris
Prie šiauliečio laikrodininko Albino Tamučio darbo vietos nuolat būriuojasi nesibaigianti klientų eilė. „Gerai dirbant darbo užtenka“, – sako jis. Visais laikais svarbus laiko tikslumas darosi dar reikalingesnis.
Greta KLIMKAITĖ
vasara@skrastas.lt
Laikrodis – kasdienybė
A. Tamučio nuomone, laikrodis šiandieniniame gyvenime yra būtinybė. Be jo neįmanomas tikslumas, kuris žmonėms – labai reikalingas.
Vyras sakė, kad laikrodis svarbus ne tik dėl savo funkcijų. Jis reikalingas vienišiems žmonėms, nes tuomet išlieka pojūtis, jog namuose dar kažkas yra, taip jie būna ne vieni ir jaučia gyvenimo ritmą.
Profesija nuo jaunystės
Amato mokytis A. Tamutis pradėjo būdamas šešiolikos metų, kai tėvas jį nuvedė pas pažįstamą laikrodininką į dirbtuves.
Dvejus metus buvęs mokiniu, vėliau įgijo aukštesnes kategorijas, su daugybe kitų specialistų dirbo ceche, o atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, ėmėsi privataus verslo, kuriame iki šiol tenka nuolat tiesiogiai bendrauti su klientais.
Laikrodininku 50 metų dirbantis vyras sakė, kad profesiją pasirinko atsitiktinai.
„Jaunystėje buvau labai tam nusiteikęs, daug dirbau, kol įsisavinau laikrodį, tad dabar sutaisyti galiu bet kokį“, – pasakojo jis.
Svarbiausia – kantrybė
„Be kantrybės nebus ir gerų specialistų“, – teigia A. Tamutis. Jis kruopštumą ir šaltus nervus laiko svarbiausiomis laikrodininko savybėmis.
Meistro nuomone, darbą reikia mėgti: „Gali išdirbti visą gyvenimą ir netapti laikrodininku. Čia kaip gydytojas, kuriam reikalingas pašaukimas.“
Šiuo metu, pasak jo, yra daug netikrų laikrodininkų, kurie geba tik pakeisti elementus, tačiau ėmęsi rimtesnio darbo tiesiog sugadina laikrodį.
Darbas sudėtingėja
A. Tamučio manymu, labai svarbu nuolat mokytis, tobulėti, sekti technologijų pokyčius, nes laikrodžiai tampa vis sudėtingesni.
„Sovietiniais laikais sukurdavo vieną laikrodį ir gamindavo 40 metų tokį patį, o dabar jie kasdien kinta, didelė įvairovė, tad net tos pačios firmos panašius laikrodžius sunku rasti“, – apie sunkėjantį laikrodininko darbą pasakojo vyras.
Dabar žmonės dažniau renkasi ne mechaninius, bet kvarcinius ir elektroninius laikrodžius, kurie yra tikslesni, tačiau ir juos perprasti bei sutaisyti reikia daugiau laiko.
Laikrodžio tvarkymas gali užtrukti 5 valandas ar ilgiau, prie vieno A. Tamutis yra praleidęs net dvi paras.
Svarbi priežiūra
„Laikrodį reikia saugoti, tada jis tarnaus ilgai ir kokybiškai“, – sakė vyras.
Specialisto teigimu, norint turėti ilgaamžį laikrodį, jį svarbu valyti. Pavyzdžiui, sieninius valyti patartina kas 5 metus, tačiau dauguma jų atnešami jau uždulkėję ir išdilę.
„Dabar yra ypatingai gerų ir gražių laikrodžių, tad juos gerbti ir mylėti reikia kaip moteris“, – šypsodamasis sakė A. Tamutis.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
LAIKRODININKAS: A. Tamutis mėgsta savo darbą ir mano, kad per 50 metų tapo geru meistru.
POKYČIAI: Dabar laikrodžiai sparčiai tobulėja, sudėtingėja jų technologijos.