„Pelkėti“ darbe tapo įprasta

„Pelkėti“ darbe tapo įprasta

„Pelkėti“ darbe tapo įprasta

Tautos atstovai prieš keletą savaičių svarstė, ar pedagogams turėtų būti taikomi kadencijos apribojimai. Tačiau toks pasiūlymas niekam nepasirodė naudingas, dar geriau, buvo liepta nenervinti švietimo bendruomenės, esą ten ir taip daug įtampos.

Visgi pati švietimo bendruomenė tikina, kad įvesta rotacija būtų ne tik reikalinga, bet ir labai naudinga. Su tokia nuomone sutinka ir Mickūnų vidurinės mokyklos l.e.p. direktorius Viktor Kirkevič.

„Negali čia būti jokių kalbų, reikia būtinai kadencijų. Kai žmogus dirba taip nepertraukiamai, pripranta prie savo darbo vietos, gerų sąlygų, gali pradėti nebesistengti tobulėti, prisibijoti naujovių“, – tvirtino V. Kirkevič.

Mokyklos vadovų kaita - būtina "Respublika" nuotr.

Ilgaamžis vadovas

Mickūnų vidurinei prieš tai vadovavęs Bernard Avlasevič savo darbų kadenciją tęsė beveik pusamžį. Vyras mokyklai vadovavo net 47-erius metus. Nors, pasak V.Kirkevič, niekas dėl to nesiskundė, vadovas jis buvęs geras, visgi paskutiniaisiais metais matėsi ir jautėsi mokyklos direktoriaus nuovargis.

„Žmogus negali tiek dešimtmečių išdirbti efektyviai. Kad ir mūsų buvęs direktorius, kuriam paskutiniai dveji vadovavimo metai buvo sunkūs. Jau ir sveikata ne ta, matėsi nuovargis. Reikia užleisti vietą jaunesniems, kurie nebijotų naujovių. Po penkerių metų turėtų vykti kažkokia rotacija, jei tas vadovas nori ir toliau vadovauti mokyklai, tegu stengiasi, tobulėja, planuoja kelti savo kvalifikaciją. Nėra gerai, kada vienas užsisėdi savo kėdėje, tuomet kiti specialistai praranda galimybę pasireikšti“, – tvirtino pašnekovas.

Specialisto teigimu, visur taip turėtų būti, rotacija yra normalus dalykas. Visos bendruomenės reikalauja atsinaujinimo, idėjų, minčių, kaip prisidėti prie pačios mokyklos ir švietimo gerinimo.

„Mūsų mokyklos ugdymo rezultatai visada buvo geri, iš tėvų jokių priekaištų niekada negaudavome, kolektyvas buvo suburtas taip pat puikus, savivaldybės švietimo skyrius džiaugėsi mūsų pasiekimais, tad niekas nematė prasmės nieko keisti. Bet tokių atvejų būna vienetai, tad rotacijos reikalingumas išlieka“, – tvirtino V. Kirkevič.

Yra ir pliusų, ir minusų

Pasak nacionalinės mokyklų vertinimo agentūros direktoriaus pavaduotojos Monikos Bilotienės, kiekviena naujovė turi ir teigiamų dalykų, ir neigiamų pusių. Vienareikšmiško atsakymo, ar būtina riboti vadovų darbo metus, nėra. Praktika rodo, kad yra labai gerai net kelis dešimtmečius dirbančių direktorių.

„Rotacija reikalinga tam, kad mokyklos „neužpelkėtų“, vadovas būtų daugiau suinteresuotas siekti geresnių rezultatų, įrodyti savo vertę, nes psichologų teigimu, vienoje vietoje ilgus metus dirbantis žmogus „išsisemia“. Neigiami dalykai, dėl kurių neramu, tai, kur dėtis mokyklų vadovui, pasibaigus jo kadencijai, jei mokykloje jam nesusidaro darbo krūvis. Neramina ir tai, ar tas pats vadovas galės pretenduoti ir antrai kadencijai, kas ir kaip vertins jo darbo rezultatus, kokie bus kriterijai. Ar kadencija nebus susieta su politikų užmojais – įdarbinti savus“, – dėstė M. Bilotienė.

Pasak specialistės, jei būtų nuspręsta įvesti darbo kadencijos apribojimus, pareigų trukmė turėtų neviršyti 10 metų. Psichologų teigimu ir atliktų tyrimų duomenimis, žmogus „kyla“ 7 metus, per kuriuos jis mokosi, aktyviai dirba, paskui sustoja.

„Bet vėl tie patys psichologai sako, kad verta žmogui ir po 7 metų palikti dar trejus metus neįgyvendintoms idėjoms realizuoti, todėl galbūt galėtų būti ir 10 metų. Žinoma, turėtų būti visa mokyklų vadovų auginimo ir pagalbos sistema, kuri prasidėtų mokyklų vadovų atranka, nuolatiniais mokymais, vertinimu, pagalbos teikimu, ir būti nenutrūkstama“, – tvirtino M. Bilotienė.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“