
Naujausios
Atnaujinamas Geležinkelių muziejus
Šiaulių geležinkelių muziejuje verda darbai: muziejų prijungus prie Šiaulių geležinkelių infrastruktūros, jis perkeltas į naujas patalpas, atnaujintas. Šiuo metu tvarkoma vidinė muziejaus ekspozicija, darbus planuojama užbaigti rudenį. O Šiaulių garvežiukas iš stoties rampos perkeltas į kitą vietą (Dubijos g. 26).
Gintarė ROVAITĖ
vasara@skrastas.lt
Naujos patalpos
Šiaulių geležinkelių muziejus, įkurtas 1971 metais, anksčiau priklausė Lietuvos geležinkeliams, prieš trejus metus jis buvo prijungtas prie geležinkelių infrastruktūros.
Muziejaus metodininkės Ilonos Simulienės teigimu, Geležinkelių muziejui naujos patalpos žadamos buvo jau seniai – ankstesnės buvo per mažos, į jas vos tilpdavo didesnės lankytojų grupės.
Muziejus buvo įrengtas rūsyje, o lauke stovinčio siaurojo geležinkelio garvežiuko – vertingiausio muziejaus eksponato – niekas nesaugojo.
2004 metais Šiaulių geležinkelių infrastruktūros teritorijoje įrengtas muziejus po atviru dangumi, į kurį perkelta dalis Geležinkelių muziejaus eksponatų.
Dabar į naujas patalpas perkeliama ir vidinė muziejaus ekspozicija.
Ekskursijos – pamatyti ir sužinoti
Šiuo metu ekskursijos muziejaus lankytojams rengiamos tik po lauko ekspoziciją.
Muziejaus svečius pasitinka vertingiausias eksponatas – 1948 metais pagamintas siaurojo geležinkelio garvežiukas.
Į muziejų po atviru dangumi garvežiukas perkeltas 2009 metais, iki tol jis stovėjo senojoje muziejaus teritorijoje prie geležinkelio stoties.
Šalimais pastatytas didelis plačiojo geležinkelio garvežys, pagamintas 1947 metais.
Prie garvežio įrengta stotelė, čia lankytojams pasakojama ne tik apie eksponatų ir pačio geležinkelio istoriją, bet ir apie saugumą geležinkeliuose.
Be garvežių muziejaus lauko ekspozicijoje galima pamatyti vagonus, senovinių bėgių atkarpas ir jų pjaustymo priemones, garvežio apsisukimo ratą bei įvairią geležinkelio techniką.
Muziejuje dažniausiai lankosi vaikai, juos ypač džiugina galimybė patiems įlipti į garvežius ar vagonus, pamatyti, kaip eksponatai atrodo iš vidaus. Ekskursijų metu stengiamasi, kad vaikai eksponatus ne tik apžiūrėtų, bet ir sužinotų kažką naujo.
Muziejus dažnai sulaukia ir vestuvininkų, norinčių nusifotografuoti prie garvežių ar vagonuose.
Vidinė ekspozicija – rudenį
Vidinės Geležinkelių muziejaus ekspozicijos šiuo metu aplankyti negalima, ji perkeliama į naujas patalpas. Planuojama, kad muziejaus lankytojai čia galės apsilankyti jau rudenį.
Į pastatą, kuriame bus eksponavimo salės, įmūrytas keleivinis vagonas, kuriame bus įrengta kino salė – lankytojai čia galės stebėti dokumentiką apie geležinkelio istoriją, vyks edukaciniai užsiėmimai.
Nors naujosios patalpos erdvios, I. Simulienės teigimu, visų muziejaus eksponatų vienu metu eksponuoti nepavyks. Ekspozicijas planuojama daryti temines, jas reguliariai keisti.
Bus galima išvysti įvairiausių eksponatų – senų nuotraukų, įvairios technikos, įrankių, net senovinės geležinkelių darbuotojų aprangos pavyzdžių.
I. Simulienė džiaugiasi, kad daug eksponatų muziejui dovanoja ir lankytojai.
Dažnai įvairių daiktų muziejui padovanoja buvę geležinkelininkai ar jų artimieji.
„Kartais žmonės patys nežino, kad turi vertingą daiktą, o muziejui tokia dovana gali būti labai vertinga“, – apie eksponatus pasakojo I. Simulienė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
GARVEŽIUKAS: Lankytojus pasitinka vertingiausias muziejaus eksponatas – siaurojo geležinkelio garvežiukas PT-4-153.
VAGONAS: Į muziejaus pastatą įmūrytame vagone bus įrengta kino salė.