
Naujausios
Kurtuvėnus sujudino teatrų šventė ir atgaivintas turgelis
Šiaulių rajone, Kurtuvėnuose, prie svirno, dvi savaitgalio dienas vyko 13-asis respublikinis lietuviškų tarmių klojimų teatrų festivalis. Jame suvaidinta dešimt spektaklių. Sekmadienį festivalio dalyvius ir kurtuvėniškius sukvietė atgaivintas kiemturgis.
Algimantas BRIKAS
brikas@skrastas.lt
Nusilenkta tarmėms
Šeštadienį prie svirno buvo sutikti vežimaičiu atvažiavę festivalio šeimininkai Ona (Irena Pluščiauskienė) ir Jokūbas (Zenonas Gestautas).
Apie tai, kad festivalyje pirmiausia bus nusilenkta tarmėms, paskelbė teatralizuotu pasirodymu jį atidarę Šiaulių rajono kultūros centro mėgėjų teatrai „Mozaika“ ir „Ikaras“. Skambėjo aukštaičių, žemaičių, dzūkų ir suvalkiečių tarmės.
Teatrų festivalyje pirmieji pasirodė žemaičiai – jame debiutavęs Telšių rajono Nevarėnų kultūros centro mėgėjų teatras „Žibintas“, suvaidinęs Edmundo Untulio komediją „Laimės kalvis“.
Nevarėniškius scenoje šalia svirno pakeitė šeimos lėlių teatras „Abra kadabra“ iš Gruzdžių (Šiaulių rajonas). Jis suvaidino spektaklį lietuvių liaudies pasakos motyvais „Bandelė“ (režisierė Jurgita Jasiškytė).
Tą dieną žiūrovai dar pamatė Kriukų (Joniškio rajonas) mėgėjų teatro spektaklį, Bitės Vilimaitės „Mirusiųjų reikalai“, ir Kurtuvėnų folklorinio ansamblio „Kurtuove“ vaidinamą spektaklį pagal Augustino Griciaus komediją „Palanga“.
Šeštadienio vakarą festivalio virusas, kaip per festivalio atidarymą žadėjo Šiaulių rajono kultūros centro direktorius Raimondas Sinkevičius, dar pasiekė ir tos pačios parapijos kitus kaimus.
Bubiuose nevarėniškiai suvaidino Kurtuvėnų žiūrovų jau matytą „Laimės kalvį“, o Bazilionuose vietinė teatro trupė – G. M. Martinez de Sierra „Lopšinė vienuolyne“ (režisierė Birutė Sinkevičienė) ir prieš savaitę savo penkiasdešimtmetį atšventęs Punsko (Lenkija) lietuvių kultūros namų klojimo teatras – Balio Sruogos komediją „Dobilėlis penkialapis“ (režisierė Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė).
Sekmadienį festivalis prasidėjo šeimininkų Onos ir Jokūbo bei iliuzionistės Ninos Kundrotienės pasisveikinimu.
Kupiškio rajono Skapiškio kultūros namų teatras „Stebulė“ bei vaikų ir jaunimo teatro studija „Ku-kū“ parodė spektaklį „Pasakoja kupiškėnai“ (režisierė Vida Vadoklytė), Jono Vaičkaus „Skrajojamasis“ teatras iš Mažeikių – groteską pagal Kazio Sajos „Mamutų medžioklę“ (režisierė Airida Lementauskienė).
Festivalis baigėsi Punsko lietuvių kultūros namų klojimo teatro suvaidintu „Dobilėliu penkialapiu“.
Tarp spektaklių šeštadienį koncertavo Bubių folklorinis ansamblis „Obelėlė“ (vadovė Aldona Vyšniauskienė), o sekmadienį – Kurtuvėnų folklorinis ansamblis „Kurtuove“ (vadovė Edita Ramančionienė).
Suorganizuoti nebuvo sunku
Sekmadienį iškilmingai atidarytas Kurtuvėnų turgelis. Jis viliojo ir daugelį klojimų teatrų artistų.
Turgelyje prekiauta duona, pienu, sūriais, pintais ir kitokiais gaminiais.
Kadaise miestelį garsino dideli turgūs. Jų atgaivinimo idėja sklandė jau seniai.
Pagrindinis lietuviškų tarmių klojimo teatrų festivalio organizatorius Zenonas Gestautas, Šiaulių rajono kultūros centro direktoriaus pavaduotojas, sako, kad jį suorganizuoti nebuvo sunku, nes yra geri pagalbininkai – kultūros centro darbuotojai ir mėgėjų teatrų vadovai Leontina ir Petras Valskiai.
Festivalyje pirmą kartą dalyvavo „Skrajojamasis“ teatras iš Mažeikių ir Nevarėnų kultūros centro mėgėjų teatras. Kiti teatrai, anksčiau ar vėliau, jau yra jame dalyvavę.
Autoriaus nuotr.
PRADŽIA: Festivalį atidarant pasirodo vaikų ir jaunimo teatras „Ikaras“.
VEDĖJAI: Festivalio gaspadoriai – Ona ir Jokūbas, Irena Pluščiauskienė ir Zenonas Gestautas.
KALBA: Festivalį atidarant aiškėja, kad tarmės – sudėtingas dalykas.
KOMEDIJA: Scena iš Nevarėnų kultūros centro mėgėjų teatro „Žibintas“ spektaklio „Laimės kalvis“.
PASAKA: Vaidina šeimos teatras iš Gruzdžių „Abra kadabra“.
VIRTUVĖ: Šalia svirno pietus vaidintojams ruošia Juozas Popovas (antras iš kairės) ir Stanislovas Samušis (dešinėje).
TURGELIS: Atgaivintame turgelyje galima buvo nusipirkti iš beržo, uosio, obels šakų surištų vantų.