
Naujausios
APKLAUSA
Ar jums brangus litas?
Rima PETKIENĖ, žemėtvarkininkė:
– Kiekvienas pinigas yra brangus. Teisingai sako: jeigu negerbi cento, tai nesi vertas ir lito.
Lietuvoje užtenka lito, o kai keliauji, norisi euro, nes vienos valiutos keitimas į kitą sudaro nepatogumų. Neseniai teko plaukti į Švediją, į Stokholmą – Latvijoje reikia latų, Švedijoje – kronų, o būtų vienas euras, būtų lengviau susigaudyti, kiek kas kainuoja. Gal mažiau išleistume pinigų, nes galėtumėme palyginti kainas.
Virginijus KINČINAITIS, menotyrininkas:
– Brangus dėl sentimentų, kurie susiję su tarpukario Lietuva, su tautiniu identitetu. Pats fonetinis skambesys: Lietuva – litas – nuteikia nostalgiškai.
Bet labai nesigailėsiu, kai litą keis į „imperinę“ valiutą. Vis tiek žmonijos istorijoje buvo didžiulės imperijos. Įsivaizduokime – Romos imperiją su savo pinigais. Ką prieš ją reiškia nacionalinė „kapeika“?
Ateitis priklauso integracijai – visuomenių, kultūrų. Ideologai skaido tautas į valstybes, į nacijas, į skirtingas valiutas. Verslininkai visais laikais – ir viduramžiais, ir per renesansą – jungė tautas prekiaudami ir visada bendra valiuta buvo reikalinga. Lietuvai irgi geriau turėti bendrą valiutą, o ne pasislėpus po kolba su uždara valiuta atsiriboti nuo pasaulio, degraduoti ir kultūriškai, ir ideologiškai, ir ekonomiškai.
Ieva ALŠAUSKAITĖ, moksleivė:
– Yra posakis: dėk centą prie cento – sudėsi šimtus. Litas tikrai yra brangus. Įvedus eurą mūsų šalis praras dalį savasties – pinigas bus toks, kaip kitose kaimyninėse šalyse. Įvedus eurą jokios naudos nesitikiu: žmonės gaus mažiau pinigų, kils kainos.
Anatolijus KAVALIAUSKIS, šiaulietis:
– Litas man brangus kaip nacionalinė valiuta. Kita vertus, nieko neprarasime, kai jis bus pakeistas į eurą. Nors nesu ekonomistas, manau, kad euras atneš Lietuvai naudos – bus lengviau integruotis į bendrą europinę rinką. Lietuva – nedidelė šalis, priklausoma nuo eksporto ir prekybos su kitomis šalimis. Jeigu kitos šalys jungiasi prie euro, neturėtume atsilikti. Estams ir latviams įsivedus eurą, jo atėjimas į Lietuvą – neišvengiamas.
Jonas PIVORIS, pensininkas:
– Nacionalinė valiuta yra Lietuvos turtas, garbė, tautos pasididžiavimas. Pensiją gaunu litais, litus ir taupau, į kitą valiutą jų nekeičiu, nes man ir nereikia.
Įsivedusi eurą Lietuva praras dalį nepriklausomybės. Kuo buvimas Europos Sąjungoje tuomet skirsis nuo buvimo Tarybų Sąjungoje?
Sūnus grįžo iš Amerikos, ten dirbęs 15 metų. Jam sakiau: „žalių“ yra ir čia, dėl jų nevergauk užjūrio kapitalistams.
Užrašė Irena BUDRIENĖ, fotografavo Jonas TAMULIS